Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

VIDEO Slováci makajú, na mzdách sa to však neodzrkadľuje

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Občianske združenie Pracujúca chudoba vyráža opäť do boja. Tentokrát si na mušku zobrali nespravodlivé prerozdeľovanie miezd slovenských zamestnancov. Napriek tomu, že produktivita našej práce je vyššia ako u našich susedov, naše mzdy sú v porovnaní s nimi stále nízke. Ako je to možné?

 

Neférové praktiky zamestnávateľov voči svojim zamestnancom zohrávajú kľúčovú úlohu pri zodpovedaní si otázky: Prečo nemôžem mať dánsky plat? Problémom je podľa občianskeho združenia Pracujúca chudoba malé percento, ktoré zamestnávateľ vypláca každý mesiac zamestnancovi za prácu, ktorú poctivo odviedol. V roku 2018 bol podiel miezd na HDP 40,5 percenta. Čo v praxi znamená, že Slovák, ktorý za mesiac vyprodukoval nejaký ,,balík služieb”, na konci mesiaca z tohto balíka nedostane ani polovicu.

Západné krajiny si prácu svojich zamestnancov vážia viac. Výška podielu miezd dosahuje v zahraničí 50 percent, niekde až 60 percent. Aj preto množstvo mladých ľudí odchádza za prácou do zahraničia. A práve takéto nespravodlivé prerozdeľovanie miezd sa Pracujúca chudoba snaží zmeniť. ,,Nikto nehovorí, že my (Slováci) máme mať rovnaké mzdy ako Dáni alebo Nemci. My len hovoríme, že by sme mali mať pomerovo také mzdy ako majú na západe,” povedal zakladateľ občianského združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc.

Podiel miezd na HDP chce Pracujúca chudoba pretlačiť do výšky 50 percent. ,,Zamestnanec chce len dostať férovejší podiel z toho, čo pomohol vyprodukovať. To, že chce aspoň 50 percent z toho, čo vyprodukoval je úplne legitímna požiadavka, obzvlášť, keď sa takto rozdeľuje vyprodukovaná hodnota smerom na západ. Prečo by to nemal chcieť aj slovenský zamestnanec,” pýta sa Kuruc.

Usilovní ako včielky

Paradoxom je však fakt, že Slovensko napriek tomu, že vykazuje najvyššiu produktivitu z okolitých štátov, potýka sa aj s najmenšími mesačnými mzdami. Krajiny ako Poľsko, Česko, Maďarsko, Estónsko, Chorvátsko majú podľa Pracujúcej chudoby nižšiu produktivitu ako Slováci, ale vyššie mzdy.

Podrobnejšie informácie sa dozviete vo videu:


Galéria
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Alexandra Moštková
Slovensko vykazuje najvyššiu produktivitu z okolitých štátov. Zdroj: TASR / AP
Rast cien a zdražovanie na Slovensku pokračuje vo všetkých výrobných sektoroch. Zdroj: Peter Korček
Zdroj: archív
Je tu veľký prehľad legislatívnych zmien v Sociálnej poisťovni na rok 2023. Zdroj: archív zoznam.sk
navigate_before
navigate_next