Domáce Kultúra PR článok Spoločnosť Top

VIDEO Skupina HEX posiela Ďuďovi odkaz do neba. Takto dokončili jeho poslednú pieseň

Spevák Ďuďo prehral boj s ťažkou chorobou. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Kapela HEX sa rozhodla do sveta vypustiť pieseň, ktorá im bude navždy pripomínať speváka Petra ,,Ďuďa‘‘ Dudáka. Svetlo sveta uzrela skladba Pridaj sa k nám (Keď sme s vami). Singel vznikol pri príležitosti 30. výročia kapely. HEX si chce Ďuďa uctiť tým, čo mal najradšej, teda hudbou. Na piesni sa podieľali dokonca aj deti samotných hudobníkov. V štúdiu zažili atmosféru a pocit, akoby tam bol Ďuďo s nimi. 

 

Pieseň Pridaj sa k nám (Keď sme s vami) naspieval ešte Ďuďo ako demonahrávku, teraz sa ju jeho kolegovia rozhodli dokončiť. Text skladby je zložený z názvov skladieb a z častí niektorých textov HEXu. S nápadom prišiel tiež Ďuďo. Chcel, aby textár kapely Martin ,,Fefe‘‘ Žúži napísal text, ktorý by sumarizoval ich doterajšiu kariéru. ,,Napadlo ho, že text by sa mohol skladať z názvov našich pesničiek a z častí našich textov. Bola to celkom výzva, nechcel som totiž iba bezducho pospájať jednotlivé názvy. Pokúsil som sa z nich vytvoriť príbeh o nás. O tom, že hranie pre ľudí je našim životom a naši fanúšikovia sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu skupiny HEX,‘‘ vysvetlil Žúži. Na pomedzí apríla a mája potom s Ďuďom nahrali v skúšobni demonahrávku. 

 

Kapela naposledy nahrávala v štúdiu už bez Ďuďa. Zdroj: HEX

Ďuďo bol s nimi

Kapela počas prípravy skladby zažila situácie, ktoré boli aj pre ňu nové. Po prvýkrát nahrávali hudobné podklady na spev. Dokonca im pomohli aj ich deti. ,,Čo sa ukázalo ako výborný nápad, bolo zavolať naše deti a našich kamarátov na spoločné vokály. Ten pocit, ako všetci s radosťou pristúpili k nahrávaniu, bol neopakovateľný. Ďuďo tam bol proste s nami, akoby neodišiel. Ja osobne sa veľmi teším z tejto pesničky, pretože sme ju chystali ešte všetci spolu a pri tvorbe bolo aj to povestné tvorivé napätie, ktoré nás vždy posúvalo ďalej,“ povedal basgitarista Tomáš „Yxo“ Dohňanský. V štúdiu sa zišli Ďuďova dcéra Mária, Yxova dcéra Hanka, Fefeho syn Sebastian, Tybykeho dcéra Karolína, či Šarkanova dcéra Ela.

 

Zimomriavky

Na výnimočnú situáciu pri nahrávaní piesne nezabudne ani Peter ,,Šarkan‘‘ Novák. „Ďuďo to naspieval fakt pekne. Mne sa ušlo pohladiť jeho spev takými nenápadnými vokálmi. Ťažko opísať slovami veľmi zvláštnu, na jednej strane melancholickú a zároveň veľmi pozitívnu náladu, ktorá bola v štúdiu. Okrem HEXákov a našich kamarátov v jednej chvíli pred mikrofónom stáli aj všetky naše deti a spievali sme spolu ako zbor. Zimomriavky,“ povedal Šarkan.

Čo by to bola za novinka, ak by jej súčasťou nebol videoklip. Ten vznikol z mixu záberov z nahrávania a tiež z archívu kapely, keďže Ďuďo už s nimi v štúdiu nebol. „Načrel som do našej archívnej videotéky. Mal som to šťastie už v roku 1992 vlastniť kameru na pásky VHS, neskôr to bola prvá digitálna kamera, neskôr HI8, a nakoniec prišli kamery s vysokým rozlíšením. Kvalita záznamu sa rokmi menila, ale to nič neubralo na výpovednej hodnote materiálu,“ vysvetlil bubeník Tibor ,,Tybyke“ Szabados.

 

Šarkan mal počas nahrávania zimomriavky. Zdroj: HEX

Boj s chorobou prehral

Spevák Peter Ďuďo Dudák zomrel 14. októbra po ťažkej chorobe. Jeho priatelia, rodina a fanúšikovia mu dali posledné zbohom na symbolickej rozlúčke v priestoroch Starej Tržnice v Bratislave.

Ďuďovi diagnostikovali v roku 2018 rakovinu pankreasu. Napriek tomu sa aj naďalej venoval hudbe, ktorú mal najradšej. Bol nespútaný rebel, ktorý aj so svojimi kolegami rád provokoval. Dokonca niekedy dostávali pokuty za nevhodné správanie. Keď podstupoval onkologickú liečbu, na koncertoch ho zaskakoval kamarát Peter Šarkan Novák. A nebude to inak ani teraz. Šarkan vyrazí s kapelou HEX aj na tohtoročné výročné turné s názvom Pre Ďuďa. Spomínaná skladba Pridaj sa k nám (Keď sme s vami) zaznie na koncertoch v Bratislave, v Žiline a v Košiciach. Lístky si môžete kúpiť TU.

 

Galéria
Ďuďo bol hudobník celým srdcom. Zdroj: FB HEX
Skupina HEX vyráža na túrne s názvom Pre Ďuďa. Zdroj: HEX
HEX si novou skladbou pripomína Ďuďa. Zdroj: FB HEX
Na koncertoch zastúpi Ďuďa Šarkan. Zdroj: HEX
Yxo sa z novej piesne teší. Zdroj: HEX
HEX ešte s Ďuďom. Zdroj: FB HEX
navigate_before
navigate_next