Domáce Šport Top

VIDEO Šialenstvo okolo Sagana. Na pár hodín prišiel do Bratislavy a v meste skolabovala doprava

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Fenomén Sagan. Superstar slovenského a svetového športu, ktorá spopularizovala súčasnú cyklistiku na maximum. Nielen pre výsledky, víťazstvá či dúhový dres majstra sveta. Peter Sagan je šoumen, principál slovenského Cirque du Soleil na dvoch kolesách, kde je spojená kombinácia umenia, kvality a zábavy…

Tam, kde sa objaví, majú vždy organizátori pohotovosť prvého stupňa. Prečo? Stačilo prísť dnes na Tyršovo námestie v Bratislave a odpoveď ste mali ako na dlani. Dlhé kolóny áut medzi bratislavskými mostami naznačovali, že pri Dunaji očakávajú niekoho výnimočného. Autá išli krokom, zaparkovať nebolo kde. Hystéria ako pri príchode rockovej hviezdy, mediálna aj fanúšikovská. Davy ľudí natlačených všade, kam sa 29-ročný Žilinčan pohol. “Mám veľmi málo času a dlho sa na Slovensku nezdržím, ale chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prišli,” dodal Sagan, ktorý prišiel do Bratislavy po štyroch rokoch a zmenil nielen imidž, ale aj spôsoby. Už je predsa len úplne niekto iný a iné to už nebude. Na oddych, prezliekanie či obed mal priamo pri Dunaji pristavený vlastný obytný príves, na tlačovku ho priviezol osobný šofér s ochrankármi a celý program mal vypočítaný na minúty. Polhodina pred novinármi, polhodinová prestávka a občerstvenie, hodinová autogramiáda, pri ktorej musel vypísať za kamión pier a ak by trvala do polnoci, stále by jej nebol koniec. Ak by si za každú spoločnú fotografiu so svojimi fanúšikmi či obdivovateľkami vypýtal Sagan čo i len jedno euro, tak by si domov odviezol plné vrecia drobných. Jednoducho na slovenské pomery niečo úplne neznáme, obdivuhodné a šialené.

Autogramiáda Petra Sagana po jeho príchode do Bratislavy, na ktorú prišlo niekoľko stoviek jeho fanúšikov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ale treba povedať, že o čo je Sagan väčší šoumen na bicykli, o to menej mu to ide s mikrofónom. Žiadny Cicero z neho nikdy nebude a jeho jedno či dvojslovné odpovede sú veru zážitkom. Je svojský, vtipný, originálny, málovravný, len tak ho niečo nerozhádže. Ale radšej nech mu to ide na trati, ako v komunikácii s médiami. Tam to má väčší efekt a význam. Sagan má totiž pred sebou veľkú výzvu, akú ešte nik nedokázal. Vyhrať bodovaciu súťaž na Giro d´Italia, Tour de France a Vuelte. Aby to bolo ešte bombastickejšie a čisto saganovské, tak všetko v jednom roku. Misia extrémne ťažká, zložitá, ale nie nemožná. “Nie je to také ľahké, keďže sú rozdiely v bodovacích systémoch. Giro a Tour by sa ešte dali, ale na Vuelte je to ťažké, práve kvôli bodovaniu. Pri dojazdoch na kopcoch sú tam rovnaké body ako pri dojazdoch na rovine, preto je to iné. Ale je to výzva do budúcnosti” uviedol Sagan.

Peter Sagan na tlačovej konferencii v Bratislave po svojom príchode z Panamy. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Po Tour de France má náš rekordér v počte zelených dresov pre víťaza bodovacej súťaže voľnejší program, ale iba čo sa týka tréningu a pretekov. Inak sú to rôzne spoločenské a sponzorské akcie. Z Paríža letel do Panamy na exhibičnú jazdu s fanúšikmi nazvanú Gran Fondo Oceáno a Oceáno. Atraktívnu 150 kilometrovú trať ohraničenú dvoma oceánmi Pacifickým a Atlantickým absolvoval Sagan spolu s ďalšími 4500 cyklistami v turistickom tempe. Ale pozor, každý jeden z nich zaplatil za túto možnosť od 150 EUR a viac. Slušný biznis. Ale keď sa voláte Sagan a ste trojnásobný majster sveta, treba z príležitosti vyťažiť maximum. Také sú pravidlá trhu. V každom prípade Sagan Panamu pobláznil a niečo podobné zažije v novembri ešte aj Kolumbia, kde to bude takisto poriadne divoké. “Podujatie funguje už piaty rok, pozvali ma tam a veľmi sa mi to páčilo. Som rád, že som to absolvoval. Prešli sme naprieč Panamou, videl som Panamský prieplav a majú tam pekný dažďový prales. Je to dobré pre rozvoj cyklistiky. Keď som videl tých nadšených ľudí, mal som dobrý pocit. Nemusel som ísť naplno a mohol som si vychutnať tú jazdu s nimi,” povedal Sagan o panamskom dobrodružstve.

Sagan zostane na Slovensku iba pár dní a žiadne ďalšie mediálne aktivity neplánuje. S prípravou na druhú časť sezóny začne už na budúci týždeň. Na úvod to bude týždenné vysokohorské sústredenie, po ktorom absolvuje päticu pretekov. 25. augusta ho čaká klasika EuroEyes Cyclassics v Hamburgu, jednorazovky Grand Prix Quebec 13. septembra a Grand Prix Montreal 15. septembra. Po návrate do Európy si otestuje belgické podujatia Primus Classic a Gooikse Pijl. Nuž a potom je tu vrchol roka – majstrovstvá sveta v anglickom Yorkshire. Hlavné preteky na MS mužov elite sú na programe v nedeľu 29. septembra a Sagan má ambície získať rekordný štvrtý titul. Čo nedokázal ani najlepší cyklista všetkých čias Belgičan Eddy Merckx. “Ide o zvlnený terén, ktorý je dosť technický, ale mohlo by to byť dobré. Teraz som počul, že spadol most, takže trať sa zrejme ešte bude trochu upravovať.” Na slovenských cestách Sagana tak skoro neuvidíme, aj keď účasť na pretekoch Okolo Slovenska nevylúčil, no kedy to bude, je vo hviezdach. “Určite budem chcieť ísť v niektorom z ďalších rokov. Zatiaľ mi to síce nevyšlo, ale uvidíme, aký bude ďalší plán.”

 

Galéria
Tam, kde sa objaví Sagan, majú vždy organizátori pohotovosť prvého stupňa. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Sagan rozdával podpisy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Sagan zostane na Slovensku iba pár dní. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Fanúšikovia zo Sagana šaleli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Sagan má pred sebou ďalšiu veľkú výzvu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
S prípravou na druhú časť sezóny začne už na budúci týždeň. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next