Domáce Šport Top

VIDEO Šialenstvo na futbalovom zápase v Bratislave. Fanúšik Slovana dokopal kapitána Trnavy priamo na ihrisku

Divočina na zápase Slovan - Trnava, kde jeden z fanúšikov Slovana vbehol na ihrisko a kopol kapitána Spartaka Bogdna Mitreu. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Futbalisti bratislavského Slovana, respektíve jeho fanúšikovia sú nepoučiteľní a nenapraviteľní. Na medzinárodnej scéne aj na ligových zápasoch. Stále a dokola sa opakuje ten istý stupídny scenár, ktorému dominuje nezvládnutie emócii, vlastného ega v kombinácii s neovládateľnou túžbou správať sa na tribúnach ako zvieratká v klietke.

 

15:25 Aktualizované o stanovisko ŠK Slovan Bratislava a Spartaka Trnava

Provokovať, ničiť, zosmiešňovať, biť sa. Jednoducho majú potrebu produkovať strach, násilie, uvoľňovať si na štadiónoch frustráciu zo života. Aj napriek tomu, že sú monitorovaní a sledovaní. Neprekáža im, že klub dostáva za ich “inteligentné” správanie pokuty a tresty. Medzinárodná futbalová únia UEFA už Slovan poriadne priškrtila, keď za správanie v predkole Európskej ligy proti kosovskému KF Feronikeli uzavrela štadión Slovana na zápas s Besiktasom Istanbul, naparila mastnú pokutu a dala ročnú podmienku. Aj napriek tomu, že sa slovanisti odvolali a stále čakajú na konečný verdikt, či budú hrať doma bez divákov. Nič platné.

Divočina na zápase Slovan – Trnava, kde jeden z fanúšikov Slovana vbehol na ihrisko a kopol kapitána Spartaka Bogdana Mitreu. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Stačilo, aby do Bratislavy prišiel na ligový zápas Spartak Trnava a divočina sa mohla začať. Ako utrhnutí z reťaze boli fanúšikovia oboch táborov, no tí slovanistickí mali pocit, že je koniec sveta a tak si to treba “užiť”. Hlásateľ musel oba tábory niekoľkokrát vyzývať, aby sa zdržali urážlivých pokrikov, používania nepovolenej pyrotechniky či hádzania predmetov na hraciu plochu. Zbytočne. Kotol domácich v 52. minúte zahádzal bránku hostí všetkým možným, čo bolo po ruke. Na trávniku bolo smetisko, hnoj, ako v chlieve. Trnavčania kontrovali po svojom a pred bránku Dominika Greifa hodili svetlicu. Tréner Kozák sa divočine na ihrisku po zápase diplomaticky vyhol. “Aj vonku sú veľké derby s emóciami. Iste, niektoré veci na štadión nepatria, ale myslím si, že sa to dalo zvládnuť.”

No najväčšie emócie vyvolala šarvátka hráčov oboch tímov v bránke Trnavy po druhom góle Dejana Dražiča v nadstavenom čase druhého polčasu. Priamo pod bratislavskými Ultras. Jeden z divákov skočil na ihrisko a skopol na zem kapitána “andelov” Bogdana Mitreu. Jednoducho šialenstvo v priamom prenose. Brankár Slovana Dominik Greif nemal preto chuť rozoberať mimo futbalové šialenstvo. “Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, to som totiž naozaj nevedel. Ani neviem ako k tomu môže prísť, veď tam je dosť veľa priestoru, aby usporiadatelia fanúšika zadržali pred ihriskom. Toto už naozaj k futbalu nepatrí. Derby malo asi všetko, vrátane toho, čo sa dialo na konci. Niektorých vecí bolo možno až príliš veľa. Ale pyrotechnika priletela aj ku mne, boli tam delobuchy. Už sme si zvykli, že to derby prináša.” 

Divočina na zápase Slovan – Trnava, kde jeden z fanúšikov Slovana vbehol na ihrisko a kopol kapitána Spartaka Bogdana Mitreu. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Korunu všetkému nasadil jeden z rozhodcov, ktorý na protesty Mitreu reagoval totálne alibisticky. Utiekol preč ako malý chlapec. Len aby sa mu nič nestalo. Hrdina… “V Rumunsku to je to isté, všade je to rovnaké. Takéto zápasy prinášajú emócie. Čo k tomu povedať? Aj to futbal prináša, ale nesmie sa to stávať. Neriešim rozhodnutie arbitra, ktorý zápas neprerušil a nijak nereagoval. V prvom rade sa k nám fanúšikovia nemôžu dostať. Išlo aj o chybu zo strany nás, všetkých hráčov. Nemali by sme na ihrisku vyvolávať konflikty. V budúcnosti sa nič také nemôže opakovať, nešli sme pre deti správnym príkladom,” zhodnotil situáciu na ihrisku Mitrea. Nuž bude to zaujímavý futbalový týždeň. Slovan má pred sebou stretnutie Európskej ligy, ale najmä výbušnejší program na disciplinárke Slovenského futbalového zväzu a najmä UEFA. Ak totiž páni z Nyonu dostali informácie, čo sa dialo na Tehelnom poli v zápase s Trnavou, môžu belasí na odpustenie trestu zabudnúť. Stačí, ak si pozrú video zo záveru zápasu a ring voľný na trávniku.

Bitka hráčov Slovana Bratislava a Spartaka Trnava po druhom góle Slovana v 8. kole Fortuna ligy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

K nechutnému incidentu na Tehelnom poli sa vyjadrila aj Únia ligových klubov. No k používaniu zakázanej pyrotechniky či hádzaní odpadkov na ihrisku takticky ostala v polohe mŕtveho chrobáka. Zámerne? Zo strachu? Účelovo? “Je absolútne neprijateľné, aby fanúšikovia počas zápasu atakovali hráčov priamo na hracej ploche. Napriek reakcii usporiadateľskej služby došlo k fyzickému kontaktu a my pevne veríme, že jednotlivci, ktorí tento incident spôsobili, budú spravodlivo potrestaní. Je mimoriadne dôležité, aby sa tento incident neskončil blokovou pokutou v priestupkovom konaní. Dlhodobo voláme po individualizácii trestov a ich exemplárnosti v prípade jednotlivcov, ktorí sa na zápasoch nevedia správať podľa jasne nastavených pravidiel. Podľa informácií od delegovaných osôb, s ktorými sme okamžite po incidente komunikovali, boli páchatelia identifikovaní a odovzdaní polícii. Aj preto veríme, že v tomto prípade budú prijaté tresty, ktoré si títo ľudia zaslúžia. Žiadny z klubov našej ligy nemá záujem o fanúšikov, ktorí na hracej ploche atakujú hráčov, nech ide o akokoľvek vypätý zápas. Týmto incidentom sa určite bude zaoberať nielen Únia ligových klubov, ale aj príslušné orgány Slovenského futbalového zväzu, ktoré vyhodnotia všetky informácie zo správ delegovaných osôb, ale aj verejne dostupných zdrojov.

Na situáciu, ktorá sprevádzala včerajšie derby už reagovalo aj vedenie Slovana Bratislava. Podľa nich v poradí 154. derby neprinieslo len takmer 15-tisícovú návštevu, emócie a víťazstvo ich mužstva, ale aj nepríjemné okamihy, ktoré nemohli potešiť žiadneho skutočného fanúšika futbalu a Slovana Bratislava. “V prvom rade sa chceme všetkým návštevníkom zápasu ospravedlniť za oneskorené spustenie turniketov pri vstupe na štadión, ktoré bolo spôsobené technickou poruchou. Úprimne nás mrzí vzniknutá situácia, ktorá nastala na strane externého dodávateľa. Podnikneme všetky možné kroky, aby sa akékoľvek podobné zlyhanie v budúcnosti neopakovalo a aby bezpečnosť návštevníkov a všetkých aktérov zápasu bola stopercentne zabezpečená tak, ako tomu bolo na všetkých doterajších zápasoch,” uviedli belasí na svojej webovej stránke.

Slovan Bratislava si podľa vlastných slov váží všetkých fanúšikov, ktorí prídu na štadión s cieľom podporiť svoj tím. “Na Tehelné pole včera prišlo takmer 15 000 divákov, čo jasne dokazuje, že priaznivci majú záujem o náš klub a najväčšie slovenské derby. Veľkej väčšine patrí vďaka za návštevu a podporu nášho tímu počas celého zápasu,” dodali.

Slovanisti sa ospravedlnili Trnave aj ich kapitánovi 

Zároveň však klub zdôraznil, že so správaním niektorých jednotlivcov sa stotžniť nemôžu. “Na základe podnetu Polície SR náš klub odovzdal prvú sériu záznamov a odovzdá všetky ďalšie kamerové záznamy týkajúce sa incidentov počas tohto zápasu. Klub zároveň požiada Políciu SR o identifikáciu „fanúšikov“, ktorí zneužili derby na vlastnú prezentáciu. Jednotlivci, ktorí aj napriek viacnásobnému upozorneniu hlásateľa a usporiadateľov hádzali predmety na hraciu plochu a iným spôsobom narušovali a dehonestovali priebeh zápasu, sú zaznamenaní na kamerových záznamoch a po ich identifikácii okrem trestno-právnej zodpovednosti bude klub udeľovať tresty v podobe zákazu návštevy zápasov ŠK Slovan,” informoval klub. Konanie dvoch jednotlivcov, ktorí preskočili reklamný perimeter, pričom jeden z nich napadol trnavského kapitána, odsúdzujú. Zdôraznili, že obaja páchatelia boli zadržaní, odovzdaní do rúk polície a okrem trestno-právnej zodpovednosti im bude udelený tiež doživotný zákaz navštevovať domáce i vonkajšie zápasy belasých. “V prípade disciplinárneho konania voči klubu a udelenia finančného trestu budeme v zmysle platnej legislatívy vymáhať škodu od týchto jedincov,” doplnil klub.

Slovanisti sa tiež ospravedlnili svojmu včerajšiemu súperovi FC Spartak Trnava ako aj ich kapitánovi Bogdanovi Mitreovi. “Emócie k derby patria, ale náš klub sa nikdy nestotožní s takýmto primitívnym konaním,” zdôraznili. Pripravujú už sériu ďalších opatrení pre zvýšenie bezpečnosti a elimináciu podobných jednotlivcov, “ktorí prakticky znegovali celú prácu klubu, drvivú väčšinu skutočných fanúšikov (aj v C-sektore) a všetko pozitívne, čo sme spoločne za šesť mesiacov na novom Tehelnom poli vybudovali.” Sektor C podľa nich od prechodu na nový štadión pravidelne vytvára na zápasoch skvelú atmosféru, ku ktorej dokáže strhnúť celý štadión. “Pokiaľ však chceme napredovať a zachovať si na zápasoch pozitívnu športovú atmosféru, musíme exemplárne a tvrdo trestať jednotlivcov, ktorí sa správajú za hranicami pochopiteľného a normálneho správania a zároveň poškodzujú nielen meno klubu, ale aj všetkých fanúšikov a taktiež celého C-sektora,” uviedli.

Divočina na zápase Slovan – Trnava, kde jeden z fanúšikov Slovana vbehol na ihrisko a kopol kapitána Spartaka Bogdana Mitreu. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Ako posledný uverejnil svoje stanovisko Spartak Trnava a iba pokračuje v kurze predstaviteľov Slovana či Únie ligových klubov. “Inzultácia hráča fanúšikom v riadnom hracom čase je ojedinelý jav aj ligách oveľa temperamentnejších národov a v tomto prípade vyslovujeme nulovú toleranciu takémuto činu. Žiadame nielen exemplárne potrestanie konkrétneho vinníka a jeho doživotný zákaz navštevovať športové podujatia. V opačnom prípade to môže byť nebezpečný precedens a v budúcnosti sa môžu stať oveľa horšie udalosti. Ani si nechceme predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa rozhodol zaútočiť napríklad nožom či iným predmetom a následky by mohli byť oveľa fatálnejšie.”

Podľa klubu je potrebné uvedomiť si, že pohár pretiekol a udalosti z Tehelného poľa nerobia reklamu našej lige, krajine a už vôbec nie sú vhodným príkladom pre mládež, ktorú chceme na naše štadióny a k futbalu lákať. “Na stretnutí bola krásna pätnásťtisícová návšteva a sme presvedčení, že drvivá väčšina z týchto ľudí si chcela vychutnať atmosféru a kvalitný futbal najslávnejšieho slovenského derby. Je však otázne, či budú mať po takýchto udalostiach chuť prísť aj na ďalšie zápasy.”