Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Mamičky detí, ktoré zomreli vinou lekárov, boli u premiéra a ministrov. Pozrite sa, čo požadujú

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Bolesť, slzy a trápenie. Rodičia nevinných detičiek, ktoré zomreli v slovenských nemocniciach, zozbierali posledné zvyšky síl a rozhodli sa biť sa za spravodlivosť. Pre každého, kto sa podpísal pod smrť ich najdrahších, žiadajú exemplárny trest. Rozhodli sa preto osobne osloviť kompetentných, ktorí ako jediní môžu v slovenskom zdravotníctve niečo zmeniť. Ich príbehy si dnes vypočul aj minister spravodlivosti, ministerka zdravotníctva, premiér Peter Pellegrini, ako aj šéf Slovenskej lekárskej komory.

 

Životy hŕstky detičiek, ktoré rodičia doviezli do nemocníc v rôznych kútov Slovenska, kde ich s vierou a nádejou vkladali do rúk odborníkov, sa práve tam predčasne skončili. V prípadoch tých, ktorí dnes prišli za premiérom a ministrami, prešetrenie postupu lekárov ukázalo, že odborníci nekonali správne, a teda za smrť detí môže pochybenie zo strany zdravotného personálu. Rodičia týchto detičiek ani po mesiacoch či rokoch nenachádzajú pokoj, chcú dosiahnuť spravodlivosť. Ich milované deti im už síce nikto nevráti, no najviac si želajú, aby sa už nikdy viac obludné zlyhanie lekárov neopakovalo. Práve preto sa dnes vybrali zaklopať na dvere tým, ktorí na to majú najväčší dosah. ,,My, matky detí mŕtvych vinou lekárov, sme, žiaľ, spoznali ako ťažko sa u nás kráča za spravodlivosťou,” tak znejú srdcervúce slová mamičiek adresované premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Rodičia sa preto rozhodli konať a dnes navštívili osobne premiéra Petra Pellegriniho, ministra spravodlivosti Gábora Gála, ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú a Slovenskú lekársku komoru, a žiadali od nich zmeny.

Vyšetrovanie ukázalo, že za smrť ich detí môže zdravotnícky personál. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Cesta k lepšiemu zdravotníctvu

Tucet pripomienok predložili dnes mamičky premiérovi a šéfke rezortu zdravotníctva, ktorými chcú nielen zmeniť, ale úplne prestaviť slovenské zdravotníctvo. Ombudsmana pre oblasť zdravotníctva pritom rodičia veľmi postrádajú, preto sa rozhodli túto požiadavku o jeho zavedenie predložiť premiérovi. Operujú medzinárodnými štatistikami, ktoré ukazujú, že ročne zomrie zbytočne 11-tisíc ľudí.

Mamičky detí adresovali premiérovi otvorený list s tuctom pripomienok. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Kratšia lehota

Na Slovensku je bohužiaľ už zvykom, že súdne konania sa ťahajú niekoľko rokov. O to je to tažšie, ak ide o prípady strany najbližších. Súdne prieťahy v prípade pochybenia lekárov sa dokážu predĺžiť na 5, 10 aj viac rokov. Apelujú preto na zmenu zákona, ktorou by docielili skrátenie lehoty vyriešenia prípadov a to maximálne v podobe 180 dní.

Lehoty by nemali prekročiť viac ako 180 dní. Zdroj: pixabay.com

Exemplárny a spravodlivý trest

Žiadajú tiež spravodlivosť pre každého, kto pochybil a to bez výnimky, či už ide o lekára, primára alebo zdravotnú sestru. ,,Trest by mal byť sankciou pre páchateľa, a mal by mať odstrašujúci účinok pre potenciálnych páchateľov v budúcnosti,” píšu mamičky v otvorenom liste adresovanému premiérovi. V našej krajine sa totižto ešte neobjavil prípad, kedy by bol lekár za jeho nedbanlivosť odsúdený nepodmienečne.

Lekári klamú a falšujú

Rodinní príslušníci zosnulých detí dnes na najvyšších miestach vyrozprávali svoje príbehy, kedy sa stali svedkami falšovania, bielenia a manipulácie lekárskej dokumentácie po prevalení sa pochybení zo strany zdravotného personálu. Dokonca sa, podľa nich, objavili prípady, kedy lekári takúto dokumentáciu jednoducho ukradli. Preto sa rozhodli pristúpiť k radikálnemu kroku a do svojich požiadaviek zakomponovali bod o sfunkčnení zákona o ochrane obetí a ich osobných údajov. Predísť takémuto zaobchádzaniu s dôležitými listinami chcú tiež vďaka zavedeniu neobmedzeného prístupu pozostalých k týmto materiálom. ,,Prístup pacientov a pozostalých ku zdravotnej dokumentácii je obmedzovaný, pritom bez dokumentácie nemožno riadne prešetriť pochybenie,” píšu zúfalé mamičky.

Mamičky z celého Slovenska sa spojili a bojujú za spravodlivosť a pravdu. Zdroj: Archív

Trúchliaci tiež vyzývajú ministerstvo zdravotníctva, aby sa stalo garantom správne poskytovanej zdravotnej starostlivosti a to takým spôsobom, že vytvorí akúsi evidenciu pochybení lekárov.

Lekárom chýba slušné správanie

Pri rišení tej najbolestivejšej situácie, ktorú rodič môže pocítiť, sa bohužiaľ pozostalí stretávajú s aroganciou, opovrhovaním a výsmechom. Stará mama trojročného Sebastiánka, ktorý taktiež zomrel kvôli nedbanlivosti zdravotníkov, nepočula z úsť primárky detského oddelenia nitrianskej nemocncie, kde skonal jej vnuk, ani obyčajné: ,,mrzí nás to.” ,,Absolútne žiadne ospravedlnenie sme nepočuli,” povedala pre Glob. sk chlapcova babka pani Očkovská. Preto ich ďalšou požiadavkou, ktorú majú na kompetentných je, zavedenie už počas štúdia mediciíny vzdelávanie o dodržiavaní etiky a práv pacientov.

Premiér si dnes vypočul srdcervúce príbehy ich osudov. Zdroj: Glob.sk

Mlčky sedeli a počúvali

Pripomienky si dnes vypočul osobne z úst matiek nielen minister spravodlivosti Gábor Gál, premiér Peter Pellegrini, či ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ale aj riaditeľ Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Všetci si ich pripomienky a osudové príbehy vypočuli a prisľúbili ďalšiu diskusiu a riešenie alarmujúcej situácie.

Matky si však uvedomujú, že týmto stretnutím sa nedajú všetky problémy a nedostatky vyriešiť hneď. Pokiaľ však nedôjde k zmene a štát nezačne konať, sú odhodlané sa opäť stmeliť, prísť späť do Bratislavy a žiadať spravodlivosť.

Po stretnutí s matkami dal premiér Peter Pellegrini aj krátke vyhlásenie jeho budúcich krokov. Slová však hľadal ťažko:

 ,,Bola som milo prekvapená, nakoľko nám povedal, že mu je veľmi ľúto našich osudov, chce nám pomôcť, veľmi pozorne si nás vypočul a tiež poďakoval za pripomienky, ktoré sme priniesli,” povedala  na margo premiéra Pellegriniho jedna z mamičiek, ktorá tiež prišla o svoje dieťa vinou zdravotníkov. Peter Pellegrini však zároveň priznal chyby v zákonoch, ktoré naša krajina má a je odhodlaný aktuálnu situáciu zmeniť.