Bratislava Regióny Top

VIDEO Rasové útoky aj streľba v centre Bratislavy. Vallo prišiel s razantným riešením kriminality

Bratislavu trápi nedostatok príslušníkov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Hlavné mesto Slovenska sa v posledných dňoch potýka s množstvom problémov. Fyzické konflikty zachádzajú až do takých štádii, že ľudia končia v nemocnici. Situácia je natoľko vážna, že mesto Bratislava bude musieť posilniť policajné hliadky. Riziková je najmä Obchodná ulica, kde minulý týždeň došlo k streľbe, a kde pred rokom zabili Filipínca Henryho Acordu. Západné Slovensko však dlhodobo bojuje s nedostatkom príslušníkov ako v radoch mestskej, tak aj v radoch štátnej polície. 

 

O poriadok na uliciach sa má starať predovšetkým mestská polícia. Tá však má obmedzené právomoci a častokrát potrebuje pomoc od štátnej polície. “Posledné násilné útoky v centre Bratislavy prekročili únosný rámec a vyžadujú si okamžité riešenia pre zlepšenie bezpečnostnej situácie v meste na viacerých úrovniach. Obchodná ulica je dlhodobý problém, na ktorého zlepšení mesto Bratislava a mestská polícia intenzívne pracujú už niekoľko mesiacov,” informoval Glob.sk hovorca magistrátu Peter Bubla. “Robíme všetko preto, aby sme v krátkom čase na Obchodnej ulici zriadili policajnú stanicu mestskej polície, ktorá trvalo zvýši prítomnosť bezpečnostných zložiek v tomto mieste. Zároveň mestská polícia zriaďuje vlastnú zásahovú jednotku, ktorá bude mať sídlo práve v tejto stanici. Do riešenia situácie sme zainteresovali aj prevádzkarov podnikov na Obchodnej ulici, obyvateľov okolia tejto ulice a tiež komunikujeme na spoločných riešeniach so štátnou políciou,” vysvetľuje Bubla.

Primátor mesta Matúš Vallo prisľúbil, že sa pokúsi nájsť kompromis medzi ľuďmi, ktorí sa chcú v centre mesta zabávať a medzi tými, ktorí na vyťažených uliciach bývajú a majú tam rodiny. Aktuálne rokujú aj s majiteľmi prevádzok na Obchodnej ulici, chcú od nich, aby aj oni prijali také opatrenie, aby sa ľudia v centra cítili bezpečne. “Treba prijať tvrdé aj mäkké opatrenia,” vysvetľoval Vallo.

Pripravovanú policajnú stanicu predstavilo vedenie mesta dnes. Bude sa nachádzať približne v strede Obchodnej ulice, počas celého dňa v nej bude prítomný apsoň jeden policajt. Ten bude mať k dispozícii kamerové záznamy z celej ulice a jej blízkeho okolia. Môže byť tak na pomoci psovodovi, ktorý bude na Obchodnej ulici hliadkovať počas noci. Aj to je novinkou magistrátu. Doteraz na ulici hliadkovali len dvaja príslušníci mestskej polície. To je aj podľa polície veľmi málo.

Bratislava bojuje s nedostatkom príslušníkov

Bratislava však dlhodobo rieši problémy s nedostatkom príslušníkov mestkej polície. Podľa slov vedenia polície bolo v minulom roku v službách o deväť policajtov menej, než v roku 2017. Ako najčastejšie dôvody dlhodobo poddimenzovaného stavu uvádza vedenie jednak slabé finančné ohodnotenie, rizikovosť povolania, vysokú náročnosť služby, fluktuáciu príslušníkov, či nepretržitosť služby. Napriek vývoju v personálnom stave si mestská polícia dala záväzok stabilizovať počet mestských policajtov, pričom nových kolegov chcú lákať na primerané finančné ohodnotenie. Podľa mestskej polície sa plat ich zamestnacov v závislosti od započítanej praxe pohybuje od 710 do 840 eur v hrubom. Náčelník mestskej polície dnes prezradil, že sa vrámci naberania nových síl rozhodli aj zvýšiť platy mestských policajtov a to až do výšky 100 eur v čistom.

Galéria
Takto bude vyzerať policajná stanica na Obchodnej ulici. Zdroj: mesto Bratislava
Takto bude vyzerať policajná stanica na Obchodnej ulici. Zdroj: mesto Bratislava
Takto bude vyzerať policajná stanica na Obchodnej ulici. Zdroj: mesto Bratislava
Takto bude vyzerať policajná stanica na Obchodnej ulici. Zdroj: mesto Bratislava
navigate_before
navigate_next

Aj to je dôvod, prečo o túto funkciu nie je dostatočný záujem. Mestských policajtov je potom málo a počas rušných nocí v uliciach hliadkujú len dve desiatky príslušníkov. “Za normálnych okolností je táto služba zabezpečovaná v priemere 20 príslušníkmi mestskej polície. Samozrejme, výkon nočnej služby je zo strany mestskej polície posilňovaný v predvečer a počas víkendov, a to najmä v centre mesta. V uvedenom čase vykonáva službu v hlavnom meste v priemere 24 príslušníkov mestskej polície,” povedal hovorca mesta.

Problémy na dnešnej tlačovej besede priznal aj riaditeľ Krajskej polície v Bratislave Adrian Pavlík. “Situácia je zlá,” povedal. Záujem o funkciu policajta by podľa neho mali mať najmä mladí ľudia.

Streľba aj rasové útoky

Počas posledných dní púta kriminalita v Bratislave zvýšenú pozornosť verejnosti aj médii. Séria medializovaných  prípadov odštartovala už na konci mája, kedy dvaja už obvinení muži nastúpili do autobusu ešte s ďalšími dvoma mladistvými. Správali sa hlučne, fajčili a rozhadzovali rôzne predmety. Jeden z cestujúcich, 52-ročný muž, skupinku slušne napomenul. Jeden z mužov ho následne napadol a uštedril mu viacero úderov päsťami do tváre. Útočníci napadli aj jeho 50-ročnú manželku. Následne pridali pár vyhrážok fyzickou likvidáciou a z autobusu ušli.

Manželský pár v tom čase nebol v autobuse sám. Nikto sa ich však nezastal a polícia informovala, že z 20-tich svedkov sa prihlásili len dvaja.

Minulý piatok sa ďalší incident odohral na Obchodnej ulici. Muž najskôr nožom napadol pracovníka Finančnej správy a následne prechádzal cez centrum mesta a okoloidúcim sa vyhrážal smrťou. Keď na miesto prišli policajti a chceli ho zastaviť, bodol aj jedného z nich. Následne naňho polícia použila služobnú zbraň a zastavili ho. Počas incidentu však bola zranená aj náhodná okoloidúca. 15-ročné dievča odviezla záchranka a je v poriadku. Útočník je už obvinený.

Streľba sa strhla v piatok popoludní na Obchodnej ulici. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Políciu však čakal aj náročný víkend. Počas neho zadržali muža, ktorý v sobotu nadránom urážal a pľul na troch mužov pôvodom z Kene. Vyzýval ich k bitke a vysmieval sa ich rase. Polícia muža zadržala a prípad prevzala NAKA.

Ešte v ten deň okolo siedmej ráno na Hurbanovom námestí 28-ročný muž napadol nepočujucého 22-ročného muža. Kopol ho do hlavy. Napadnutý muž utrpel krvácanie do mozgu v spojení s opuchom a bol vo vážnom stave. Prípad rieši vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície KR PZ v Bratislave.

Diskusie odšatrovala smrť Henryho

Diskusie o bezpečnosti v meste však odštartovalo zabitie Filipínca Henryho Acorda. V júni minulého roka otriasla Slovenskom správa o útoku v centre Bratislavy. Na Obchodnej ulici napadol muž z Dunajskej Stredy Filipínca Henryho. Útočník kopal Henryho do hlavy a spôsobil mu tým krvácanie do mozgu, následkom čoho po pár dňoch v umelom spánku zomrel. Policajtom sa podarilo krátko po incidente, na základe opisu svedkov, zadržať a obviniť Juraja Hossu Ten si celý incident zachytil na video. Filipínec Henry sa mal snažiť ochrániť svoje dve kolegyne, ktoré mal Juraj H. obťažovať.

Zhromaždenie Spravodlivosť pre Henryho – Foto: SITA/Diana Černáková

Vyšetrovateľ vtedy podal návrh na väzbu. Okresný prokurátor sa však rozhodol, že útočníka prepustí na slobodu. V odôvodnení svojho rozhodnutia uvádzal, že nevidel skutočnosti naznačujúce, že by mohlo dôjsť k pokračovaniu jeho skutkov. Po silnom verejnom tlaku prípad prevzala krajská prokuratúra a útočníka zatkla. Táto kauza otvorila diskusiu nielen o bezpečnosti hlavného mesta, ale aj o využívaní vyšetrovacej väzby. Dnes je Hossua za mrežami.