Domáce GPlus Servis Top

VIDEO Prvá pomoc pre deti s úpalom má veľa výkričníkov. Nie všetko môže dobre dopadnúť

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Príjemné slnečné lúče nás počas voľných dní vyháňajú do prírody. Nie každý pobyt vonku však môže dopadnúť podľa predstáv. Teplé počasie je čoraz neznesiteľnejšie a horúčavy vo výraznej miere vplývajú na tých najzraniteľnejších. Deti bez ochranných prostriedkov na priamom slnečnom žiarení môžu pritom podľahnúť úpalu už po dvoch hodinách. Ako môže rodič odhaliť prehriatie organizmu či úpalu u svojej ratolesti, sme sa pýtali lekára Urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ondreja Alchusa.

 

Jednym z najčastejších dôsledkov horúcich dní sú prehriatia či úpaly. Detský organizmus vystavený veľkej dávke priameho slnečného svitu sa môže natoľko zahriať, že sa u detí s odstupom času objaví bolesť hlavy, únava, malátnosť a pocit na vracanie. Rodičia môžu od svojich ratolestí tiež počuť sťažovanie sa na bolesť svalov či na pocit spálenej kože. Takéto prípady sa ale objavujú len zriedkavo. ,,Môže, ale aj nemusí byť zvýšená telesná teplota. Ďalej môže mať zrýchlenú srdcovú a aj dychovú frekvenciu,” doplnil pre Glob.sk doktor Alchus.

Ruka v ruke

Mnohí si môžu domnievať, že úpal a prehriatie organizmu znamená to isté. Príznaky takéhoto stavu sa síce mierne odlišujú, ale môžu sa objaviť aj spoločne, prípadne sa prekrývať. Základným rozdielom medzi nimi je pôvod ich vzniku. Zatiaľ čo prehriatie vzniká vtedy, ak sa organizmus nestačí ochladzovať pri extrémnych vonkajších podmienkach, tepelný úpal vzniká, ak dôjde k zlyhaniu automatického udržiavania telesnej teploty. ,,Tepelný úpal býva sprevádzaný zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu. Tepelný úpal rozdeľujeme na námahový (u mladých zdravých ľudí následkom extrémne zvýšenej alebo dlhodobej telesnej námahy) alebo klasický (častejší u starších a chorých ľudí, alebo ľudí vystavených vysokým vonkajším teplotám),” vysvetlil prezident Červeného kríža Viliam Dobiáš. Rodičia by preto mali svoje deti pozorne sledovať v prípade, ak strávia dlhší čas na slnku.

Úpal spôsobuje slnečný svit a prehriatie je spôsobené pôsobením tepla. Zdroj: pixabay.com

Všetko to začína doma

O to väčšie riziko úpalu a prehratia hrozí, pokiaľ sa dieťa pohybuje vonku bez pokrývky hlavy, trička, opaľovacieho krému a nedostatočného pitného režimu. Riziko hrozí aj vtedy, ak bolo dieťa pred menej ako 2 týždňami choré, alebo je citlivé na slnko. Predísť nepríjemnostiam sa dá ale ľahko. ,,Ak ide o menšie deti a priamy slnečný svit, treba určite dozor dospelého, ktorý bude zodpovedne sledovať pobyt dieťaťa na priamom slnku a kontrolovať všetky spomenuté opatrenia,” dodal lekár Ondrej Alchus.

Viac o tom, kedy je nutné pri takýchto prípadoch vyhľadať odborníka a ako dokáže rodič okamžite svojmu dieťaťu pomôcť, sa dozviete vo videu.