Domáce Koronavírus Spoločnosť Top

VIDEO Pribudlo zatiaľ osem nových prípadov COVID-19. Počet nakazených presiahol sto

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA (TASR / SITA) – Na Slovensku pribudlo z utorka (17. 3.) na stredu zatiaľ osem nových prípadov ochorenia COVID-19. Celkový počet tak stúpol na 105 pozitívnych vzoriek, negatívnych je 1886. Pred stredajším rokovaním vlády o tom informoval dosluhujúci predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

 

 

*Aktualizované 14:10 o vyhlásenie po zasadnutí vlády.

*Aktualizované 13:38 o popis nakazených pacientov.

*Aktualizované 11:30 o rozšírenie núdzového stavu.

Presnejšie informácie o tom, či si stav niektorého z hospitalizovaných pacientov vyžiadal pľúcnu ventiláciu, chce premiér podať až po oboznámení s aktuálnymi informáciami na rokovaní vlády.

Kabinet sa bude zaoberať situáciou, týkajúcou sa šírenia nového koronavírusu. Vláda by mala rozšíriť núdzový stav na celý zdravotnícky sektor, teda okrem štátnych nemocníc aj na súkromné nemocnice, súkromné kliniky, úrady verejného zdravotníctva, záchranky, dopravnú zdravotnú službu a iné.

Nové prípady:

  1. Žena, domáca izolácia, Bratislava, Poľsko-cestovateľská anamnéza
  2. Muž, domáca izolácia, Bratislava, Poľsko-cestovateľská anamnéza
  3. Muž, domáca izolácia, Banská Štiavnica, Taliansko-cestovateľská anamnéza
  4. Žena, domáca izolácia, Bratislava, Francúzsko-cestovateľská anamnéza
  5. Muž, hospitalizácia, Košice
  6. Muž, hospitalizácia, Martin
  7. Muž, hospitalizácia, Vráble, Taliansko-cestovateľská anamnéza
  8. Žena, hospitalizácia, Nitra, Taliansko-cestovateľská anamnéza

Rozšírenie núdzového stavu

Núdzový stav, ktorý bol od pondelka (16.3.) v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásený pre štátne nemocnice, bude od štvrtka (19.3.) platiť pre celý sektor zdravotníctva. Rozšírenie platnosti v stredu schválila vláda.

Podľa schváleného uznesenia na základe ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu sa platnosť núdzového stavu týka všetkých držiteľov povolenia na prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby. Rozsah je rozšírený aj na Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho regionálne úrady, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a subjekty, ktoré s týmto úradom majú uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel, takisto núdzový stav platí aj pre pohrebné služby.

Pracovníci spomínaných úradov a inštitúcií zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prvá obeť?

Pacientka vo veku 84 rokov, ktorá bola v uplynulých dňoch pozitívne testovaná na koronavírus, zomrela. Na tlačovej besede po zasadnutí vlády to povedal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Zdôraznil však, že žena mala viacero ochorení vrátane arterosklerózy, prekonaného infarktu a srdcového zlyhávania. Príčinu smrti tak určí až pitva. „Nerád by som bol, aby sa začalo šíriť, že máme prvú obeť,“ povedal premiér.