Domáce Kauzy Politika Top

Čaputová volá do paláca Čižnára aj Lučanského. A chce počuť vysvetlenie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku postavil do pozoru politickú scénu. Podarilo sa mu to napriek gradujúcej predvolebnej kampani a rozbehnutému procesu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Dôvod? Bývalý najvyšší muž prokuratúry bol vo štvrtok zadržaný, už v piatok však mohol odísť domov. Názory vyšetrovateľa a dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na jeho väzobné stíhanie sa totiž rozchádzajú. Prezidentka Zuzana Čaputová chce počuť, prečo je to tak.

 

Z počiatočného „prekvapenia“, ktorým prvotne reagovala na prepustenie Trnku, sa rýchlo spamätala. Zatiaľ čo popoludní sa ešte k celej záležitosti Zuzana Čaputová vyjadrovala pomerne opatrne, podvečer oznámila, že si na koberček plánuje zavolať policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. „Všetci sme počuli nahrávky rozhovorov medzi Marianom Kočnerom, Dobroslavom Trnkom a Jánom Počiatkom a to, čoho sme boli svedkami, je v ostrom kontraste s výsledkom postupu orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedla Čaputová vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Podľa prezidentky ide o spoločensky vážny prípad aj vzhľadom na to, že sa týka bývalého generálneho prokurátora. „Takto rozdielne názory v jednej veci zo strany orgánov činných v trestnom konaní znova len oslabujú dôveru v spravodlivosť,“ tvrdí. Na odpovede sa chce pýtať generálneho prokurátora aj policajného prezidenta. Kedy presne by malo k stretnutiu dôjsť, kancelária prezidentky zatiaľ nešpecifikovala.

Prekvapený ostal aj Gál

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) ostal z prepustenia Trnku podľa vlastných slov tiež prekvapený. “Nepoznám konkrétny spis a nie som oprávnený robiť bez jeho poznatku akékoľvek závery, ale nesúlad právnych názorov polície a prokuratúry v týchto turbulentných časoch, keď spoločnosť potrebuje záruky, že spravodlivosť si nájde každého včas, ovplyvňuje aj vnímanie rezortu spravodlivosti a nie je dobrou vizitkou v čase,keď sa ja snažím obnovovať dôveru v justíciu,” uviedol. Gál takto odôvodnil svoje prekvapenie z postupu orgánov činných v trestnom konaní. “Verím, že v blízkej dobe ozrejmia verejnosti ich počínanie,” dodal.

Jaromír Čižnár a Milan Lučanský. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Vyšetrovateľ aj chcel, prokurátor nie

Po tom, ako bol Dobroslav Trnka vo štvrtok ráno zadržaný vo svojom dome v Hamuliakove a predvedený na výsluch na nitriansku pobočku NAKA, plynula vyšetrovateľovi lehota, počas ktorej mohol dať podnet na podanie návrhu na Trnkovo vzatie do väzby. Urobil tak ešte v ten večer. Následne bol na ťahu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý musel vo veci rozhodnúť do sobotného rána, teda v lehote 48 hodín od Trnkovho zadržania. S vyšetrovateľom sa však nezhodol. Ako vysvetlila hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová „v danom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa.”  Dobroslav Trnka tak bol prepustený. Bližšie dôvody rozhodnutia prokurátora ÚŠP neuviedol.

Polícia vec komentovať nechcela. “Vyšetrovateľ NAKA bude konať v zmysle ďalších pokynov prokurátora,” uviedli. Tie im však zatiaľ doručené neboli.

Mená vyšetrovateľa ani prokurátora v tomto prípade známe nie sú.

Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Kauza Lemikon

Za Trnkovým štvrtkovým zadržaním má byť video, ktoré ho zachytáva počas rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom v čase, kedy bol generálnym prokurátorom. Vzniknúť malo tajne v jeho kancelárii. Dvojica na ňom rozoberá viacero citlivých tém, vrátane kauzy Tipos a Lemikon. V kauze ide o roky sa ťahajúci spor medzi cyperskou schránkovou firmou Lemikon a lotériovou spoločnosťou Tipos kvôli ochranným známkam. Tipos mal Lemikonu podľa rozhodnutia najvyššieho súdu vyplatiť milióny eur za to, že lotériová spoločnosť mala v 90. rokoch neoprávnene usporadúvať viacero lotériových hier.

Kauzou by sa mali orgány činné v trestnom konaní zaoberať aj napriek prepusteniu Trnku. „Na margo medializovanej nahrávky ohľadne rozhovoru JUDr. D. T. s Ing. J. P- v súvislosti s kauzou LEMIKON LIMITED je možné hovoriť o existencii podozrenia z možného spáchania rôznej ekonomickej trestnej činnosti. Bude preto potrebné zo strany polície preveriť ekonomické vzťahy a ich účel v danej veci a v prípade zistenia relevantných skutočností, vyvodiť zodpovedajúce právne kroky,” uviedla Tökölyová.