Domáce GPlus Spoločnosť Top

VIDEO Predaj a používanie pyrotechniky má jasné pravidlá. Pozor, aby vaša zábava neublížila nevinným

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Zákon hovorí jedno, prax však druhé. Hoci predaj a používanie zábavnej pyrotechniky má jasné pravidlá, vždy sa nájde niekto, kto ich rád poruší. Na celú vec sa však treba pozrieť z dvoch uhlov pohľadu – na jednej strane treba chápať potrebu ľudí aj takto sa zabaviť, na druhej strane treba brať ohľad na ľudí a zvieratá, ktorým môžu výbuchy zábavnej pyrotechniky ublížiť. 

 

Predaj pyrotechniky má špecifické pravidlá, ktoré však málokto ovláda. Od minulého roka platí, že “predávať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 je možné len v období od 28. decembra do 31. decembra kalendárneho roka. Medzi takéto výrobky patria najmä takzvané petardy, ktoré boli v minulosti veľmi často používané aj mimo vyhradených dní. Pre policajtov je tiež o dosť ťažšie identifikovať miesto ale aj človeka, ktorý petardu “buchol”. Zatiaľ čo ohňostroj so svetelnými efektami trvá aj niekoľko minút, petarda “len buchne”. Pokiaľ by teda aj človek, ktorému takéto výbuchy prekážajú, privolal policajnú hliadku, výtržník už môže byť za horami za dolami. 

Klasické ohňostroje či rôzne zábavné “včeličky” či prskavky však môžete kúpiť už skôr. Púšťať by ste ich však mali len 31. decembra a 1. januára.

Pokiaľ by ste si chceli ohňostroj pustiť počas roka, je potrebné mať povolenie obce. Aby ste ho dostali, musíte si vyplniť žiadosť. Ľudia tieto povolenia väčšinou žiadajú pri príležitosti svadieb či osláv. 

Mestské ohňostroje vychádzajú z módy

Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi sa mestá “pretekali” v tom, ktoré bude mať krajší ohňostroj, v poslednej dobe sa tento trend vytráca. Vďačíme za to najmä aktivistom, ktorí pravidelne upozorňujú na nevýhody pyrotechniky. Mnohé mestá sa tak snažia ísť príkladom pre bežných ľudí a ohňostroje vynechávajú.

Zdroj: Glob.sk / David Duducz .

Tento rok však bol výnimočný a vzdávanie sa ohňostrojov malo aj charitatívny rozmer. Obrovská tragédia v Prešove spojila ľudí a množstvo väčších i menších miest sa rozhodlo upustiť od tradičných ohňostrojov a peniaze, ktoré mali na ne pôvodne vyčlenené, radšej darujú. Myšlienka pomoci ľuďom z bytovky, kde vybuchol plyn, zaujala krajské aj okresné mestá a vďaka nim budú sviatky pre Prešovčanov o niečo ľahšie.

Treba si hlavne dávať pozor

Pyrotechnika dokáže byť pri nesprávnom používaní veľmi nebezpečná. Každý, kto predáva pyrotechniku, musí byť držiteľom špeciálneho preukazu. Ten by mal získať až po absolvovaní preskúšania, a tak by mal byť schopný zodpovedať vám všetky otázky o produkte, ktorý si chcete kúpiť. Zároveň by vám mal vedieť v prípade záujmu vysvetliť, ako bezpečne použiť vami zakúpený ohňostroj.

S petardami a ohňostrojmi by určite nemali manipulovať deti. Pyrotechnika by sa mala predávať len dospelým ľuďom. Deti totiž pri zábave nie sú dostatočne schopné posúdiť riziká a môžu ublížiť sebe alebo iným ľuďom. Rovnako tak nie sú schopné zareagovať, pokiaľ by došlo k zlyhaniu ohňostroja.

Zdroj: Glob.sk / David Duducz .

Zlyhať tiež môže “ľudský faktor”. Kombinácia alkoholu a davovej psychózy môže byť odistenou zbraňou a môže ohroziť napríklad tých najmenších.

Trpia tiež zvieratá. Veľmi citlivé sú na hluk najmä psy, ktoré majú oveľa citlivejší sluch ako ľudia. Výbuchy ich tak môžu vystresovať, v horšom prípade ich pripraviť o sluch. Pokiaľ máte domáceho miláčika, ukryte ho v pivnici alebo buďte aspoň vy v jeho blízkosti. V lekárni tiež zakúpite prírodné upokojujúce prípravky, ktoré by mu mali utrpenie a stres zjemniť. Na trhu sa tiež objavujú takzvané bezhlukové ohňostroje, ktoré majú svetelné, no nie zvukové efekty.

Mohlo by vás zaujímať: