Politika Top Zahraničné

VIDEO Pentagón zverejnil zábery z vojenského zásahu proti vodcovi Islamského štátu

Kenneth McKenzie pred novinármi zverejňuje detaily operácie. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Americké ministerstvo obrany zverejnilo zábery z vojenskej operácie proti vodcovi Islamského štátu abú Bakr Baghdádímu v Sýrii. Na čiernobielom videozázname je vidieť okrem iného aj to, ako sa americkí elitní vojaci peši blížia k múrom obohnanému sídlu, v ktorom sa Baghdádí ukrýval.

 

Video ukazuje pôsobivé podrobnosti o nebezpečnom nočnom zásahu. Na začiatku vidieť postup americkej vojenskej jednotky smerom k úkrytu teroristu, ale aj samotný dom. Celú operáciu nakrúcal americký dron. Na konci je vidieť výbuchy, ktoré zrovnali Baghdádího úkryt so zemou. Malo sa tým zabrániť tomu, aby sa z jeho usadlosti stalo pútnické miesto pre prívržencov Islamského štátu.

Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil zabitie vodcu teroristov. Tvrdil, že “vzlykajúci a plačúci a kričiaci” Baghdádí sa dal pred vojakmi a psami na útek smerom k tunelu. Tam mal potom odpáliť vestu s výbušninami, ktorú mal na sebe.

Pritom zabil dve svoje deti – predtým bola reč o troch. Nemali byť staršie ako 12 rokov, uviedol v stredu na tlačovej konferencii generál Kenneth McKenzie, ktorý je veliteľom centrálneho velenia armády USA Centcom. Ďalších 11 detí prežilo bez zranení a boli presunuté na bezpečné miesto.

Baghdádího dom tesne pred zásahom bombami. Zdroj: SITA/AP

Vojaci museli zabiť štyri ženy a dvoch mužov

Generál McKenzie novinárom porozprával aj ďalšie detaily zo zásahu: “On (Baghdádí) sa plazil do diery spolu s dvoma deťmi. Seba a deti vyhodil do vzduchu, zatiaľ čo jeho prívrženci zostali viditeľní pre zásahové sily.”

McKenzie hovoril o štyroch ženách a dvoch mužoch v dome, ktorí mali na sebe vesty s výbušninami a nechceli sa vzdať. Vojaci ich preto museli zabiť.

Baghdádího sídlo zrovnali so zemou. Zdroj: SITA/AP

Roztrhaná mŕtvola vodcu Islamského štátu bola identifikovaná na základe vzorky DNA, ktorú Baghdádímu podľa generála odobrali ešte v roku 2004 v Iraku, keď ho tam zatkli.

Zaujímavé je, že pri identifikácii pomohli aj Baghdádího osobné veci. Medzi nimi aj spodky. Pred zásahom ich ukradol tajný agent Sýrskych demokratických síl (SDF). Prezradil to na Twitteri vysoký dôstojník SDF Polat Can.

Pozostatky abú Bakr Baghdádího potom pochovali v mori. Stalo sa tak v súlade s vojenským právom do 24 hodín od jeho smrti. USA poskytli Baghdádímu aj náboženský obrad podľa islamských zvykov. Presné podrobnosti o meste a priebehu pohrebu ale neboli zverejnené.

Vojaci sa blížia k Baghdádího úkrytu. Zdroj: SITA/AP

Našli sa plány aj hotovosť

Špeciálne komando počas takmer dvojhodinového zásahu našlo mnoho materiálov a plánov Islamského štátu, ale aj veľké množstvo hotovosti. “Abú Bakr Baghdádí mal pri sebe vždy veľa hotovosti, aby bol flexibilný a mohol meniť miesta pobytu,” vysvetlil prezident Donald Trump.

Po úspešnej operácii, na ktorej sa podieľalo osem bojových vrtuľníkov, bolo celé sídlo zničené bombami. Miesto potom pripomínalo “parkovisko s veľkými výmoľmi”, upresnil generál McKenzie.

Baghdádího sídlo pred a po bombardovaní. Zdroj: SITA/AP