Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Panický strach z nemocníc trápi aj deti. Týmto trikom sa dá zažehnať

Zdroj: Národný ústav detských chorôb

BRATISLAVA – Byť kamarátom s nemocnicou je možné. Stretnutia s lekármi väčšinou u detí sprevádza búrlivý plač. Prvý kontakt s návštevou lekára ale nemusí byť vždy plný paniky. Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) sa snaží komunikovať s deťmi inak. Špecialisti pripravili sériu edukačných videí, vďaka ktorým sa dá prekonať strach z neznáma. Aj ten najmenší pacient vďaka nim môže odísť z nemocnice s úsmevom.

 

Národný ústav detských chorôb si všíma potreby rodičov, ktorí čoraz viac hľadajú odpovede na otázky najmä na internete. Rozhodol sa preto spustiť nový typ komunikácie, vďaka ktorému aj tí najmenší pochopia, že nemocnica nie je strašiak. Detský strach pomôžu prekonať videá, ktoré dokonca odbúravajú stres pred vstupom do nemocnice. Rovnakú záťaž prežívajú v takýchto situáciách aj rodičia. „Je úplne samozrejmosťou, že vaše dieťa je to najdôležitejšie, čo máte a jeho zdravie prevyšuje akékoľvek iné ľudské hodnoty. Môžete nám ale veriť, že každý  jeden detský pacient je pre nás najvyššia priorita. Pre našich pacientov však chceme ešte viac. To, že poskytujeme špičkovú zdravotnú starostlivosť, berieme ako samozrejmosť, ale vieme urobiť oveľa viac,“ povedal generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Ladislav Kužela.

 

Krehká psychika

NÚDCH sa primárne zameral na sociálne siete, ktoré sa stali súčasťou nášho každodenného života. Séria videí sprevádza malých pacientov na ceste do nemocnice. Hlavnými hrdinami sú deti, ktoré vodia nemocnicou svojich kamarátov. Snažia sa im hravou formou vysvetliť, ako to v takomto svete chodí. ,,Snažíme sa hravou a zrozumiteľnou formou vysvetliť a ukázať najmenším pacientom jednotlivé medicínske úkony, ktoré ich čakajú na nemocničnej pôde. Deti majú prirodzené obavy z toho, čo ešte nezažili a nepoznali. Strach z neznáma nepomáha krehkej detskej psychike, preto veríme, že novým komunikačným prístupom dokážeme deti presvedčiť, že nemocnice sa netreba báť,‘‘ vysvetlila prednostka Detskej kliniky Ľudmila Podracká.

 

Deti zamestnancov

Samotná výroba videí nie je veľmi náročná a tak si NÚDCH všetko vie urobiť svojpomocne. „Malí herci sú deti našich zamestnancov a kamarátov, scenár píše sám život, dramaturgiu a produkciu si robíme sami a grafiky a animácie nám robia šikovné študentky,‘‘ informoval generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Zároveň dodal, že stačí nájsť nadšených ľudí z radov zamestnancov.

 

Nemocnica hrou

Prvá časť vysvetľuje deťom, ako to chodí na operácii. Mladého pacienta sprevádza na sálu zábavný klaun, ktorý pomáha odbúrať napätie. Videom sa snažia lekári poukázať, že cesta na operáciu nie je cesta v strašidelnom zámku. V ďalšej časti ukážu, ako sa postupuje pri zlomenej ruke. Tiež názorne predstavia röntgenové vyšetrenie. ,,Vieš, čo je najlepšie? Že keď sa ti bude liečiť ruka v sadre, tak si ju môžeš pokresliť alebo ti ju kamaráti podpíšu. A potom, keď ti ju lekári dajú dole, zoberieš si ju domov,‘‘ hovorí mladá pacientka vo videu. Tretia časť zo série je venovaná odberu krvi. Ten je najväčším strašiakom malého pacienta. Vďaka príbehu sa ale presvedčia, že zvládnuť aj takúto situáciu je hračka.

 

Pomocník pre rodičov

Národný ústav detských chorôb nezabúda ani na rodičov, ktorí sprevádzajú svoje ratolesti na rôzne vyšetrenia. Sériami videí pre deti to nekončí. Pripravili tiež rôzne články, videá a rozhovory s najlepšími odborníkmi, ktoré sú zamerané práve na rodičov. Pre nich môže byť hospitalizácia ich dieťaťa stresujúca a na prvýkrát si nemusia zapamätať množstvo informácií, ktoré im lekár povie. „Ideálne je, keď si potom v pokoji vie aj rodič spolu s dieťaťom pozrieť video, kde mu opätovne buď my, alebo deťom ich rovesníci, zrozumiteľne vysvetlíme jednotlivé úkony. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je len o výkonoch, ale aj o správnej komunikácii,“ zdôraznil primár Kliniky detskej chirurgie Igor Béder.

Dokonca NÚDCH spúšťa v najbližších dňoch aj inovatívnu aplikáciu. ,,Pomôže rodičom sa rozhodnúť, či ich dieťa patrí na urgentný príjem, alebo dokážu zvládnuť prejavy choroby sami v domácom prostredí,‘‘ pripomenul NÚDCH.

 

Komunikovať jazykom detí je dôležité

Edukačné videá víta aj psychológ Robert Krause. ,,Byť v kontakte s detským pacientom formou hravých videí je spôsob, ako deťom priblížiť nemocničné prostredia a procedúry s ním spojené.‘‘ Zároveň dodal, že tieto videá môžu slúžiť ako prevencia pred iracionálnymi presvedčeniami a pseudofantázijami o samotnom medicínskom procese. Podľa Krauseho je lepšie, keď dieťa rozumie pozadiu a tým si koriguje vlastné a možno často prebraté vzorce myslenia a správania. ,,Som viac než presvedčený, že hravá forma je to, čo zaujme deti a zároveň im dá priestor na vlastné fantazírovanie a následnú klarifikáciu aj v kontakte so svojimi blízkymi. Okrem iného sa zapoja viac emočné časti mozgu, ktoré sa významne podieľajú na ukladaní spomienok a preto komunikovať jazykom detí v kontakte s deťmi je veľmi dôležité,‘‘ skonštatoval psychológ Krause.

Napriek tomu, že hovoríme o detských vyšetreniach, nesú v sebe bežné medicínske postupy. Tie nemusia byť pre deti až také príjemné. ,,Tým sa vytvára negatívny asociačný spoj, ktorú aj detská myseľ má následne tendenciu zovšeobecniť a preto registrujeme, že táto skúsenosť sa prenáša aj na prežívanie pri návšteve inej nemocnice, ale i iného lekára. Preto je dôležitá edukácia a priblíženie pozadia samotných úkonov s dôrazom na vytvorenie pokoja, istoty a bezpečia,‘‘ vysvetlil Krause.

 

Galéria
Strach detí z nemocníc sa dá odbúrať. Zdroj: pixabay.com
Komunikovať s deťmi zábavnou formou je dôležité. Zdroj: pixabay.com
Pre deti je dôležitá komunikácia. Zdroj: pixabay.com
NÚDCH predstavil sériu edukačných videí pre deti. Zdroj: pixabay.com
Pre mnohé deti je nemocnica strašiak. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next