Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Obrovské požiare v Kalifornii majú už 31 obetí, niektoré zhoreli v autách

Ľudia sa snažili zachrániť aj svojich miláčikov. TASR/ AP

MALIBU ( redakcia/ TASR) – Počet obetí rýchlo sa šíriacich lesných požiarov, ktoré už niekoľko dní pustošia Kaliforniu, stúpol na 31. Dvadsaťtri ľudí prišlo o život na severe Kalifornie, dve telá našli na juhu tohto amerického štátu, informuje agentúra AP odvolaním sa na príslušné úrady.

Predtým úrady hlásili najmenej 11 obetí, z nich deväť na severe Kalifornie. Šerif okresu Butte Korey Honea uviedol, že telá ďalších 14 osôb objavili v sobotu, tri dni po vypuknutí požiaru v danej oblasti. Obete našli v zhorených vozidlách a domoch. Honea tiež uviedol, že naďalej je nezvestných 110 ľudí.

Honea dodal, že 23 ľudí zahynulo v oblasti mesta Paradise, približne 290 kilometrov severovýchodne od San Francisca. Štát Kalifornia bojuje od štvrtka s tretími najväčšími požiarmi vo svojich dejinách. V samotnom meste Paradise, z ktorého evakuovali desaťtisíce ľudí, plamene zničili tisíce budov.

Chcela si dať mejkap, zhorela

Viac ako 25-tisíc obyvateľov Paradise úrady vyzvali k evakuácii. Jeden z obyvateľov mesta sa po katastrofe vrátil naspäť do mesta a vyjadril svoje pocity slovami: „Tu sú všetci mŕtvi. Mal som veľké šťastie,“ povedal na videu. Mnoho ľudí zhorelo v autách, keď sa pokúšali z ohnivého pekla ujsť.

Očitý svedok tiež priznal, že aj on takmer zomrel. Našťastie našiel únikovú cestu v rokline pri potoku. Predtým ešte presviedčal jednu ženu, aby okamžite ušla. „Ona si chcela ešte urobiť mejkap, preto je teraz mŕtva.“ Ako ďalej uviedol, v tejto časti zomrel aj jeden jeho priateľ. Nestihol ujsť, pretože bol na vozíčku.

Aj hollywoodske hviezdy museli utekať

Oheň doteraz spálil plochu 425 štvorcových kilometrov územia. Svoj domov bolo nútených opustiť vyše 250.000 ľudí. Medzi nimi boli aj viaceré hviezdy amerického šoubiznisu, napríklad aj speváčka Lady Gaga, herec Martin Sheen hviezdičky ako Miley Cyrus a Kim Kardashian, ktorá sa evakuovala zo svojho domu v meste Calabasas, či herečka Alyssa Milanová. Režisér, scenárista a producent Scott Derrickson oznámil, že jeho dom zhorel, ale on sám je “živý a zdravý”. Herec Gerald Butler zverejnil na sociálnej sieti selfie so svojou zhorenou vilou.

Trump nahneval hasičov

Donald Trump kritizoval kvôli požiarom predstaviteľov Kalifornie, ktorú vedú demokrati, a ktorí sa dištancujú od jeho politiky. „Neexistuje dôvod pre také obrovské, smrteľné a drahé lesné požiare, iba ak by to bolo vinou zlého lesného hospodárstva,“ napísal na Twitteri. „Miliardy dolárov sú podľa neho každoročne vynaložené a napriek tomu je veľa úmrtí a to všetko kvôli zlému hospodáreniu v lesoch.“

Prezident potom ešte pritvrdil a pohrozil zastavením štátnej pomoci: “Dajte to do poriadku lebo nebudú žiadne federálne platby,“ napísal na Twitteri.

V ďalších tweetoch už vyjadril súcit so záchranármi a obeťami a vyzval Kalifornčanov, aby rešpektovali nariadenia úradov a polície.


Hasiči boli Trumpovými slovami pobúrení. „Tvrdenia prezidenta o tom, že na vine katastrofických požiarov je politika manažmentu kalifornských lesov, sú nebezpečne mylné,“ povedal predseda kalifornských profesionálnych hasičov Bian K. Rice.

„Lesné požiare vznikajú a šíria sa nielen v zalesnených územiach, ale aj v zaľudnených oblastiach a na poliach. Živí ich vyschnutá vegetácia, silné vetry, nízka vlhkosť a geografické podmienky,“ vysvetlil Rice.

Upozornil tiež, že pod kalifornskou lesnou správou, ktorú Trump podrobil kritike, je len menšina lesov. „Takmer 60 percent kalifornských lesov je pod federálnou správou a dve tretiny ďalších (zo zostávajúcej rozlohy) sú súkromné. Je to federálna vláda, ktorá sa rozhodla vyviesť majetok lesnej správy, nie Kalifornia,“ vrátil šéf hasičov Price úder  Trumpovi.

Galéria
Niekoľko ľudí zhorelo vo vlastných autách, keď sa pokúšali uniknúť pred požiarom. TASR/AP
Hasiči sa zo všetkých síl snažia dostať požiar pod kontrolu. TASR/AP
Pri ničivých požiaroch netrpeli len ľudia. TASR/AP
Požiar zanechal po sebe totálnu spúšť. TASR/AP
Prezident Donald Trump vyhlásil v oblasti stav núdze. TASR/AP
Obrovské lietadlo DC-10 hasí lesný požiar v Kalifornii.
Polícia odnáša telá obetí požiaru v mestečku Paradise. TASR/AP
Aj mačky sa dočkali záchrany. TASR/AP
Niekoľko ľudí zhorelo vo vlastných autách, keď sa pokúšali uniknúť pred požiarom. TASR/AP
navigate_before
navigate_next