Domáce Kultúra Spoločnosť Top

VIDEO Nová verzia českej hymny vydesila verejnosť. Situáciu zachránili Slováci

Zdroj: Peter Sámel ml.

BRATISLAVA – Rocková skupina Metalinda opäť prekvapila. Po veľkom úspechu slovenskej hymny sa pustila do tej českej. A nie náhodou. Urobili tak na podnet českých fanúšikov, ktorí boli zdrvení z novej verzie českej hymny. Tú predstavil Český olympijský výbor. Metalinda tak splnila fanúšikom ich sen.

 

Česká hymna si už zažila svoje. Český olympijský výbor uviedol novú verziu českej hymny, ktorá doslova vydesila verejnosť. Po týchto škandáloch sa rozhodla slovenská hudobná legenda – Metalinda nahrať rockovú verziu českej hymny. Svetlo sveta uzrela v pondelok. ,,Nahrávka Kde domov můj vznikla na podnet českých fanúšikov, ktorí sa zamilovali do nášho stvárnenia Nad Tatrou sa blýska a pýtali sa, kedy nahráme aj českú rockovú verziu ich hymny. V jednom rozhovore sme sľúbili, že ak naša verzia hymny bude mať minimálne milión zhliadnutí, spravíme aj českú. Sľub daný bratom Čechom sme dodržali a česká hymna je tu aj s klipom,” povedal šéf Metalindy, gitarista Peter Sámel. Česká hymna je podľa kapely krásna, má pompézny a veľkolepý text zdôrazňujúci krásu českej krajiny.

 

Hrdosť a úcta

Kvarteto muzikantov Peter Sámel, Andy Hudák, Fero Gašparík a Peter Kollár natočili klip na Sanbergu, na mieste s nádherným výhľadom na Moravské pole. ,,Do českej hymny sme vložili veľké srdce a dušu, pracovali sme na nej s obrovským citom a Andy ju pekne naspieval. Som rád, že sme Kde domov můj nahrali, lebo my sme mali veľmi radi náš spoločný štát,” priznal Peter Sámel. Zároveň dodal, že na koncertoch budú hrať nielen našu, ale aj českú hymnu a ,,nikto už nebude ukrátený”

Metalinda pri českej hymne použila celý text piesne, ktorý bežnému poslucháčovi nie je až taký známy. „Verím, že českí fanúšikovia prijmú českú hymnu tak dobre, ako slovenskí prijali našu. Chceli sme im spraviť radosť, Kde domov můj sme určite nenahrali z vypočítavosti. Veď všetci členovia Metalindy sme sa narodili ešte v Československu a aj sa cítime byť Čechoslovákmi,” zdôraznil spevák Andy Hudák. Pri jej spievaní v štúdiu cítil hrdosť a úctu, pretože mu je Česká republika blízka a cíti sa v nej byť ako doma.

Legendy sa do skladby snažili vložiť správny výraz. Podľa ich slov je pre nich podstatné, aby boli na výsledok práce hrdí a aby zachovali odkaz samotnej hymny, ,,aby nám to ľudia verili,” vysvetlil Andy Hudák.

 

Spevák kapely Andy Hudák. Zdroj: Andy Sámel ml.

Hviezdy sú späť

Fanúšikovia rockovej kapely Metalinda sa po deviatich rokoch na Veľkonočný pondelok dočkali ďalšieho albumu. Po päťročnej práci v štúdiu prišli hudobné hviezdy s albumom Moja hviezda žije. ,,Na cédečku sa nachádza dvadsať pesničiek, takže je to počtom skladieb akoby dvojalbum. Šestnásť skladieb je celkom nových a pridali sme k nim aj štyri bonusy, všetko sú hymny – slovenská, česká, hymna Turčianskych Teplíc a hymna, ktorú sme nahrali pre Harley Davidson,“ predstavil novinku šéf Metalindy, gitarista Peter Sámel.

Metalinda sa preslávila najmä pomalými skladbami. Novým albumom však pritvrdili. Na druhej strane ale pribudli sláčikové nástroje. ,,S Andym dokonca spievame spolu dve pesničky a niekoľko som ich naspieval sám, lebo v čase, keď sme na albume začali pracovať, nemali sme práve speváka,“ vysvetlil gitarista Sámel.

S novým albumom sa skupina chystá vyraziť aj na turné – 35 rokov Metalindy. Zaujímavosťou je aj to, že cédečko bude pokrstené na každom jednom koncerte.

 

Galéria
Metalinda po úspechu slovenskej hymny nahrala aj českú. Zdroj: Andy Sámel ml.
Klip natočili na Sanbergu. Zdroj: Andy Sámel ml.
Českí fanúšikovia si vyžiadali ich verziu českej hymny. Zdroj: Andy Sámel ml.
Kapela dúfa, že česká hymna bude mať úspech. Zdroj: Andy Sámel ml.
Kapela vydala nový album. Zdroj: Andy Sámel ml.
Metalinda chystá veľkolepé turné. Zdroj: Andy Sámel ml.
navigate_before
navigate_next