Kultúra Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Nová bondovka v problémoch. Na spoluprácu najali známeho skladateľa

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Nová bondovka si toho zažila už dosť. Nezhody medzi tvorcami, zranenia, ale aj roztopašnosť hlavného hrdinku. Už to vyzeralo, že legendárna snímka bude bez Daniela Craiga, nakoniec sa však nechal presvedčiť. Plánovaná premiéra sa tak niekoľkokrát presúvala. Naposledy však riešili problém s komponovaním hudby. Skladateľ Dan Romer sa rozhodol odstúpiť zo spolupráce. Ten správny šmrnc filmu tak dodá známy nemecký skladateľ.

 

Zmeny robia tvorcovia takpovediac iba krátko pred premiérou najnovšej bondovky No Time to Die. Na poslednú chvíľu si totiž najali nemeckého hudobného skladateľa Hansa Zimmera, aby skomponoval scénickú hudbu pre film. Známy skladateľ nahradí Američana Dana Romera, ktorý od predmetnej úlohy upustil. Dôvodom sú nezhody s britskou produkčnou spoločnosťou Eon Productions. Romer pritom napísal hudbu pre predošlé projekty Caryho Fukunagu, ktorý novú bondovku režíruje.

 

Problémy na každej strane

Toto ale nebol pri bondovke jediný problém. Premiéra sa niekoľkokrát presúvala a nakoniec je naplánovaná na apríl tohto roka. No Time to Die príde do britských kín 2. apríla, do amerických o osem dní neskôr. Dôvodom posunu sú rôzne ťažkosti počas nakrúcania. Najprv predstaviteľ hlavnej úlohy Daniel Craig povedal, že Bonda hrať nechce. Nakoniec sa dal presvedčiť, no zmena nastala aj tak – Danny Boyle sa vzdal réžie. Mal nahradiť Sama Mendesa, ktorý už nechcel točiť ďalšie bondovky. Dôvodom odchodu Boyla boli údajne spory okolo scenára. Režisérske kreslo tak nakoniec obsadil Američan Cary Joji Fukunaga.

Nová dlhoočakávaná snímka sa nakrúcala na Jamajke, v Nórsku, Taliansku a v Londýne. Počas filmovania na Jamajke si dokonca Daniel Craig zranil členok. Podstúpil operáciu a dva týždne sa musel venovať rehabilitácii.

 

Režisérom bondovky je Cary Joji Fukunaga. Zdroj: TASR / AP

Legendárny Bond

Daniela Craiga v úlohe Bonda uvidíme poslednýkrát. No Time to Die je jeho piatou bondovkou. Predtým Bonda stvárnil vo filmoch Casino Royale (2006), Quantum of Solace (2008), Skyfall (2012) a Spectre (2015). ,,Bola to nesmierne náročná práca, ale ide o rozsiahle spoločné dielo. Jednou z najdojemnejších vecí je pre mňa v súvislosti s dokončením tohto filmu skutočnosť, že s niekoľkými ľuďmi spolupracujem už 30 rokov,” povedal Craig.

Okrem Craiga sa vo filme o agentovi 007 predstavia aj Ralph Fiennes, Rory Kinnear, Ben Whishaw, Naomie Harris, Léa Seydoux, Jeffrey Wright, Rami Malek, Dali Benssalah, Billy Magnussen, Ana de Armas či David Dencik.

 

Daniela Craiga uvidíme v bondovke naposledy. Zdroj: TASR / AP

Obrovská zmena

Veľkú úlohu si zahrá britská herečka Lashana Lynch. Práve jej postava nahradí doterajšieho agenta 007 alá Jamesa Bonda – Bond síce ostáva, no označenie 007 prejde na herečku Lynch. S touto zmenou by tak mohla začať nová éra bondoviek. Lynch nebude len prvou ženskou predstaviteľkou, ale aj prvou osobou černošského pôvodu, ktorá stvárni rolu agenta 007.

A prečo práve žena? Zasiahla totiž televízna scenáristka Phoebe Waller-Bridge. Podľa nej sa bondovská séria musí vyvíjať. ,,Hovorilo sa veľa o tom, či je Bond ešte dnes relevantný kvôli tomu, kto je a ako zaobchádza so ženami. Myslím si, že je to hlúposť. Je absolútne relevantný. Bondovky sa musia vyvíjať. Je dôležité, že film zaobchádza so ženami správne. On (James Bond) nemusí. Musí byť verný svojej povahe,‘‘ skonštatovala vtedy pre denník The Daily Mail Waller-Bridge.

 

Novou agentkou 007 bude britská herečka Lashana Lynch. Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
O hudbu do filmu sa postará Hans Zimmer. Zdroj: TASR / AP
Nakrúcanie novej bondovky v Taliansku. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next