Domáce Šport Top

VIDEO Nevhodný darček k narodeninám. Feherváryho poslal Washington z NHL na farmu

Hokejista Washingtonu Capitals Slovák Martin Fehérváry počas zápasu so St. Louis Blues. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Pred začiatkom sezóny v NHL pozostávala slovenská enkláva v zámorskej súťaži z deviatich statočných. Ale po úvodnom týždni sa už zdecimovala na osem. Washington Capitals totiž poslal na farmu v nižšej súťaži AHL Hershey Bears svojho najmladšieho hráča. Martina Feherváryho.

 

Nič, čo by sa nedalo očakávať. Ale rozhodnutie víťaza Stanleyho pohára z roku 2018 má pikantné a zaujímavé pozadie. Feherváryho totiž na farmu poslali práve v deň jeho dvadsiatych narodenín. Nuž “štýlovejší a originálnejší” darček veru klub nemohol darovať slovenskému obrancovi. Aj načasovanie má v tomto prípade znaky absolútnej chladnokrvnosti. Jednoducho v NHL sa nepozerá na meno, dátumy, zásluhy. Na sentimentálne nálady zabudnite. Tu je prvoradý čistý pragmatizmus. Potrebujeme ťa, si náš. Nepotrebujeme ťa, ideš. Žiadna ale, žiadna hra na city. Rozhodnutie Washingtonu zbaviť sa Feherváryho nie je do konca sezóny, ani to neznamená, že Capitals už nemajú o nášho obrancu záujem, alebo že by ich sklamal. Veď Feherváry je jedným z jedenástich obrancov histórie NHL, ktorý v súťaži debutoval ešte pred svojimi dvadsiatimi narodeninami.

Práve naopak. Feherváryho predsezónny kemp, prípravné zápasy aj úvodné tri duely v NHL ukázali, že Martin si urobil v hlavnom meste USA meno a jeho kredit má cveng. Že má na najlepšiu hokejovú ligu planéty. Veď čerstvý dvadsiatnik odohral za Washington prvé tri stretnutia s priemerným časom na ľade 14:29 minút na zápas. Na nováčika úžasné číslo. Aj preto najväčšia hviezda mužstva a celej ligy Alexander Ovečkin ocenil Feherváryho kvality. Od najlepšieho kanoniera súťaže dostal po prvom stretnutí v šatni bejzbalovú prilbu tímu Washington Nationals, ktorú hráči Capitals od tejto sezóny udeľujú najlepšiemu hráčovi zápasu.

Rovnako tak aj tréner Todd Reirden má na Feherváryho iba pozitívne hodnotenie. “Má iba 19 rokov. Je niečo výnimočné sledovať ho, ako prechádza prvým zápasom a ako ho chalani medzi sebou prijali. Bola to pre neho pekná skúsenosť. Ukazuje to, aké dôležité je, aby k tímovému úspechu prispievali všetci hráči, aj 19-ročný debutant. Martin hrá skvele – od rozvojového kempu, cez nováčikovský turnaj v Nashville až doteraz. Napriek tomu, že sa náročnosť neustále zvyšovala, on bol schopný ukázať svoje schopnosti a to, že môže hrať v tejto lige.”

Naopak stabilné miesto v NHL a v Bostone Bruins má Jaroslav Halák. Slovenský brankár chytal pri víťazstve Medveďov 2:0 proti Arizone, čo bolo pre Haláka 48. čisté konto v NHL. V historickom rebríčku sa tak posunul na 31. miesto, ale za tridsiatym brankárom v poradí Chrisom Osgoodom zaostáva už len o dva “shutouty”. Tridsaťštyriročný Halák k tomu potreboval 490 zápasov základnej časti a medzi aktívnymi brankármi je piaty. Lepší sú už iba Jonathan Quick (51), Pekka Rinne (55), Marc-André Fleury (56) a Henrik Lundqvist (63). Lídrom historického poradia je legenda New Jersey Martin Brodeur (125 krát mal čisté konto) pred Terrym Sawchukom (103). Česká legenda NHL Dominik Hašek je na 8. mieste rebríčka s 81 čistými kontami. “Bolo skvelé, že som po dlhšom čase mohol odchytať poriadny zápas. Je výnimočný pocit a zábava hrať s týmito chlapcami. Všetko fungovalo tak ako má. Teším sa na ďalší duel. Bol to dobrý úvod do sezóny,” skonštatoval Halák po víťaznom zápase na nulu.