Domáce Šport Top

VIDEO Národnostné problémy poriadne bičovali atmosféru na zápase Slovana v Dunajskej Strede

Futbalisti Dunajskej Stredy vyhrali v ligovom zápase nad Slovanom Bratilave 5:2 a atmosféra na stretnutí bola poriadne výbušná. Zdroj: TASR / Milan Drozd

BRATISLAVA – V New Yorku sa skončil úvodný týždeň posledného grandslamového turnaja roka – US open, ktorý je už ale dlho bez slovenských tenistov. Tí totiž vyprázdnili šatne hneď po prvých kolách. V dvojhre mužov a žien tak pokračuje trend z celej sezóny, kde sú slovenskí hráči, zdá sa, iba do počtu. Na duhej strane, slovenských fanúšikov potešili volejbalistky na ME v Bratislave, nuž a poriadne vášne nechýbali na ligovom zápase Dunajská Streda – Slovan Bratislava. 

Jediným našim tenisovým zástupcom v New Yorku zostala iba Viktória Kužmová, ktorá s Bieloruskou Aleksandrou Sasnovičovou postúpila do štvrťfinále ženskej štvorhry. Málo, pramálo na úsmevy či gratulácie. Aj keď sa generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška rozplýva nad Kužmovej účasťou medzi poslednými ôsmimi pármi turnaja. “Viki pred štyrmi rokmi vyhrala na US Open juniorskú štvorhru a v tejto sezóne dosahuje na turnajoch skvelé výsledky s rôznymi partnerkami. Získala tituly na podujatiach WTA v Prahe i Bukurešti a teraz je prvýkrát v kariére v grandslamovom štvrťfinále. Verím, že so Sasnovičovou môžu prekvapiť aj proti tretej nasadenej kanadsko-čínskej dvojici Gabriela Dabrowská, I-fan sü. Je to veľký úspech slovenského tenisu a náplasť za to, že v dvojhre vypadli všetci štyria naši zástupcovia tak trochu nešťastne už v prvom kole.”

Slovenská tenistka Viktória Kužmová postúpila do štvrťfinále štvorhry žien na turnaji US open v New Yorku. zdroj: TASR / AP

No na US open už nie je ani svetová mužská jednotka Novak Djokovič. Srbský tenista musel totiž v osemfinále proti Stanovi Wawrinkovi odstúpiť pre zranenie ľavého ramena, ktoré ho trápilo niekoľko týždňov. Už v zápase 2. kola s Argentínčanom Juanom Ignaciom Londerom potreboval Djokovič trikrát ošetrenie a počas osemfinálového duelu bola bolesť už neznesiteľná. Iba po trinástykrát musel Djokovič skrečovať zápas na turnaji ATP, z čoho bol mimoriadne rozladený. “Je to frustrujúce, veľmi frustrujúce. Nie som však prvý ani posledný hráč, ktorý pre zranenie musel vzdať duel na jednom z najprestížnejších športových podujatí na svete. Bolesti v ľavom ramene pociťujem nepretržite už niekoľko týždňov. Niekedy sú intenzívnejšie, niekedy miernejšie. Beriem rôzne prípravky na utíšenie bolesti. Niekedy zaberú, inokedy zasa nie. Poznáte to, keď už viac nemôžete odohrať loptičku.” Po zápase diváci Djokoviča nepochopiteľne vypískali. Nechápali totiž, prečo predčasne ukončil osemfinálový duel. Srbský tenista sa k ich reakcii iba lakonicky vyjadril. “Mrzí ma to najmä kvôli divákom. Prišli, aby videli celý zápas, no to sa nestalo. Veľa ľudí ani nevedelo, čo sa deje, takže im to nemôžem dávať za vinu. Snažím sa rešpektovať ostatných a dúfam, že aj oni môžu rešpektovať mňa a moje rozhodnutia.”  

Aspoňže slovenského športového fanúšika poriadne potešili slovenské volejbalistky na Majstrovstvách Európy v Bratislave. Nielen postupom do osemfinále, ale spôsobom, akým odohrali všetky svoje zápasy a akú atmosféru dokázali spolu s fanúšikmi vytvoriť. Či už v skupine, ale najmä v stretnutí s Talianskom, kde to vyzeralo ako na karnevale v Rio de Janeiro. Vypredaný Zimný štadión Ondreja Nepelu, kde bolo na tribúnach 6500 divákov, si úžasnú, elektrizujúcu a neopísateľnú reklamu na volejbal užíval počas celého týždňa, za čo patrí dievčatám veľké poďakovanie a naozaj klobúk dole. Celý bez seba a šťastný ako blcha bol najmä tréner Marco Fenoglio, ktorý mal na adresu slovenských volejbalistiek iba slová chvály. “Som na dievčatá nesmierne hrdý. Odohrali sme vyrovnaný zápas proti favoritovi, ale napokon sa ukázala kvalita Talianska. Utvorili sme divácky rekord. Čo si viac želať? Ľudia boli fantastickí, celkovo som veľmi spokojný. Posunuli sme sa dopredu, tento šampionát to ukázal.” Nuž a emotívne lúčenie sa s divákmi po zápase s Talianskom naozaj nepotrebuje žiadny ďalší komentár.

Emócie a vášne bublali aj na ligovom zápase Dunajská Streda – Slovan Bratislava, ktorý domáci vyhrali 5:2. Ale atmosféra na štadióne opäť pripomínala gladiátorské zápasy dvoch nenávidených súperov, pričom vybičovaná atmosféra bola voči belasým mimoriadne nepriateľská. Nečudo, že po stretnutí bol tréner Ján Kozák zo všetkých invektív maximálne znechutený. Z množstva národnostných, maďarsko-slovenských provokácií ďaleko viac, ako z prvej prehry v sezóne. Nuž, súboje na Žitnom ostrove začínajú byť pre Slovan vojnovou zónou a to, že bude celý štadión vždy a stále proti nim, je realitou. Na to si musia belasí zvyknúť a prispôsobiť sa. Nie sú prvý, ani posledný tím, ktorý niečo podobné zažíva na vlastnej koži. Ale to, že sa ligový zápas stáva politickou arénou prešpikovanou provokáciami všetkého druhu, už normálne nie je. Rozbuška tlie a je len otázkou času, kedy príde k neriešiteľným problémom.

Z pohľadu slovenského športového fanúšika je určite nepríjemnou správou neúčasť Jána Volka na majstrovstvách sveta v Dauhe. Úradujúci halový majster Európy na 60 metrov totiž nesplnil kvalifikačné limity na 100 a 200 metrov. Čo je po jeho výkonoch a výsledkoch v uplynulých sezónach šok a sklamanie. Aj pre Volka bol totiž šampionát v Katare vrcholom sezóny a testom pred olympiádou v Tokiu 2020. Navyše sa Volko zranil a sezóna sa pre 22 ročného Bratislavčana skončila. Trénerka Naďa Bendová bola zo všetkého poriadne nešťastná. „Stredajší košický míting JBL Jump Fest i baráž o českú extraligu sme zrušili. Po pondelkových vyšetreniach budeme vedieť rozsah poranenia i dobu liečenia.“

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko nebude štartovať na MS v atletike v Dauhe. Nesplnil kvalifikačné limity na 100 a 200 metrov. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Ale v tieni všetkých udalostí je tragická smrť mladého francúzskeho pretekára Anthoina Huberta. Pilot formuly 2 zahynul po havárii počas sobotňajších pretekov na belgickom okruhu Spa-Francorchamps. V druhom kole sa v rýchlosti približne 270 km/h zrazil s Američanom Juanom Manuelom Correom. Hubert stratil kontrolu nad svojim vozidlom a narazil do bariéry. Tá ho katapultovala späť na trať a vo vysokej rýchlosti ho zasiahol Juan Manuel Correa. Hubert svojim zraneniam podľahol po prevoze do nemocnice. Veľmi vážny je aj stav Correu. Má zlomené obe nohy, aj poranenú chrbticu. Ešte počas víkendu podstúpil operáciu a je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v Liege. Jeho stav je stabilizovaný.