Domáce Spoločnosť

VIDEO Liga za ľudské práva chce sériou videí zabrániť hoaxom o migrácii

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Občianske združenie Liga za ľudské práva chce sériou videí zabrániť hoaxom o migrácii. Vytvorilo preto videá na témy týkajúce sa migrácie, integrácie či utečencov. Cieľom videosérie je rúcať mýty a konšpiračné teórie o migrácii, ktoré šíria dezinformačné médiá. Nahrávky tak poskytnú odpovede, či smerujú tisíce migrantov z Afriky na Slovensko, či mimovládne organizácie pašujú ľudí, alebo či sa Brusel snaží natlačiť migrantov do členských štátov Európskej únie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ligy za ľudské práva Zuzana Mýtna.

 

Od roku 2015 sa téma migrácie stala jednou z dominantných tém verejnej diskusie v Európskej únii aj na Slovensku. Podľa Ligy za ľudské práva verejnosť ako aj mnohých politických a iných lídrov však táto téma zastihla nepripravených, pretože sa jej dovtedy nevenovala takmer žiadna pozornosť. „Na Slovensku nežije veľa utečencov a cudzincov v porovnaní s inými krajinami EÚ a tak mnohí ľudia nemajú s nimi osobnú skúsenosť. Tieto faktory spôsobujú, že verejnosť v prevažnej miere preberá informácie najmä z médií a podlieha rôznym konšpiráciám či skresleným informáciám a je náchylnejšia veriť myšlienkam, ktoré rozširujú rôzne extrémistické strany a hnutia,” vysvetľuje občianske združenie. Ako ďalej konštatuje, dezinformačná scéna využíva strach ľudí na šírenie jednostranných informácií a ľudia podliehajú dezinformačným trendom.

Liga za ľudské práva analyzovala najčastejšie sa vyskytujúce hoaxy o migrácii a následne nahrala sériu videí, v ktorých vysvetľuje túto problematiku. Prezentuje v nich štatistické údaje, vykladá medzinárodné právo či inú príslušnú legislatívu a uvádza príklady z praxe, ktoré približujú divákom reálny stav. Cieľom videosérie je zlepšiť úroveň informovanosti verejnosti o týchto témach. Podľa ligy to prispieva k lepšiemu rozhodovaniu verejnosti o týchto otázkach a k lepšiemu overovaniu si zdrojov informácií. Všetky videá sú dostupné na oficiálnom YouTube kanáli Ligy za ľudské práva.

Liga za ľudské práva od roku 2005 podporuje utečencov a cudzincov na Slovensku. Verí, že Slovensko môže byť novým domovom pre utečencov a poskytnúť ženám, mužom a deťom v ohrození bezpečie, stabilitu a nový začiatok. Jej činnosťou je poskytovanie kvalitnej a bezplatnej právnej pomoci utečencom a migrantom či advokácia.