Domáce Šport Top

VIDEO Kvalifikačný kabaret v Trnave. Chorváti si zo slovenských futbalistov urobili trhací kalendár

Futbalisti Slovenska a Chorvátska pred kvalifikačným duelom o postup na EURO 2020 v Trnave. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Bol to naozaj príznačný a symbolický večer. V Trnave bol v piatok tradičný jarmok a slovenskí futbalisti mali v európskej kvalifikácii EURO 2020 kolotoče zadarmo, po ktorých sa im bude hlava točiť asi až do Vianoc. S Chorvátskom prehrali totiž hanebne, deprimujúco, ale zaslúžene 0:4.

Prvý gól sme dostali v 45. minúte po strele Nikolu Vlašiča, druhý v 47. minúte od Ivana Perišiča, na 3:0 pre vicemajstrov sveta zvýšil v 72. minúte Bruno Petkovič a v 89. minúte na konečných 0:4 upravil Dejan Lovren. Debakel, ktorý je podľa priebehu stretnutia ešte milosrdný, lebo pokojne to mohlo byť aj 0:10. Veď iba v prvom polčase trafil náš súper dve brvná a raz žrď, plus zahodil dve – tri nemožné tutovky. Po zmene strán paródia a kabaret v modrých slovenských dresoch pokračovali ďalej, rovnako tak aj chorvátska exhibícia. Spolu mali vicemajstri sveta 22 streleckých pokusov, ďalších 9 bolo zablokovaných. Bilancia ako v hokeji. Totálna dominancia a pritom mali Chorváti iba osem faulov. Fantázia v priamom prenose. Aj napriek tomu boli šokujúce slová trénera Pavla Hapala po zápase, ktorý skonštatoval, že nikto nečakal, akú kvalitu Chorváti v Trnave predvedú. Snáď nečakal, že si prišli kúpiť na jarmok turecký med a burčiak. Aj preto mohol po stretnutí iba potichučky skonštatovať: “Chorváti hrali vo veľkom pohybe, my sme nestíhali. Hostia podali neskutočný výkon, zaslúžene vyhrali. Mali aj ďalšie šance, skončilo sa to pre nás ešte mierne. Uvidíme, ako naše mužstvo zareaguje pred zápasom s Maďarskom.”

Slovenskí futbalisti prehrali s Chorvátskom v kvalifikácii na EURO 2020 zahanbujúco 0:4. Zdroj: TASR / Pavol Neubauer

Opäť sa iba potvrdilo, že naši futbalisti sú majstri sveta v rečičkách pred zápasom, kde sú najsebavedomejší a najlepší hráči planéty. To vieme vždy všetko a dokonale. Je úžasné, aká mediálna lavína mega prestupov sa točí okolo našich futbalistov od začiatku každej sezóny do všetkých možných svetových klubov a pritom realita je diametrálne odlišná. Ono sa to ťažko hovorí, ale konštatovanie, že sme boli v Trnave “drevení ako sane” sedí ako zadok na šerbli. Aký je to rozdiel oproti Chorvátom, ktorí už po prílete o inom, ako o troch bodoch ani nehovorili, ale na trávniku sa podľa toho aj správali a hrali. Excelentní v každej jednej hernej činnosti. Akoby ste mali pred očami dokonalú počítačovú hru. Tak, ako to po zápase zhodnotil tréner Zlatko Dalič. “Podarilo sa nám zvíťaziť vysoko 4:0. Od prvej do poslednej minúty sme hrali dobre, agresívne. Skórovali sme v najlepšom čase, hoci nie v prvých 30 minútach, ako sme si predstavovali. Gratulujem mojim hráčom k výbornému výkonu. Nie som prekvapený, viem, aké sú kvality mojich hráčov, hrali energicky a dobre kombinačne. Udržali sme emócie na uzde. Bol to jeden z najlepších zápasov, aký sme pod mojim vedením odohrali. Bola to explózia talentu.”

Martin Dúbravka pri inkasovanom štvrtom góle od chorvátskeho stopéra Dejana Lovrena. Zdroj: TASR / Pavol Neubauer

To Slováci boli ako mátohy – slabí v pohybe, v technike, v rýchlosti, vo výbere miesta, v bránení, úplne vo všetkom. Naša obrana neexistovala, iba tieňovala súperovych hráčov, nevedela rozohrať a ani len poriadne faulovať. To by museli byť slovenskí hráči rýchlostne minimálne na tej istej úrovni, čo bolo sci-fi. Záloha bola iba na papieri, útok bol pojem neznámy. Mimoriadnym sklamaním boli výkony Milana Škriniara, Denisa Vavra, Stanislava Lobotku, Juraja Kucku, Ondreja Dudu, Mareka Hamšíka, Alberta Rusnáka,… Spomínať všetkých by iba zabralo viac miesta, ale efekt by bol stále ten istý. Ani jediný hráč si nezaslúži lepšiu známku ako štvorku. Brankára Martina Dúbravku nepočítame, lebo ten hasil, čo sa dalo. Ale môže byť rád, že nedostal populárnu hokejovú desiatku. Slová Milana Škriniara iba dokumentujú reálny stav na trávniku. “Chorváti majú veľkú silu, sú veľmi silní na lopte, my sme boli málo agresívni v strede poľa, púšťali sme ich blízko k bráne. Veľa sme toho nepredviedli. Veľa sa toho na nás valilo, nebolo to jednoduché. Zaslúžili sme si takúto facku, bolo to z našej strany veľmi slabé. Musíme na túto prehru čím skôr zabudnúť.”

Symbolická situácia zo zápasu Slovensko – Chorvátsko, kde je Róbert Mak na kolenách. Po prehre 0:4. Zdroj: TASR / Pavol Neubauer

Ale konkrétne, najmä Lobotka s Kuckom vyzerali byť úplne mimo, Vavro bol paródiou na Pinocchia v kopačkách, Rusnák s Dudom boli divákmi s najlepším výhľadom na štadióne. Červeno-biely hurikán z nich urobil trhací kalendár a najmä Lobotka predvádzal prečudesné cirkusové predstavenie. Na nesprávnom mieste a v nevhodný čas. Čo iné mohol aj povedať po stretnutí, ako seba skritizovať pod čiernu zem a pochváliť Chorvátov. “Nehrali sme nič, Chorváti boli naopak excelentní. Strácali sme veľa ľahkých lôpt, potom sme o ňu dlho bojovali a strácali sme sily. Ale takéto zápasy futbalistu posúvajú a ukážu mu, kde musí zabrať. Ale dnes nepodal optimálny výkon asi nikto.” Šok a sklamanie, kontra ódy na chorvátsku genialitu. Veď tak nepripravené, takticky a herne úbohé slovenské mužstvo sme v kvalifikačnom dueli už dlho nevideli a nemali. Pritom naozaj debakel 0:4 je pre nás ranou z milosti. Nefungovali nám totiž základné a elementárne veci. Slováci nevedeli, kam majú bežať, koho brániť a ako. V útoku to bolo iba na náhodu a štýlom pokus – omyl. Bez myšlienky, bez nápadu.

Aký to bol kontrast s Chorvátmi, ktorí mali našich hráčov prečítaných úplne do detailov. Pohybovo dokonalí, takticky tiež, individuálne perfektní. Pripraviť sa teraz na pondelok a Maďarsko bude extrémne zložité. Po facke, ktorá bude bolieť a štípať ešte pekne dlho. Marek Hamšík nemohol preto po zápase povedať nič iné: „V prvom rade je to naša chyba. Podali sme slabý výkon, Chorváti mohli dať aj viac gólov. V mladej zostave nášho tímu by som chybu nehľadal, títo hráči už odohrali viac dôležitých zápasov. Skôr to bolo v našom výkone, ktorý nebol kolektívny. Dostali sme veľkú facku. Hádam sa z toho spamätáme, v Maďarsku to musí byť oveľa lepšie.“