Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Konečne sme sa dočkali. Slovensko má prvé traumatologické centrum

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prevážanie pacientov z nemocnice do nemocnice či odďaľovanie vyšetrení je minulosťou. Pričinil sa o to Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), ktorý vybudoval prvé Centrum detskej traumatológie na Slovensku. Urgentné príjmy niekedy praskajú vo švíkoch. Až 2500 detí ročne musí byť kvôli úrazom hospitalizovaných. Po novom tak vysokošpecializované pracovisko bez akýchkoľvek časových strát dokáže zachrániť mnoho detských životov, promptne diagnostikovať zdravotný stav a poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

 

Špecialisti, neurochirurgovia, špičkové prístroje, moderné operačné sály a kliniky sú po novom k dispozícii pre detských pacientov v Centre detskej traumatológie 24 hodín 7 dní v týždni. Leto je už tu a s ním prichádza aj množstvo zranení. Len úrazy tvoria na Klinike detskej chirurgie (KDCH) 40 až 60 percent zo všetkých hospitalizácií. ,,V špeciálne kreovanom Centre detskej traumatológie vieme zabezpečiť starostlivosť aj pacientom s najťažšími úrazmi, pri ktorých je veľmi dôležitý manažment pacienta a s ním súvisiaci časový faktor, ktorý zohráva dôležitú úlohu v tom, že dobre zvládnutý manažment a následná zdravotná starostlivosť ovplyvňujú celý ďalší život pacienta,” povedal prednosta Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Jozef Babala.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) vybudoval prvé Centrum detskej traumatológie na Slovensku. Zdroj: pixabay.com

Tímová práca

Záchranári budú vzdelávaní, aby vedeli rozlíšiť, aké úrazy patria traumatologickému centru a ktoré zas nie.  Rozdeliť ich možno do troch skupín. Prvou sú fyziologické úrazy, ktoré sa u dieťaťa môžu prejaviť po zranení ako napríklad strata dychu, prípadne hyperventilácia (sťažené dýchanie) alebo zmenou tlaku. Druhou skupinou sú poranenia orgánov, ako prederavenie brucha, úraz hrudníka a hlavy či zlomeniny minimálne dvoch dlhých kostí. Poslednou skupinou sú úrazy, keď je dieťa účastníkom dopravnej nehody a vyletí cez čelné sklo. Dieťa by malo byť hospitalizované v traumatologickom centre aj v prípade, ak pri dopravnej nehode niekto z jej účastníkov zomrie. U dieťaťa sa s odstupom času môžu objaviť skryté zdravotné ťažkosti. Hospitalizácia v traumatologickom centre má takýmto komplikáciám predísť.

Lekári rýchlej zdravotnej pomoci po privolaní na miesto nehody, vedia posúdiť vážnosť situácie a na urgentný prípad vedia včas upozorniť. V nemocnici už potrebujú mať lekári pred príchodom pacienta všetky potrebné informácie, aby vedeli dieťa lepšie zmanažovať. ,,Logistiku pacienta sme dotiahli podľa vzorov EÚ do štandardov, ktoré sú v súčasnosti najdokonalejším riešením pre deti po úraze. Celý tím musí byť zosúladený podľa určitých logistických pravidiel, aby najťažší pacienti nestrácali čas,” doplnil prednosta Kliniky detskej chirurgie Jozef Babala.

Statočný bojovník

Aj dvojročný Markus, ktorý leží už jedenásty deň na detskom oddelení s vážnou zlomeninou, je momentálne v rukách tých najšpičkovejších lekárov. Nevinná detská hra sa zvrtla na  vážnu nehodu. ,,Boli sme u kamaráta na chate a chcel sa pozrieť do takého suda. Podvrtla sa mu nožička a zle na ňu dopadol. Mal ju vytočenú a tak nám bolo hneď jasné, že nie je niečo v poriadku,” povedala Markusova mama Patrícia. Rodičia syna hneď viezli do myjavskej nemocnice, odkiaľ ho po röntgenovom vyšetrení okamžite museli previesť do Bratislavy. ,,Po prijatí mu hneď zafixovali nožičku a povedali nám, že ležať musí aspoň tri týždne. Trvalé následky by našťastie nemal mať,” dodala mama Patrícia.

Hra dvojročného Markusa sa zvrtla na nešťastnú nehodu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Počet úrazov sa v priebehu roka dokáže vyšplhať na poriadne vysoké číslo. Chirurgická ambulancia urgentného príjmu ročne ošetrí takmer 18-tisíc akútnych úrazov. Až 3-tisíc z nich tvoria zlomeniny. ,,Formou hospitalizácie riešime takmer 500 zatvorených repozícií, vyše 500 operácií otvorenou alebo miniinvazívnou metódou a 400 osteosyntéz – komplikovaných zlomenín s použitím fixačných pomôcok a implantátov,” povedal lekár Kliniky detskej chirurgie Ľubomír Sýkora. Nielen na zlomeniny sú už lekári zvyknutí. Častokrát sa stretávajú u detí aj s úrazmi hlavy. Ročne je kvôli nim hospitalizovaných až 700 detských pacientov, z ktorých 70 má prasknutú lebku.

Chirurgická ambulancia urgentného príjmu ročne ošetrí takmer 18-tisíc akútnych úrazov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček