Domáce Šport Top

VIDEO Klobúk dole. Slovan dokázal nemožné. Futbalová smotánka Európy má ďalšieho člena v pohári číslo 2

Futbalisti Slovana Bratislava oslavujú postup do základnej skupiny Európskej ligy

Bratislava – Slovensko oslavovalo 29.augusta 75.výročie Slovenského národného povstania a do scenára otvárania šampanského by pasovalo aj pripíjanie na postup bratislavského Slovana do základnej skupiny Európskej ligy.  Po piatich rokoch. Paradoxne o tom rozhodla prehra v odvete play off na ihrisku PAOK Solún 2:3, ale ktorá Slovanu po triumfe 1:0 v prvom zápase zabezpečila postup ďalej.

Na štadióne Toumba otvoril skóre v 38. minúte Jurij Medvedev, domáci hneď po prestávke v priebehu minúty otočili skóre po góloch Dimitrisa Limniosa a Karola Šwiderského. Ale na 2:2 upravil v 62. minúte Vernon De Marco a hoci mal v 87. minúte Dimitris Giannoulis na postupe Slovana to už nič nezmenilo. “Bol to bezpochyby najkrajší gól v mojej kariére. Videl som, že mám šancu na strelu, tak som to skúsil. Pred nástupom do druhého polčasu sme vedeli, že to bude najťažších 20 minút. Dostali sme dva rýchle góly, ale potom sme si povedali, že nemôžeme iba brániť a otriasli sme sa z toho,” vyjadril sa po zápase Jurij Medveděv, obranca a strelec prvého gólu Slovana. Pridal sa aj kanonier Slovana Andraž Sporar. “Po prvý raz sme pod vedením nového trénera Kozáka prehrali. Z psychického hľadiska to bol pre nás najťažší zápas. Za stavu 1:0 sme si mysleli, že to už máme vo vrecku. Súper nás však potrestal a otočil. No povedali sme si, že ‘kedy postúpiť, keď už nie teraz’ a nakoniec to vyšlo.”

Futbalisti Slovana oslavujú postup cez PAOK Solún do Európskej ligy. Zdroj: / Pavel Neubauer

Po štyroch predkolách a ôsmych týždňoch stresov, nervov, turbulentných situácii v klube je to úspech, pred ktorým treba povedať jediné. Klobúk dole. Po vyradení dedinským a tuctovým klubom Sutjeska Nikšič v predkole Ligy majstrov je to pre slovenského majstra liečivý balzam.. Kto by začiatkom júla totiž povedal, že sa Slovan dostane do spoločnosti európskej smotánky, musel byť buď pacientom doktora Chocholouška v psychiatrickej liečebni, alebo mimoriadne sfanatizovaný fanúšik belasých. Aj brankár Dominik Greif vtedy poriadne skritizoval spoluhráčov. Pred nedávnom po neúspechu v Lige majstrov kritizoval tím, jeho slová teraz je situácia opačná. “Áno, bol som ten, čo kritizoval, ale chalani ukázali srdce a charakter a klobúk dolu pred každým. Odrazili sme sa od dna, tento postup patrí každému slovanistovi. Nebolo to len o mne, chalani sa úžasne obetovali. Ja nechcem nikoho vyzdvihovať, ale v 85. minúte Andraž Šporar utekal za mojou pokazenou päťkou a toto ukazuje silu kolektívu a charakter. Hráme jeden za druhého ako rodina, toto priniesli noví tréneri.” Práve brankár Greif a nový tréner Ján Kozák mladší prebudili súbor individualistov a naštartovali ho medzi 48 klubov, ktoré si na jeseň zahrajú Európsku ligu. No nielen oni dvaja zodvihli znak Slovana z popola a oprášili jeho charizmatickú minulosť.

Tréner Slovana Ján Kozák ml. v objatí s brankárom Dominikom Greifom po zápase play off futbalovej Európskej ligy UEFA s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Neubauer

„Sme veľmi šťastní. Postúpili sme cez veľkého favorita a je úplne jedno, že sme dnes prehrali. Som rád, že sme potešili veľa fanúšikov. Práve pre tých ľudí, ktorí nám fandia a pre našich najbližších robíme futbal. Videli sme veľa zápasov PAOK-u, snažili sme sa odhaliť jeho slabiny. Dali sme mu v dvoch zápasoch tri góly, takže sa nám to asi podarilo. Odveta sa pre nás vyvíjala dobre, krásnym gólom sme išli do vedenia. Vedeli sme, že Moha so Šporarom to budú mať vpredu veľmi ťažké. Vzadu sme to kontrolovali až na nejaké štandardné situácie. Po prestávke som mal ideálny scenár udržať 15-20 minút čisté konto, no po piatich minútach bolo všetko inak. Bola to facka, ale otriasli sme sa z nej a zvládli sme to. Ja osobne ako tréner dnes zažívam nádherné chvíle. Čo môže byť krajšie ako takýto postup do skupinovej fázy? Prišiel som do Slovana s cieľom odviesť čo najlepšiu prácu ako tréner béčka. Treba byť vždy pripravený, lebo veľká šanca môže prísť len raz za život. Je úlohou trénera dostať z hráčov maximum. Stále sa môžeme zlepšovať, napríklad po fyzickej stránke. S hráčmi veľa komunikujeme, snažíme sa navodiť pozitívnu atmosféru. Nastavili sme pravidlá, ktoré predtým neboli. Myslím si, že to funguje. Samozrejme, každé víťazstvo dvíha mužstvu sebavedomie. Som presvedčený, že tento tím má ešte na viac. PAOK má silnejšie individuality, ale my sme uspeli srdcom a tímovosťou. Teraz sa chalani budú môcť porovnať s ďalšími špičkovými súpermi a využiť tieto zápasy na to, aby ďalej napredovali a ukázali sa na európskej scéne. Tešíme sa na žreb, vychutnáme si ho a pripravíme sa  na každého súpera. Bol by som však rád, keby sme dostali aspoň jedného súpera z veľkej futbalovej krajiny, napríklad Manchester United,“ povedal po zápase Ján Kozák.

Postup Slovana po vyradení PAOK Solún v predkole Európskej ligy oslavovali všetci hráči belasých. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Jackpot ostal na Tehelnom poli a teraz majú slovanisti k dobru minimálne šesť zápasov v druhej najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži. Až do polovice decembra tak bude na Tehelnom poli o zábavu postarané a je momentálne druhoradé, kto to bude. Slovan totiž prekročil vlastný tieň a v dvojzápase s gréckym majstrom bol lepším mužstvom. Každý, kto mohol cez platenú televíziu sledovať odvetný zápas musel vidieť dve veci. Žiadnu dominanciu PAOK Solún a efektivitu Slovana. Na keby sa v športe nehrá a to že mali Gréci v posledných minútach dvakrát blízko ku gólu je síce dramatické, ale iba polemické do špekulatívnej diskusie čo by bolo, ak by bolo. Aj preto to dali grécke média PAOK Solún všetko pekne „vyžrať“.

Ohlasy gréckych médií na vypadnutie futbalistov PAOK Solún so Slovanom Bratislava

gavros.gr: “PAOK zostal tesne pred bránami skupiny EL a poškodil grécky futbal, keďže už nepridá žiadne body do koeficientu UEFA. Hoci vyhral 3:2, nestačilo mu to. Teraz už futbalisti PAOK-u môžu oficiálne sedieť na gauči a pozerať zápasy rivala Olympiacosu v prestížnej Lige majstrov proti Bayernu Mníchov, Tottenhamu a Belehradu.”

metrosport.gr: “Katastrofálne vypadnutie po kriminálnych chybách. PAOK opäť zaplatil za vlastné chyby a dokázal vypadnúť so Slovanom Bratislava. Hoci vyhral 3:2. Jeho európska púť sa začala so snami, pokračovala hrdým vypadnutím s Ajaxom v Lige majstrov a skončila sa nočnou morou. Je to hanebné vypadnutie, ktoré sa nedá ničím ospravedlniť.”

sport24.gr: “PAOK urobil chyby a napriek víťazstvu 3:2 nad Slovanom vypadol. Mužstvo trénera Abela Ferreiru dvakrát inkasovalo a hoci malo šancu aj na štvrtý gól, zlyhalo. Vypadlo tak po Lige majstrov aj z Európskej ligy a opustilo Európu už na začiatku sezóny.”

agonasport.com: “PAOK vyletel z futbalovej Európy. Hoci po dramatickom priebehu zvíťazil nad Slovanom Bratislava 3:2, vypadol vďaka gólom z ihriska súpera. Šance PAOK-u na skupinu EL zničil odhodlaný slovenský súper.”

paokfc.gr: “Krutý večer a tvrdé vypadnutie. Bývajú noci, keď to jednoducho nejde, hoci skúšate všetko. Váš súper vždy nájde cestu a uspeje, keďže strelí gól. Toto sa stalo aj na štadióne Toumba. Po zápase mohol oslavovať Slovan, keďže zvíťazila spravodlivosť.”

Dočasný tréner Slovana Ján Kozák ml. Bude už konečne hlavným trénerom belasých? Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Tréner gréckeho majstra Abel Ferreira bol po stretnutí naopak maximálne frustrovaný, aj keď sa snažil byť nad vecou. PAOK totiž s postupom počítal a jeho koniec v európskych pohároch je pre nich šokom a blamážou prvého stupňa. „Nedá sa nič robiť, taký je futbal. Súper mal v prvom polčase jednu šancu, dal z nej pekný gól. Po prestávke sme hrali dobre, mohli sme dať pokojne 5-6 gólov, ale nestalo sa. Vypadli sme, lebo sme dnes dvakrát inkasovali. Celkovo tieto tri góly neboli o zlej defenzívnej činnosti mužstva, skôr o osobnej zodpovednosti a koncentrácii jednotlivcov. V ofenzíve nám chýbalo aj šťastie. V nadstavenom čase sme mohli rozhodnúť, ale lopta trafila brankára do tváre. Dohrávali sme prakticky desiati, mali sme po troch striedaniach zraneného hráča. Všetci sme sklamaní, ale od zajtra budeme pracovať ďalej, viac a tvrdšie. Iná cesta nie je.“

Je to úspech Slovana, nie slovenského futbalu

Úspech a postup Slovana zároveň pomohol a zachránil reputáciu slovenského futbalu, ktorý opäť v európskych pohároch vyhorel ako steblo trávy. O rok nám totiž ostávajú opäť prvé predkolá s tímami zo San Marína, Gibraltaru, Faerských ostrovov či z Malty. Trénerovi  Jánovi Kozákovi stále ide karta a syndróm menom Kozák má stále v slovenskom futbale svoju magickú eufóriu a čaro. Otázka s kým by mal Slovan ďalej fungovať na lavičke by tým mala byť definitívne vyriešená. Čo sa v piatok aj potvrdilo. „Už dávnejšie sme prestali riešiť trénerskú otázku, pretože sme boli veľmi spokojní s tým, ako sa Ján Kozák ml. chopil svojej príležitosti. Dnes môžeme aj oficiálne oznámiť, že sme s nám podpísali ročný kontrakt s opciou na predĺženie spolupráce na dlhšie obdobie. Chcem zdôrazniť, že kontrakt sme podpísali ešte pred dvojzápasom s PAOK FC, výsledok teda nemal žiaden vplyv na to, či by Ján Kozák ml. zostal šéfom realizačného tímu. Tešíme sa, že sme predovšetkým po taktickej stránke zvládli dôležité zápasy a dosiahli vytúžený úspech v podobe postupu do skupinovej fázy Európskej ligy. Pokračujeme v našej práci, toto nie je strop našich možností, stále môžeme a chceme byť lepší. Ďakujeme všetkým fanúšikom za podporu a verím, že si spoločne užijeme tieto krásne chvíle,“ vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. na oficiálnej stránke Slovana.