Top Župné voľby

Problémová nízka volebná účasť: Poslankyňa našla riešenie, je ním počítačová hra!

KOŠICE – Župankou sa stať nechce, no voľby rozhodne neodignoruje. Nezávislá poslankyňa NR SR Alena Bašistová zamerala svoju pozornosť na mladých – predstavila totiž počítačovú hru KEKEŠICE práve so zameraním na voľby predsedov VÚC.

Ako uviedla Bašistová na tlačovej besede, hra má ambíciu zvýšiť doterajšiu nízku volebnú účasť. Kto má záujem, už teraz sa môže zaregistrovať na stránke www.kekesice.sk, pričom hra samotná sa rozbehne v septembri.

Kandidovať nebude

„Ja nemienim kandidovať ani za predsedníčku KSK, ani ako poslankyňa, takže nejde o nijaký predvolebný ťah z mojej strany. No mrzí ma nízka volebná účasť občanov vo voľbách do VÚC,” vysvetlila poslankyňa a dodala, že množstvo ľudí dodnes nevie, aké kompetencie má samosprávny kraj a aké mestá a obce, čo by chcela ukázať prostredníctvom hry.

Košický kraj počas minulých župných volieb disponoval treťou najnižšou volebnou účasťou, ktorá dosiahla iba 17,77%, čo znamená pokles päť percent oproti voľbám z roku 2009. „Rozhodla som sa prispieť k tomu, aby sa situácia zlepšila a vstúpiť do volebnej kampane do VÚC netradičnou formou – počítačovou hrou, ktorá má ambíciu prebudiť záujem mladých ľudí o to, čo sa deje v ich okolí,” povedala Bašistová.

Hra by mala byť hrateľná prostredníctvom internetových prehliadačov na počítačoch a smartfónoch. Spoluautorom KEKEŠÍC je kreatívny tvorca Róbert Taddeo, ktorý sa venuje tvorbe zábavných a logických hier pre firmy a jednotlivcov.

Zdroj: ph, SITA, Foto: SITA / Ivan Fleischer, Video: YouTube / Alena Bašistová