Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Hrozivé vesmírne divadlo. Supermasívny obor rozmetal hviezdu veľkú ako Slnko

Vesmírny teleskop TESS pozoruje v našom susedstve okolo 200-tisíc hviezd. Zdroj: YouTube/svcreenshot

WASHINGTON – Vedcom sa po prvýkrát podarilo pomocou vesmírneho teleskopu NASA nazvanom TESS pozorovať od samého začiatku proces, keď v galaxii vzdialenej 375-miliónov svetelných rokov supermasívna čierna diera s nepredstaviteľnou gravitáciou roztrhala hviezdu veľkosti nášho Slnka.

 

Udalosť bola objavená s pomocou All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASASSN). Je to sieť teleskopov, ktoré automaticky vyhľadávajú na oblohe explózie hviezd (supernovy). 29. januára zaregistroval ASASSN svetelný záblesk v centre galaxie vzdialenej od nás 375 miliónov svetelných rokov. Následne sa na udalosť podrobne zamerali astronómovia z celého sveta a to aj pomocou teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Ukázalo sa, že žiarenie pochádza z tzv. Tidal Disruption Event (prílivová disrupcia). Takúto udalosť astronómia opisuje ako blízke priblíženie hviezdy k supermasívnej čiernej diere. Pritom časť hviezdnej hmoty opustí jej gravitačné pole a vytvorí akrečný disk, ktorý začne krúžiť okolo supermasívneho obra. Odtiaľ sa potom hmota pomaly pohybuje smerom do centra čiernej diery.

Časť hviezdnej hmoty opustí gravitačné pole. Zdroj: YouTube/screenshot

Dodnes bolo pozorovaných iba niekoľko takýchto úkazov – žiadny z nich však nebol preskúmaný tak podrobne, ako to bolo v tomto prípade. Prečo? Takéto Tidal Disruption Events sú mimoriadne zriedkavé a v galaxiách s veľkosťou Mliečnej cesty sa vyskytujú iba raz za 10-tisíc až 100-tisíc rokov. Zvyčajne sú spozorované až vtedy, keď je už hviezda zničená.

Teleskop má štyri kamery

Raketa vyniesla teleskop TESS na obežnú dráhu Zeme v apríli minulého roka. Satelit je veľký asi ako chladnička a je vybavený štyrmi kamerami. Prístroj úspešne skúma okolo 200-tisíc hviezd v našom priamom kozmickom susedstve.

Okrem toho, vie tiež zachytiť exoplanéty, teda planéty mimo našej slnečnej sústavy. Dokáže to preto, lebo keď sa planéta presúva pred materskou hviezdou, jej svetlo (hviezdy) na chvíľu zoslabne. Je to tzv. Tranzitná metóda.

Časť hviezdnej hmoty opustí jej gravitačné pole a vytvorí akrečný disk. Zdroj: YouTube/screenshot

NASA počíta s tým, že s pomocou observatória TESS bude schopná nájsť až 2000 kandidátov, z ktorých 300 bude približne veľkých ako naša Zem, prípadne maximálne s dvojnásobnou veľkosťou. Misia vyšla na 200 miliónov dolárov a predbežne je naplánovaná na dva roky.