Domáce Šport Top

VIDEO Futbalová smotánka príde do Bratislavy. Slovan dostal súperov z Anglicka, Portugalska a Turecka, plus milióny eur

Víťazná trofej za triumf v Európskej lige počas žrebovania základných skupín v Monte Carle. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Exkluzívna futbalová spoločnosť, aká na Slovensku roky nebola. Do Bratislavy prídu tímy z Anglicka, Turecka a Portugalska. Výkvet a elita, ktorá je odmenou pre hráčov Slovana za postup do základnej skupiny Európskej ligy. V K-skupine sa belasí stretnú s Besiktasom Istanbul, SC Braga a Wolverhamptonom Wanderers.

 

Bude to tretí pokus slovenského majstra urobiť dieru do sveta a pokúsiť sa postúpiť do jarných zápasov play-off. Predchádzajúce dve účasti v základnej skupine Európskej ligy Slovanu totiž nevyšli. V sezóne 2011/2012 obsadil v skupine, v konkurencii Red Bullu Salzburg, Paríža Saint-Germain a Athletica Bilbao, posledné 4. miesto, keď získal jediný bod za domácu bezgólovú remízu s PSG. V ročníku 2014/2015 skončili slovanisti ešte horšie – bez bodu na poslednom štvrtom mieste a so skóre 1:20. Za súperov vtedy mali SSC Neapol, Young Boys Bern a Spartu Praha. Teraz je tu čas na reparát a treba povedať, že to bude opäť poriadna fuška. “Čaká nás atraktívna skupina, podľa mňa jedna z najnáročnejších, ktoré žreb priniesol. Na súperov sa pripravíme čo najlepšie a už sa tešíme na ďalšie výzvy. Pre hráčov i celý klub je výborné, že sa opäť môžeme porovnávať s najlepšími, vďaka čomu sa môžeme neustále posúvať dopredu a zlepšovať sa. Z môjho pohľadu je to zaujímavá skupina, kde nás čakajú kvalitní súperi,” povedal tréner Ján Kozák ml.

Hráči Slovana oslavujú postup v play-off  Európskej ligy UEFA proti PAOK Solún. Zdroj:  TASR / Pavel Neubauer

V podobnom duchu sa vyjadril aj kapitán mužstva Vasil Božikov. “Myslím si, že nás čakajú skvelé zápasy. Všetci súperi v našej skupine sú veľmi silní, no určite sa na nich zodpovedne pripravíme a zabojujeme o body. Viacerí z nás chceli hrať proti tímu z Anglicka. Nemáme Arsenal či Manchester United, ale aj Wolverhampton je veľmi silný, v anglickej lige dosiahol fantastické výsledky a určite bude atraktívny aj pre našich fanúšikov. Tešíme sa na skvelé konfrontácie v skupinovej fáze.”

Najlepším hráčom Slovana bol v predkolách Dominik Greif. Aj pre brankára Slovana sú zápasy proti mužstvám z Anglicka, Portugalska a Turecka odmenou za divoké a horúce leto.  “Každý zo súperov má obrovskú kvalitu, je to úplne iný level, než na aký sme boli doteraz zvyknutí. Budú to plné štadióny, skvelá atmosféra a všetko, čo k tomu patrí. Každý z nás mal nejaké prianie, pre mňa bolo zaujímavé Porto. Jedna loptička nakoniec rozhodla o tom, že nie sme v skupine s Manchestrom United, čo je trošku škoda, ale človek si naozaj nenavyberá. Aj v skupine chceme dosiahnuť dobré výsledky a pokúsime sa získať čo najviac bodov.”

Je tu ale problém – doma to bude bez divákov

Tri atraktívne zápasy na Tehelnom poli, to by malo byť automaticky trikrát vypredané. Čiže na tribúnach by malo byť vždy 20-tisíc divákov, čo je približne pol milióna eur iba na vstupnom na jeden duel. Plus ďalšie vedľajšie príjmy. No je tu jeden vážny problém. Možno aj dva. Slovan dostal od Európskej futbalovej únie (UEFA) trest za správanie sa fanúšikov v zápase s kosovským KF Feronikeli. Dôvodom boli transparenty na stretnutí v duchu “UEFA je mafia” a “Kosovo je Srbsko”. Pôvodne mal byť na jeden zápas uzatvorený štadión bez divákov, čo je práve úvodný duel s tureckým Besiktasom Istambul 19. septembra.

Podľa ďalších informácií by to ale mali byť dokonca dva zápasy bez divákov, čo by už bol poriadny problém. Prázdne tribúny by totiž boli aj na zápase s Wolverhamptonom Wanderers. Anglický klub to už avizoval aj na svojej oficiálnej stránke. „UEFA potrestala Slovan Bratislava a sankcia zahŕňa i uzatvorenie štadióna na dva domáce zápasy Európskej ligy. Bez divákov by sa mal hrať i náš zápas na Slovensku. Naši priaznivci by si preto nemali vybavovať dopravu a ubytovanie v Bratislave, kým nebude vyriešené odvolanie Slovana proti trestu.“ 

Funkcionári Slovana ale celú záležitosť považujú za omyl a skreslovanie faktov. „Informácia, ktorú zverejnil anglický klub, sa nezakladá na pravdivom základe. Klub medializovanú situáciu intenzívne rieši, a včas sa k nej vyjadrí. Prosíme ale fanúšikov, aby nebrali do úvahy informáciu publikovanú na Facebooku anglického klubu.

V hre sú milióny eur

Jediným problémom pri extrémnom diváckom záujme je tak momentálne fakt, že Slovan musí jeden domáci zápas pre trest od UEFA odohrať pred prázdnymi tribúnami. A to je nielen finančná strata, ale najmä fanúšikovská. Mať či nemať na štadióne 20-tisíc ľudí je totiž poriadny rozdiel. Európske poháre sú totiž aj o peniazoch, veľkých peniazoch. Už teraz zarobili Bratislavčania 3,74 milióna eur. 280-tisíc eur dostali za participáciu v úvodnom predkole Ligy majstrov, ďalších 260-tisíc získali vďaka účasti v druhom predkole Európskej ligy. Za tretie predkolo to bolo 280-tisíc eur. Nuž a vďaka úspechu v play-off proti gréckemu PAOK Solún dostali prémiu 2,92 milióna eur.

Ale zlatá baňa prichádza až teraz. Veď Slovan môže v základnej skupine pridať do rozpočtu ešte 4,42 milióna eur – ak by zvíťazil vo všetkých šiestich dueloch a skončil v tabuľke na prvom mieste. Za každé víťazstvo získajú hráči 570-tisíc eur, za remízu 190-tisíc. Za víťazstvo v skupine dostanú tímy miliónovú prémiu, druhí v tabuľke si polepšia o 500-tisíc. Slušné peniaze a motivácia. To je iba začiatok. Postup do vyraďovacej jarnej fázy Európskej ligy je odmenený sumou pol milióna eur. Za účasť v osemfinále je to bonus 1,1 milióna eur, za štvrťfinále 1,5 milióna, za semifinále 2,4 milióna a za finále 4,5 milióna. Celkový víťaz Európskej ligy získa ešte bonus 4 milióny eur a miestenku v skupinovej fáze Ligy majstrov 2020/2021.

BESIKTAS ISTANBUL
založenie: 1903
prezývka: “Čierni orli”
farby: biela, čierna
štadión: Vodafone Park (kapacita 41.903 miest)
prezident: Fikret Orman
tréner: Abdullah Avci
umiestnenie v ligovej sezóne 2018/2019: 3. miesto
najväčšie úspechy: 15x majster Turecka, 9x víťaz Tureckého pohára, 1x štvrťfinále EPM, 2x štvrťfinále Pohára UEFA/EL

Futbalový štadión Besiktasu Istanbul

WOLVERHAMPTON WANDERERS
založenie: 1877
prezývky: “Vlci”, “Pútnici”
farby: oranžová, žltá, čierna
štadión: Molineux Stadium (kapacita 32.050 miest)
prezident: Jeff Shi
tréner: Nuno Espírito Santo
umiestnenie v ligovej sezóne 2018/2019: 7. miesto
najväčšie úspechy: 3x majster Anglicka, 4x víťaz Anglického, 2x víťaz Ligového pohára, 1x finále Pohára UEFA (1971/1972)

Zostrih zápasov v skratke z uplynulej sezóny Wolverhamptonu Wanderers

SC BRAGA
založenie: 1921
prezývka: “Arcibiskupi”
farby: biela, červená
štadión: Estádio Municipal de Braga (kapacita 30.286 miest)
prezident: António Salvador
tréner: Ricardo Sá Pinto
umiestnenie v ligovej sezóne 2018/2019: 4. miesto
najväčšie úspechy: 1x vicemajster Portugalska, 2x víťaz Portugalského pohára, 1x víťaz Pohára Intertoto, 1x finále EL

Extravagantný štadión FC Braga