Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO/FOTO Veľkolepé ohňostroje aj laserová šou. Svet vítal nový rok 2020

Ohňostroj nad Londýnskym okom počas novoročných osláv v Londýne 1. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

BERLÍN/LONDÝN/PARÍŽ/MOSKVA  – Veľkolepými ohňostrojmi a svetelnými šou privítali európske i ďalšie metropoly nový rok 2020.

 

V britskom hlavnom meste Londýn oslávilo začiatok nového roka viac ako 100.000 ľudí o polnoci miestneho času (01.00 h SEČ) za zvukov zvona Big Ben a veľkým ohňostrojom pri vyhliadkovom kolese London Eye. Zvon v súčasnosti počuť len výnimočne, pretože slávna veža s hodinami, v ktorej sa nachádza, prechádza rozsiahlou rekonštrukciou, uviedla agentúra DPA.

Londýn víta rok 2020. Zdroj: YouTube

Témou tohtoročného ohňostroja v Londýne boli Majstrovstvá Európy vo futbale 2020, takže zaznela okrem iného aj futbalová hymna Football’s Coming Home. Majstrovstvá sa konajú vo viacerých európskych mestách a Londýn bude dejiskom siedmich zápasov vrátane semifinálových a finálového. “Znovu ukážeme, že Londýn je kozmopolitný, keď privítame športových fanúšikov a futbalové hviezdy z celej Európy,” povedal starosta Sadiq Khan.

Londýn víta rok 2020. Zdroj: TASR / AP

Silvestrovské oslavy vo francúzskej metropole Paríž skomplikoval tentoraz štrajk pracovníkov verejnej dopravy proti reforme dôchodkového systému, ktorú v utorok prebiehal už 27. deň. Domáci a turisti sa preto na triedu Champs-Élysées, kde sa konala svetelná šou, po ktorej nasledoval o polnoci ohňostroj, prepravovali na bicykloch či kolobežkách alebo išli pešo. Všetky linky metra s výnimkou dvoch automatických liniek bez vodiča sú zatvorené a premáva iba niekoľko nočných autobusov, uviedla agentúra AP.

Oslavy príchodu nového roka v Paríži. Zdroj: YouTube

Státisíce ľudí oslávili začiatok nového desaťročia v Berlíne. Oslavy sa konali na bulvári medzi Brandenburskou bránou a Víťazným stĺpom (Siegessäule). Zatiaľ čo v prvej poldruha hodine osláv tam nedošlo podľa polície k závažným incidentom, plné ruky práce mali berlínski hasiči, ktorí do 01.30 h absolvovali 428 zásahov, pričom medzi nimi bolo aj niekoľko väčších požiarov.

Ohňostroj nad Brandenburskou bránou počas novoročných osláv v Berlíne 1. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

Na hlavných oslavách v Berlíne neboli prvýkrát povolené ohňostroje ani alkohol. Na pódiu pred Brandenburskou bránou vystúpili kapely a hudobníci z Nemecka i zo zahraničia. Vrcholom boli vystúpenia skupín The Rasmus, Gipsy Kings a Mando Diao.

V Madride privítali tisíce ľudí nový rok pod vežovými hodinami na Puerta del Sol. S každým úderom zvona zjedli bobuľku hrozna, ako to káže tradícia zavedená v roku 1866. Každý, kto dokázal počas dvanástich úderov zvona zjesť všetky bobuľky, sa môže tešiť na šťastný rok.

Aj v Madride vítali nový rok 2020 ohňostrojmi. Zdroj: YouTube

Výnimkou zo všetkých silvestrovských osláv v Európe bola španielska dedina Villar de Corneja ležiaca západne od Madridu, kde sa nový rok začal už na poludnie. Obec má totiž iba okolo 30 registrovaných obyvateľov, z ktorých väčšina má viac ako 80 rokov a preto sa im nechce čakať až do polnoci.

Tradične ako prví privítali rok 2020 už o 11.00 h SEČ tichomorské ostrovné štáty Samoa a Kiribati, ktoré ležia najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici z jej západnej strany. O hodinu neskôr nasledoval Nový Zéland s nasvieteným mostom Harbour Bridge a ohňostrojom v najväčšom meste Auckland.

Ohňostroj v novozélandskom Aucklande. Zdroj: YouTube

Napriek ničivým požiarom, ktoré už týždne sužujú štát Nový Južný Wales Veľké, sa aj v najľudnatejšom austrálskom meste Sydney uskutočnil tradičný veľkolepý ohňostroj trvajúci 12 minút.

Sydney vítalo nový rok 2020. Zdroj: YouTube

V nasledujúcich hodinách sa oslavy naplno rozbehy v Ázii: O 16.00 h SEČ zazneli zvony v budhistických chrámoch 108-krát – práve toľko želaní musí človek splniť, aby dosiahol nirvánu. O hodinu neskôr ožiarili ohňostroje oblohu nad mestami na Filipínach a v Malajzii. V nepokojmi sužovanom Hongkongu oslávili príchod nového roka laserovou šou.

Laserová šou v Hongkongu. Zdroj: YouTube

V ruskej metropole Moskva sa centrálne oslavy rozbehli o 22.00 h SEČ. Netypické boli v tom, že po dlhom čase chýba v meste v dôsledku teplého počasia sneh.

Ohňostroj nad Kremlom počas novoročných osláv na Červenom námestí v Moskve 1. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

Na newyorskom Times Square vítal Nový rok miliónový dav

Približne milión obyvateľov a návštevníkov amerického veľkomesta New York privítal nový rok 2020 o polnoci miestneho času (06.00 h SEČ) tradičným spúšťaním svetoznáme krištáľovej na námestí Times Square. Informovala o tom agentúra DPA.

Guľa vážiaca takmer 500 kilogramov sa začala spúšťať minútu pred polnocou. Tento tradičný “rituál” nazývaný ball drop sa v centre Manhattanu organizuje od roku 1907.

Tisíce ľudí v New Yorku oslavovali nový rok 2020. Zdroj: YouTube

Následne zazneli tóny skladieb “Auld Lang Syne” a “New York, New York”. Na rôznych pódiách sa potom začali vystúpenia skupín a interpretov ako LL Cool J, Alanis Morissettová, Village People BTS, Green Day, Jonas Brothers, Sheryl Crow, Shania Twainová, Christina Aguilerová, Lenny Kravitz, 50 Cent Backstreet Boys a ďalších.

Mnohí účastníci osláv prišli na námestie už niekoľko hodín pred polnocou, aby si zaistili dobré miesta. Oslavy aj tentoraz sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Alkohol a zábavná pyrotechnika boli zakázané.

Na zhromaždených ľudí v New Yorku sa zniesol dážď konfiet, ktorých bolo tentoraz použitých 1,4 tony. Zdroj: SITA / AP

Na zhromaždených ľudí sa zniesol dážď konfiet, ktorých bolo tentoraz použitých 1,4 tony. Podľa tradície, ktorá sa začala minulý rok, niektoré konfety obsahovali ručne napísané želania ľudí z celého sveta.

V Central Parku sa o polnoci začal tradičný silvestrovský beh na trati dlhej približne šesť kilometrov.

Obdobu spúšťania gule majú aj v niektorých iných  amerických mestách. V mekke country, meste Nashville v štáte Tennessee, spustia z veže v miestnom parku päť metrov vysokú notu zloženú z 13.000 LED svetiel. V Libanone v štáte Pensylvánia spustia po tyči obrovskú bolonskú salámu, zatiaľ čo vo Vincennese v štáte Indiana to bude nadrozmerný melón a v Key West na Floride drag queen vo veľkej červenej topánke.

Oslavovalo sa aj v brazílskom Riu de Janeiro. Zdroj: YouTube

Veľkolepý ohňostroj v Dubaji. Zdroj: YouTube

Galéria
Ohňostroj počas novoročných osláv nad starovekým chrámom Parthenón na aténskej Akropole 1. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Ohňostroj exploduje nad Víťazným oblúkom počas novoročných osláv na Champs-Élysées 1. januára 2020 v Paríži. Zdroj: TASR / AP
Toronto víta nový rok. Zdroj: TASR / AP
Konfety zasypávajú dav v New Yorku. Zdroj: SITA / AP
Ohňostroj nad operou v Sydney. Zdroj : SITA / AP
Ohňostroj nad operou v Sydney. Zdroj : SITA / AP
Ohňostroj nad operou v Sydney. Zdroj : SITA / AP
Ohňostroj nad Londýnskym okom počas novoročných osláv v Londýne 1. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Ľudia pózujú pre fotografiu počas osláv príchodu nového roka 31. decembra 2019 v Soule. Zdroj: TASR / AP
Indickí žiaci pózujú počas vítania nového roka 31. decembra 2019 v Ahmadabáde. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next