Domáca Domáce Kategórie Kauzy Politika Spoločnosť Top

VIDEO Fico sa chcel pochváliť obedmi zadarmo. Vyjadriť sa musel aj ku Kočnerovi

Predseda Smeru-SD Robert Fico predsedu vlády Petra Pellegriniho na utorkovej tlačovke k slovu nepustil. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Vládny Smer-SD pokračuje v  rozdávaní sociálnych balíčkov. Ako dnes informoval Robert Fico na tlačovej besede strany, obedy zadarmo budú čoskoro realitou. Od 1. januára 2019 sa tak zadarmo môže najesť 517-tisíc detí. Od nového roka by sa tiež mala zvýšiť minimálna mzda.

 

Na zavedenie obedov zdarma do praxe sa štát pripravuje spolu so samosprávami. Práve tie sú totiž zriaďovateľom mnohých škôl. “Všetky pripomienky vítame,” povedal Robert Fico na margo kritiky opozície. Napriek pripomienkam však očakáva širokú podporu. V koalícií majú hlasy zaistené, podľa Fica však bude podpora prichádzať aj z opozičných strán.

Expremiér predstavil aj detaily tohto “balíčka”.  Štát by mal poskytnúť na každého žiaka 1,20 eura, bez ohľadu na jeho sociálny status. Tieto peniaze sú podmienené účasťou na vyučovaní. “Myslím si, že je správne aby každé dieťa malo prístup k teplému obedu,” povedal Fico.

Po avizovaní tohto opatrenia začali protestovať aj niektoré školy. Ich jedálne vraj nie sú pripravené na tak veľké počty stravníkov. Minister práce Ján Richter tvrdí, že školy sú zo zákona povinné v prípade potreby zabezpečiť stravu pre sto percent detí. “Sme však pripravení pomôcť im,” povedal Richter. Podľa Erika Tomáša môže toto opatrenie pomôcť zvýšiť dochádzku.

Minimálna mzda sa zdvihne o 40 eur

Od 1. januára vzrastie aj minimálna mzda. Po novom vystúpi na 520 eur v hrubom. “Od roku 2006 sme zdvojnásobili minimálnu mzdu,” pochválil sa šéf Smeru-SD. Rast je podľa neho dynamický a vytvára tlak aj na zvyšovanie iných miezd. V roku 2020 by chcel, aby malo Slovensko minimálnu mzdu vo výške 550 eur.

Priemerná mzda na Slovensku čoskoro dosiahne 1000 eur. Aj tento fakt je podľa Fica dôsledkom pravidelného zvyšovania minimálnej mzdy. Jej dvíhanie má mať efekt aj na zvyšovanie zamestnanosti. Pokiaľ je mzda vyššia ako dávky v hmotnej núdzi, aj dlhodobo nezamestnaní ľudia sa cítia byť motivovaní k práci.

Ficov sused Kočner

Novinári sa Fica pýtali aj na jeho suseda Mariana Kočnera, ktorý momentálne sedí vo vyšetrovacej väzbe v prípade kauzy zmeniek. Podnikateľ totiž vlastnil susedný byt v komplexe Bonaparte, kde Fico býva.

Kočner je podľa medializovaných informácií podozrivý z objednávky vraždy Jána Kuciaka. “Ako ja môžem vedieť, kto je a kto nie je podozrivý, to je predsa vec polície,” povedal s tým, že ako právnik rešpektuje prezumpciu neviny. “Pokiaľ nebude právoplatný rozsudok, ja nebudem nič komentovať,” dodal.

Otázky šéfa Smeru-SD rozhodne nepotešili. Fico si nenechal ujsť príležitosť a s pohŕdaním sa vyjadril na adresu RTVS a odchod moderátora Sobotných dialógov.