Domáca Domáce Politika Spoločnosť Top

VIDEO Fico predstavil nové sociálne opatrenia. Zároveň si opäť “kopol” do prezidenta Kisku

Robert Fico avizoval nové sociálne opatrenia. Hovoril však aj o prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Strana Smer chce pokračovať v sociálnych opatreniach. Predseda strany Robert Fico pred malou chvíľou avizoval ďalšie opatrenia, o ktorých uvažujú na roky 2019-2020. Tentokrát sa majú opatrenia dotknúť mamičiek na materskej, mladých rodín, ale aj neplatcov výživného na dieťa. Fico opäť hovoril aj o dôchodkovom strope, na pretras však prišli aj aktuálne témy. 

V úvode tlačovej besedy si Fico neodpustil zopár slov na adresu prezidenta Andreja Kisku. Týkali sa spisu od Slovenskej informačnej služby, ktorý má mať prezident, podľa jeho slov, k dispozícií. Má sa v ňom písať o prepojení mafie na vládu. Existenciu tejto správy už spochybnil aj premiér Peter Pellegrini. “Od prezidenta Kisku je to veľké svinstvo, ako škodí Slovenskej republike,” povedal dnes Fico. Kiskove vyjadrenia podľa neho preberajú zahraničné médiá a táto “popularita” našej krajine škodí.

Za pravdu mu dal aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho je vylúčené, že existuje spis, v ktorom by sa spomínalo meno talianskej mafie či jej prepojenie na vládu. “Pán prezident si to vymyslel,” povedal Kaliňák. Prezidenta zároveň vyzval, aby spis ukázal.

Robert Fico sa vyjadril aj k diskutovanej téme voľby ústavných sudcov. Podľa neho boli návrhy dobré a je škoda, že neprešli. Téma je však pre nich uzavretá a “ide sa ďalej.” politikov však podľa neho čaká veľmi náročné obdobie. “Zvoliť 18 kandidátov bude mimoriadne náročné. Proces bude veľmi komplikovaný,” povedal Robert Fico. Poďakoval tiež za podporu koaličným partnerom. Na margo hlasov z ĽSNS sa veľmi vyjadrovať nechcel. “Do hláv opozičných poslancov nevidím,” povedal Fico. “Všetci k nim máme nejaké výhrady, ale sú tam,” povedal. Hlasovať podľa neho môže každý tak, ako uzná za vhodné.

Na svoje si majú prísť najmä rodičia

Vrcholní predstavitelia najsilnejšej koaličnej strany tiež avizovali opatrenia na najbližšie dva roky. Rozhodne chcú pokračovať v sociálnych opatreniach. Okrem obedov zadarmo zvažujú poskytnutie peňazí pre rodičov, ktorí majú deti na prvom stupni základných škôl. Peniaze by mali použiť na nákup školských potrieb ako napríklad školské tašky či zošity. Presné fungovanie tohto opatrenia ešte nepredstavili, všetko je zatiaľ len vo fáze plánovania. Zvažujú tiež znížiť DPH na potreby pre čerstvých rodičov, ako sú napríklad plienky či detská výživa.

Strana Smer tiež diskutuje o financiách, ktoré dostávajú čerství rodičia. Zvažujú predĺženie materskej dovolenky zo súčasných 34 týždňov. “Buď by sme išli do predĺženia na celý rok, alebo necháme materskú v pôvodnej dĺžke a výške a pozrieme sa na rodičovský príspevok, ktorý výrazne klesne, ak prechádza žena z materskej na rodičovskú. Takáto podpora má svoje miesto,” poznamenal Fico. Ktorý variant si nakoniec strana zvolí, ešte nie je jasné. V strane sa momentálne jedná o detailoch.  “Chcem vás ubezpečiť, že sme v dobrej kondícií,” povedal Fico na margo sily strany Smer.

Pomôcť by tiež chceli rodičom, ktorým druhý rodič neplatí výživné. Podľa nich by aj do tejto sféry mal zasiahnuť štát. “Chceme aby štát prevzal zodpovednosť za vymáhanie výživného v prípade, ak nie je platené. Štát by chýbajúce výživné uhradil a následne ho vymáhal od neplatiča,”  avizoval Robert Fico.  “Veľká časť z týchto návrhov bude definitívne schválená 8. decembra na našom sneme strany,” povedal. Na prelome novembra a decembra predstavia aj prezidentského kandidáta.

Strana tiež nepriemo podporila aj súčasného primátora Bratislavy Iva Nesrovnala. “Oceňujem spoluprácu magistrátu a primátora s vládou. So súčasným primátorom sa nám veľa podarilo,” povedal Fico a podotkol, že v novembrových komunálnych voľbách budú opäť dominovať nezávislí kandidáti. “Smer chce svoje pozície obhájiť, chceme dosiahnuť slušný výsledok,” povedal Fico.