Domáce Šport Top

VIDEO Fenomenálny rekord Sagana na Tour de France v obraze. Šialené, bláznivé, obdivuhodné

Peter Sagan v zelenom drese víťaza bodovacej súťaže, Egan Bernal v žltom drese šampióna TdF a Romain Bardet ako najlepší vrchár. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Obdivovaná, nenávidená, najbláznivejšia a najlepšie platená. Taká je každý rok Tour de France, ktorej edícia číslo 106 bude ešte niekoľko týždňov rozoberaná z každej strany a do najmenších detailov. Analýzy, diskusie, komentáre o každom jednom jazdcovi, etape, tímoch nebudú mať konca kraja. Presne v duchu čo by bolo keby bolo.

Po troch týždňoch totálneho fyzického aj psychického vyčerpania je tu teraz čas na hlboký výdych organizátorov, cyklistov, sprievodných tímov. Tour je totiž kolos, ktorý nemá obdoby. Bezpečnostné zložky, tímové zabezpečenie, mediálne aktivity, sponzoring, reklama, televízne vysielanie to všetko robí zo Starej dámy mega podujatie nepredstaviteľných rozmerov. Veď si iba predstavte organizáciu poslednej etapy v Paríži, kde museli celé mesto uzavrieť pre dopravu už o šiestej ráno a všetko sa vrátilo do normálu krátko pred polnocou. V strede letnej sezóny, keď je v uliciach francúzskej metropoly viac ako štyri milióny ľudí a všetky hlavné kultúrne pamiatky sú mimo hry. Obdivuhodné, že sa všetko skončilo bez najmenších problémov. Organizácia na jednotku s hviezdičkou a tri krát podtrhnutou. Aká bola Tour 2019, ktoré okamihy bola najpamätnejšie, čo bolo to naj? Sto ľudí, sto chutí. Každá etapa mala svoj scenár, dramaturgiu, réžiu a víťaza. Bolo to úžasné 21 dielne divadlo, ktoré do zelenej farby obliekol Peter Sagan. Slovenský rekordér v počte titulov majstra sveta aj v zbierke dresov pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži. Sedmička je veru krásne číslo.

Tour de France 2019 mala svojich šampiónov, ktorých teraz obdivujú aj tí, ktorí sa cyklistike venujú iba počas troch letných týždňov. Či už je to najmladší víťaz od roku 1909 Tour Egan Bernal, náš Peter Sagan, alebo Julian Alaphilippe. Ak by sa udeľovala cena pre najpopulárnejšieho jazdca, potom by ju Francúz dostal všetkými desiatimi. Bol to práve Alaphilippe, kto bol tento rok symbolom Tour de France. Jej najjagavejším ambasadorom. Za bojovnosť, odvahu, vôlu, za všetky útoky, ktorým chcel a takmer zlomil 34 ročné francúzske preklatie v honbe za žltým dresom. Fanúšikovia mu to nezabudli a po poslednej etape sa Parížom nieslo neutíchajúce MERCI JULIAN, pri ktorom vám tuhla krv žilách. On bol lídrom francúzskych mušketierov na dvoch kolesách. On bol veľvyslancom cyklistiky rokov minulých kedy sa nešpekuľovalo, netaktizovalo a jazdilo na krv. 14 dní v žltom, dve vyhraté etapy – na elitného klasikára úchvatná bilancia. Pritom Alaphilippe je mimoriadne skromný, pracovity, večne usmiaty a extrémne spoločenský mladík, na ktorého jediné krivé slovo nepovedia ani jeho konkurenti. Momenty spred tímového autobusu, ktoré sa tam odohrávali dlho do noci a nedovolili Allaphilipphovi sa ani len prezliecť do civilu sú mimoriadne emotívne a vyvolávajú zimomriavky.

Takže skúsme si ešte raz zosumarizovať všetko to najdôležitejšie od prvej bruselskej etapy, až po derniéru v Paríži. Dve krajiny, 21 etáp, 22 tímov, vyše 3365 kilometrov, 4 dresy a 176 jazdcov. Aby aj o rok bolo cyklistické šialenstvo okolo Tour de France celospoločenskou akciou s celosvetovými parametrami a reklamou. Veríme, že aj s magickou osmičkou na zelenom drese Petra Sagana.