Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Fantastické plány vedcov. Už o pár rokov by sme sa mohli ubytovať vo vesmírnom hoteli

Už o pár rokov by sme sa mohli ubytovať v takomto vesmírnom hoteli. Zdroj: YouTube

LOS ANGELES – Kalifornská spoločnosť Gateway Foundation má odvážne plány. Ak by sa splnili jej predsavzatia, tak už v roku 2027 by sme sa mohli ako turisti ubytovať v hoteli na obežnej dráhe Zeme. Umožniť to má veľká rotačná vesmírna stanica, v ktorej 24 moduloch by mala byť umelá gravitácia. Vesmírna stanica Von Braun Station, pomenovaná po nemeckom vynálezcovi rakiet Wernerovi von Braunovi, by mala mať kapacitu až 100 hostí.

 

Vesmírna stanica prstencového tvaru sa má podľa plánov skladať z dvoch sústredných prstencov – malého vnútorného a veľkého vonkajšieho. Tie majú byť spojené štyrmi vzperami. Vo vnútornom kruhu, v tzv. Lunar Gravity Area (LGA), bude gravitácia zodpovedajúca tej na Mesiaci. Vo vonkajšom kruhu – Mars Gravity Area (MGA) – sa má vďaka jej rýchlej rotácii dosahovať gravitácia ako na Marse. Práve tam sa má nachádzať 24 obytných modulov.

Vo vesmírnej stanici by mala byť útulná atmosféra. Zdroj: YouTube

Úplne inak, ako to poznáme z niektorých sci-fi filmov, by mala na „Von Braun Station“ vládnuť príjemná a útulná atmosféra. Koľko by mal stáť pobyt, zatiaľ nie je jasné. Gateway Foundation sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. Jej cieľom je umožniť bežnému smrteľníkovi pobyt vo vesmíre. Výlet na obežnú dráhu Zeme by nemal byť drahší ako plavba na zaoceánskej lodi. Tak aspoň znejú odvážne ambície kalifornskej spoločnosti.

Vo vyhliadkovom salóniku by mali hostia možnosť sledovať prichádzajúcich turistov. Zdroj: YouTube

V strede stanice by sa mali nachádzať transportné uzly, ako aj kontrolné stredisko dopravy a životných podmienok. Táto časť pomenovaná ako Docking Hub by mala mať aj vyhliadkovú miestnosť, kde by hostia mohli pozorovať príchod ďalších vesmírnych turistov, ktorý by mal prebiehať v podobe kyvadlovej dopravy.