Domáce Šport Top

VIDEO Famózny Greif chytil jedenástku a futbalisti Slovana sú v play-off Európskej ligy

Futbalisti Slovana oslavujú úvodný gól v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy s írskym FC Dundalk. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Tak predsa. Futbalisti bratislavského Slovana zvládli tretie predkolo Európskej ligy a čaká ich play-off. Dvojzápas proti PAOk Solún, v ktorom sa rozhodne kto si zahrá základnú skupinu. Slovan vyradil írsky FC Dundalk po víťazstvách 1:0 doma a 3:1 na britských ostrovoch.

Slovan je na víťaznej vlne a slovenskému majstrovi sa tak vypláca stávka na dočasného trénera Jána Kozáka mladšieho. Ale je otázkou, či je to iba výmenou trénera, zmenou celkovej klubovej politiky na Tehelnom poli, alebo po výplachu žalúdka legionárom zo strany majiteľa klubu po blamážnom vypadnutí z prvého predkola Ligy majstrov. So sprievodným potlačením silného ega balkánskych hráčov.

Niečo sa však zmenilo v kabíne a to Slovanu zachránilo krk v Európskej lige. Prevratný nový herný štýl to totiž nebol. Tam je to všetko po starom. Nič extra, nič očarujúce a úchvatné. Zmenila sa iba disciplína, zodpovednosť a eliminovala ľahkovážnosť či bezstarostnosť hráčov. Výsledkovú eufóriu z našej ligy nemôžu brať belasí vážne, keďže to je pre Bratislavčanov iba povinná jazda. Preto až grécky šampión ukáže, aká je skutočná a pravá tvár slovanistov. Čiernohorská Sutjeska Nikšič tú belasú v Európe poriadne prefackala, kosovský KF Feronikeli naladil k miernemu úsmevu a írsky Dundalk optimisticky rozveselil pred štvrtým predkolom.

“Bol to ťažký zápas, bolel nás, ale chlapci nechali na ihrisku všetko. Hrali proti sebe dobré mužstvá, domáci išli na 200 percent. Kľúčový moment bol keď Greif chytil pokutový kop, lebo inak sme sa mohli dostať do problémov. V druhom polčase bol súper lepší, treba oceniť jeho kvality. Ale hlavné je, že sme vybojovali postup. Čaká nás PAOK, bude to skvelý zápas a neviem, koľko hráčov už takýto veľký duel niekedy hralo. Verím, že si to spoločne užijeme, bude to sviatok. Zápas nám zároveň ukáže, ako na tom sme. Ale pre toto hrajú futbal a veľmi sa na to tešíme,” zhodnotil stretnutie tréner Ján Kozák ml.

Dominik Greif chytá pokutový kop v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy FC Dundalk – ŠK Slovan Bratislava. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ak si niekto zo slovanistov zaslúži špeciálnu poklonu a pochvalu potom je to brankár Dominik Greif. V každom jednom zápase v predkole Ligy majstrov či v Európskej lige bol najlepším hráčom belasých. Predviedol viacero exkluzívnych zákrokov, ktorými držal Slovan nad vodou. Vrátane pokutového kopu v odvete s Dundalkom. Ak by ho Slovan nemal, tak dnes by v európskych pohároch nebol.

„Domáci na nás od úvodu vyleteli, boli tam šance, no ustáli sme to. Po prvom góle sa nám už ľahšie dýchalo, no zápas nás bolel až do konca. O tomto je futbal. Všetci do jedného sme sa na ihrisku odovzdali, a teraz sa môžeme krátko potešiť. Pri penalte som vedel, že ten hráč kopal veľa pokutových kopov a dával to do rôznych strán. Íri ale prehrávali a niečo mi povedalo, že by to mohol kopnúť do stredu, tak to hráči často robia, keď potrebujú zmeniť nepriaznivý stav. Zažil som déja vu z minulého roka zo zápasu s Rapidom Viedeň, vtedy som tiež v závere chytil pokutový kop. Tešíme sa, že ideme ďalej a tešíme sa na konfrontáciu s PAOK Solún i s Miroslavom Stochom. Vážime si, že nás dnes prišli podporiť aj fanúšikovia, bolo to príjemné prekvapenie, že sme mali aj v Írsku skvelú podporu.“ povedal Dominik Greif pre oficiálnu stránku Slovana.

Aj preto s PAOK Solún to bude prvý duel v tohto sezónnej edícii európskych pohárov kedy nebude Slovan favoritom, ale naopak bude v pozícii outsidera. Nech sa na grécky futbal a jeho kluby pozeráme cez prsty. To už je iný level. Pikantériou súboja s PAOK bude Miroslav Stoch. Slovenský reprezentant sa totiž pred sezónou vrátil do Grécka, aj keď sa zatiaľ neusadil v základnej jedenástke. Ťahák navyše pre slovenských fanúšikov. Prvý zápas play off proti PAOK odohrá Slovan na domácej pôde vo štvrtok 22. augusta o 21.00 hod.