Domáce GPlus Servis Top

VIDEO Extrémne výkyvy teplôt dokážu navodiť u dieťaťa kolaps. Klimatizovať treba rozvážne

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Schladiť sa počas leta každému padne vhod. Pre niektoré slovenské domácnosti je už štandardom vlastniť klimatizáciu. Nie vždy sú však jej účinky priaznivé. Používanie takéhoto výdobytku dokáže zdravie poriadne naštrbiť. Glob.sk vám prináša druhý diel seriálu aj o tom, ako správne používať klimatizáciu v domácnosti s malým dieťatom. Na túto tému sme vyspovedali  lekára Urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ondreja Alchusa.

 

Detský organizmus je krehký a náchylný na výkyvy počasia či teplôt. Mnohí rodičia sa snažia v dobrej viere spríjemniť ich ratolestiam horúce dni. Pri vychladení miestnosti sa ale dopúšťajú niekoľkých zásadných chýb, ktoré sa môžu odraziť na zdraví najmenších členov domácnosti. Azda najzásadnejším pravidlom pri spávnom používaní klimatizácie je ju NEPOUŽÍVAŤ ako ventilátor, ale využívať jej funkcie len na priebežné ochladzovanie interiéru. ,,Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným klimatizovaným prostredím by mal byť maximálne 5 až 10 stupňov Celzia, ale záleží to na veku dieťaťa,” povedal pre Glob.sk lekár Ondrej Alchus.

Nebezpečenstvo nepozornosti

Keďže dieťa ešte nemá dostatočne vyvinutú termoleguláciu, o to väčšie riziko teplotného šoku mu hrozí.  Pokiaľ ste sa doposiaľ s dieťaťom nachádzali v interiéri a hodláte zmeniť prostredie, musíte byť opatrní. Na teplo ho musíte privykať postupne. V opačnom prípade je postup rovnaký. Ak by dieťa bolo vystavené prísliš extrémnym výkyvom teplôt, hrozia mu kolapsové stavy, únavový syndróm, bolesti hlavy, vracanie a akútne respiračné ochorenia.

Nielen deti sú ohrozené nesprávnym používaním klimatizácie. Miera ochorení v spojitosti s jej používaním stúpa najmä u dospelých. S otázkou, či vychladiť miestnosť pre novorodenca alebo nie, sme sa obrátili na lekára Urgentného príjmu NÚDCH Ondreja Alchusa.

Glob.sk vám prináša sériu rád, ako sa vyvarovať nešťastiu, promptne reagovať v nečakaných situáciach, ale aj to, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc a kedy stačí problém vyriešiť domácou starostlivosťou. V prechádzajúcom diele ste sa mali možnosť dozvedieť viac o rizikách slnečného žiarenia na organizmus vášho dieťaťa.