Domáce Šport Top

VIDEO Extrémne tvrdá časovka na Paríž – Nice Petrovi Saganovi nesadla. Na trati exceloval Dán Andersen

Slovenský cyklista Peter Sagan počas časovky na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne. Zdroj: vueltasanjuan.com

BRATISLAVA – Prvé, druhé a druhé miesto. Bilancia, ktorá môže Boru-Hansgrohe a Petra Sagana na pretekoch Paríž – Nice iba tešiť. Po úvodných troch etapách sú najúspešnejším tímom.

V žltom je Nemec Maximilian Schachmann, slovenský šampión je v bodovacej súťaži už piaty. Pritom v podmienkách, aké boli vo Francúzsku na začiatku týždňa, je to možno viac ako očakávali. Studené počasie, psia zima, dážď, každý deň silný vietor a teploty maximálne do 14 stupňov. To už chce naozaj silnú náturu, kondíciu aj motiváciu. Peter Sagan napriek všetkému v každej etape jazdil vpredu, diktoval tempo, kontroloval si súperov, bol aktívny a bol pri všetkom dôležitom, čo sa v pelotóne odohrávalo. Navyše mal aj poriadnu porciu šťastia, keď sa vyhol viacerým pádom.

V stredu bola na programe 15 kilometrová časovka v okolí Saint-Amand-Montrond, ktorá mala iba 15 kilometrov, no jej profil bol poriadne zvlnený. Na trase aj dve nepríjemné stúpania na druhom a šiestom kilometri s priemerným sklonom 5,3 %, čo by mohlo vyhovovať jazdcom typu Petra Sagana, Juliana Alaphilippeho, Victora Campenaertsa, Dylana Teunsa, Stefana Künga, Yvesa Lampaerta, Thomasa De Gendta alebo aj Maxa Schachmanna. No diváci si cyklistov priveľmi neužijú, keďže aj na pretekoch Paríž – Nice platia prísne opatrenia spôsobené koronavírusom. V cieli nemôžu byť žiadni diváci, ani pod pódiom pri vyhlasovaní výsledkov, takisto pri tímových autobusoch. Novinári majú zakázaný alebo obmedzený kontakt s jazdcami a členmi jednotlivých tímov. Osobné rozhovory sú vylúčené. Sú to jednoducho mimoriadne reštrikcie. V tejto súvislosti sa začína vo veľkom diskutovať aj o zrušení Giro d´Italia a možno dokonca aj o Tour de France.

Peter Sagan pri dojazde jednej z etáp na Tour de France 2019. Zdroj TASR / AP

“Ak by sa nemohli uskutočniť Giro d’Italia a Tour de France, bola by to katastrofa pre náš šport. Veríme, že oboje preteky tento rok budú, ale zároveň sa obávame najbližších dní a týždňov vzhľadom na súčasnú situáciu v Taliansku s koronavírusom,” povedal prezident Medzinárodnej cyklistickej únie David Lappartient. V Taliansku už zrušili atraktívne jarné klasiky Strade Bianche, Miláno – San Remo, ako aj etapové preteky Tirreno-Adriatico a Giro di Sicilia. Giro d’Italia sa presúva takmer všetkými regiónmi Talianska, vrátane najviac postihnutého severu krajiny. “Do 3. apríla je v Taliansku všetko zrušené, ale čo bude ďalej? Naozaj existuje potenciálne riziko, že sa nebude konať ani Giro d’Italia,” zamyslel sa Lappartient. Ak by sa Giro zrušilo, bolo by to prvýkrát od roku 1945. “Zrušenie Giro d’Italia by vytvorilo komplikovanú situáciu nielen pre cyklistiku, ale celú našu krajinu. Ani nemyslím na to, čo by to znamenalo. Škody by boli nepredstaviteľne vysoké,” uviedol riaditeľ pretekov Mauro Vegni.

Peter Sagan, Romain Bardet, Egan Bernal, Julian Alaphilippe pri dojazde poslednej etapy Tour de France 2019. Zdroj TASR / AP

Ale momentálne je zaujímavejšie sledovať to, čo sa deje na pretekoch Paríž – Nice, kde 15 kilometrová časovka poriadne poprehadzovala celkové poradie. Konečne sa umúdrilo aj  počasie. Nebolo síce slnečno, ale nepršalo a nefúkalo. Jazdci tak na trať vytiahli krátke rukávy aj nohavice. Najmä mimo Saint-Amand-Montrond sa išlo po úzkych, technických lesných, ale aj asfaltových cestách, čo vyhovovalo najmä belgickému matadorovi Thomasovi De Gendtovi. Časovku zvládol za 19 minút, priemernou rýchlosťou 47 kilometrov za hodinu a jeho čas bol naozaj exkluzívny. Peter Sagan išiel ako desiaty od konca, keď na lídra a tímového kolegu Schachmanna mal stratu 36 sekúnd.

De Gendtov čas bol veľmi dlho veľkou výzvou, neprekonal ho ani Bilbao, Campenaerts, Jungels. No na žltý dres aj tak myslieť nemohol, keďže Belgičan bol pred časovkou až na 93. mieste s takmer 15 minútovou stratou. Až Dán Kasper Asgreen to dokázal, keď De Gendtov čas zlepšil o 0,8 sekundy. Po ňom stanovil nový limit jeho krajan Kragh Andersen, ako prvý prekonal hranicu 18 minút. Bol to víťazný tanec dánskeho špecialistu na jazdu proti chronometru? Budú na prvých dvoch miestach Dáni?

Sagan sa na medzičasoch neobjavoval medzi najlepšími, na prvom mal polminútovú stratu a pohyboval sa okolo 40. miesta, ale zjavne nešiel na plný plyn. Jeho strata postupne narastala a v cieli to bola napokon strata 70 sekúnd na Andersena a 48. miesto. Skvele naopak išiel líder klasifikácie Schachmann, ktorý bol najlepší na prvom aj druhom medzičase. Že by Nemec zaskočil všetkých a vyhral časovku v Saint-Amand-Montrond? Nezaskočil. Prehral o 5 sekúnd, no ostal v žltom drese lídra Paríž – Nice. Triumf v časovke patrí Andersenovi. Sagan je v celkovej klasifikácii sedemnásty minútu štyridsať za Schachmannom.

Paríž-Nice 2020

4. etapa (Saint-Amand-Montrond, individuálna časovka na 15,1 km): 1. Sören Kragh Andersen (Dán.) Sunweb 18:51 min, 2. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe +6 s, 3. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step +12, 4. Thomas De Gendt (Belg.) Lotto Soudal +13, 5. Pello Bilbao (Šp.) Bahrain-McLaren +15, 6. Victor Campenaerts (Belg.) NTT Pro Cycling +17, … 48. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:10 min, … 123. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +2:47

Poradie po 4. etape: 1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 13:30:58 h, 2. Sören Kragh Andersen (Dán.) Sunweb +58 s, 3. Felix Grossschartner (Rak.) Sunweb +1:01 min, 4. Nils Politt (Nem.) Israel Start-Up Nation +1:05, 5. Sergio Higuita (Kol.) EF Pro Cycling +1:06, 6. Dylan Teuns (Belg.) +1:10, … 17. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:40, … 96. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +17:22

Bodovacia súťaž: 1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 33 bodov, 2. Giacomo Nizzolo (Tal.) NTT Pro Cycling 24, 3. Iván García Cortina (Šp.) Bahrain-McLaren 16, 4. Sören Kragh Andersen (Dán.) 15, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step 14, 6. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb, 7. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe obaja 13