Domáce Kultúra Spoločnosť Top

VIDEO Elán nie je jediný, kto šokoval Slovákov. Toto sú klipy, ktoré v minulosti pobúrili verejnosť

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Narovinu povedia, čo si myslia. Len prednedávnom rozvírila diskusie skupina Elán, ktorá zverejnila klip k piesni Bulvárne krysy. V ňom Jožo Ráž mieri zbraňou na kľačiaceho novinára a to len rok od brutálnej popravy Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna časť fanúšikov ich za to obhajovala, druhá hanila. Speváci i kapely radi prekračujú hranice. Elán so svojou piesňou vôbec nie je prvý, ktorý svojim kontroverzným klipom pobúril Slovákov. Pozrite sa, ktorým kapelám sa to už v minulosti tiež podarilo.

 

Pred zrkadlom

Pieseň speváka Lukáša Adamca sa verejnosti dostala do uší hneď po jej zverejnení. Text a klip navonok vyzerali ako jedna veľká zábava. No opak je pravdou. Lukáš poukázal na tému, ktorá je u nás doslova tabu – anorexia. Klip je o tom, ako si mnohí z nás až chorobne strážia váhu. Ako sám spevák povedal, je dôležité sa udržiavať vo forme, ale netreba zabúdať na zodpovedný prístup. Vo svojom klipe ukázal, ako ďaleko môže zájsť snaha o štíhlu líniu. Vo videu sa objavila aj neherečka, ktorá sama trpela anorexiou. Pieseň má ale niekoľko skrytých významov. Témou je aj priateľstvo, ktoré dokáže prekonať všetky ťažké problémy. ,,V klipe si nájdete aj to zábavné, ale nie je to sranda táto téma. Baby dávajte na seba pozor. Všetky ste krásne, netreba nič prehánať, okrem počúvania a pozerania tohto klipu,” napísal pod videoklip Adamec.

 

Krv vo vani

Pieseň Porazený od speváka Jakuba Petraníka tiež vyvolala rôzne rekacie ľudí. Klip je o vzťahoch, ktoré nie sú vždy ukážkové. Verejnosť si ale všimla prevedenie samotného speváka. V klipe leží vo vani v bielej vode, no v určitom momente sa na Jakuba začne liať ,,krv”. Ako uviedol samotný spevák, krvácať začína v okamihu, kedy vzťah hlavných hrdinov v klipe stroskotá.

 

Vyholené hlavy

Verejnosť pobúril aj zverejnený klip k piesni Marián od kapely Christmas. Hudobníci sa totiž rozhodli nahliadnuť do sveta politiky. V ich klipe je vodca ĽSNS Marian Kotleba, tiež sú tam skinheadi s fakľami. Niet pochýb, že klip rozdúchal vášne. Klip predstavili v roku 2017 krátko pred krajskými voľbami, aby zabránili spomínanej strane posilniť svoje postavenie v spoločnosti. Kapela sa postavila proti ĽSNS, ktorá podľa nich obhajuje fašistický štát a netaja sa nenávisťou voči niektorým národnostiam a etnikám. Ako uviedol portál bbonline.sk s prívržencami nacistickej ideológie má kapela nepríjemnú skúsenosť, keď v roku 2015 po krste ich albumu dvoch členov skupiny práve ,,vyholené hlavy” vážne zranili. ,,Od náckov sme už dostali a úprimne, báli sme sa, čo to spustí. To bol ale nakoniec hlavný dôvod, prečo sme to na album dali a natočili sme pre to klip. Nie je v poriadku báť sa za svoj názor,“ povedal pre portál gitarista kapely Filip Lehotský.

 

Čierny humor

Veľa hudobníkov obľubuje čierny humor. Nie vždy sa ale takýto vtip stretne s pochopením verejnosti. V prípade kapely Karpina je to tiež veľmi otázne. Títo udobníci sú totiž známi svojim špecifickým humorom, na ktorý ich fanúšikovia doslova čakajú. Napríklad ku skladbe Láska až za hrob nakrútili klip, v ktorom sa dej odohráva v bratislavských kluboch, ale aj na toaletách. Kapela sa netají ani svojimi politickými názormi a jednu skladbu venovali expremiérovi a šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi.

 

Odplata

Naposledy sa ,,pochlapila” skupina Elán. Zverejnili klip k piesni Bulvárne krysy, kde sa doslova obuli do bulvárnych médií. Spevák kapely Jožo Ráž v ňom útočí na bulvárnych novinárov. Videoklip má byť akousi odplatou pre tých, ktorí o ňom píšu. ,,Bol som príliš dlho dobrý, nemajú ma preto radi, perom ničia za pár drobných obyčajní hnusní sm*adi,‘‘ spieva Ráž.

Verejnosť zostala z tohto klipu doslova šokovaná, najmä z konca videa. Skupina Elán si v klipe dala vyhľadať novinárov, ktorí o nich písali články. Tí nakoniec kľačia pred skupinou a Jožo Ráž mieri na jedného z novinárov zbraňou. Zrejme chceli koniec odľahčiť a tak prichádza Vašo Patejdl, ktorý vystrelí na novinára vodnou pištoľou. Celé video sa pokúsili vysvetliť záverečným textom. ,,Tvorcovia si vysoko vážia a rešpektujú všetky osoby pracujúce v mediálnej oblasti, prinášajúce relevantné informácie so zreteľom na celospoločenské záujmy, skladba a klip sú namierené výlučne voči bulvárnym médiám, ktoré so serióznou žurnalistikou nemajú nič spoločné.‘‘