Domáce Šport Top

VIDEO Duel ako remeň a futbalové galapredstavenie na Tehelnom poli. No Slovan padol s Wolverhamptonom

Wolverhampton Wanderers a Slovan Bratislava pred zápasom Európskej ligy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Bol to ďalší diel turecko-portugalsko-anglickej trilógie futbalistov Slovana v Európskej lige. Po Besiktase Istanbul a SC Braga si belasí svoje kvality, um a taktiku konfrontovali s najatraktívnejším súperom, aký prišiel do Bratislavy za posledných 5 rokov – Wolverhampton Wanderers.

Klub, ktorý síce nemá taký cveng ako Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester United či City, ale stále je to anglický tím z elitnej Premier league, v ktorej pred dvomi týždňami zdolal Manchester City na jeho pôde 2:0. Vyhrať u majstra je veľká vec. Wolverhampton je klub s veľkou 150-ročnou tradíciou a ako nováčik obsadil v Premier League siedme miesto. Na konte má tri tituly a štyri razy získal Anglický pohár. “Všetci naši súperi majú vysokú kvalitu. Wolverhampton je tím, ktorý predstavuje silu porovnateľnú s Bragou a Besiktasom, ale anglická súťaž je najnáročnejšia v Európe a títo hráči v nej hrajú každý týždeň ťažké zápasy. Myslím si, že to bude najťažší súper v skupine,“ skonštatoval tréner Slovana Ján Kozák mladší pred stretnutím.

Detskí diváci na zápase Slovan – Wolverhampton. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Belasí boli po dvoch dueloch na prvom mieste skupiny, čo je pre mnohých šokom a prekvapením, ale fakty sú jasné. Slovan mal spolu s Bragou najviac bodov – štyri, dal najviac gólov – šesť. Pozícia pekná, ale pred duelom boli belasí aj podľa Dominika Greifa všetci v pozore. “Treba povedať, že sme stále nohami na zemi. Vieme, ako sme sa dostali do tohto bodu, že sme momentálne prví v skupine. Pokiaľ budeme naďalej pracovať ako dosiaľ, verím, že sa nám ešte nejaké veci podaria.”

Zástupca Albiónu z najlepšej klubovej súťaže planéty by preto vypredal aj dvojnásobné Tehelné pole. No po známych trestoch od UEFA a uzavretiu štadióna na dva domáce duely mohli byť na tribúnach iba deti do 14 rokov. Nuž a tých bolo takmer 20-tisíc, čo je v európskych pohároch určite rekord. Futbalový sviatok tak mal na Slovane síce menej výbušnú, ale stále elektrizujúcu atmosféru. No treba povedať, že deti sa na tribúnach išli pretrhnúť v povzbudzovaní a pokrikoch. Vo vare bol celý štadión.

Andraž Šporar oslavuje gól Slovana proti Wolverhamptonu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Veru, do Bratislavy zavítal tím úplne iného kalibru. Ťažká hmotnostná kategória. Wolves mali iba o bod menej ako slovenský majster a na Slovensko si prišli po tri body. Síce s rešpektom k súperovi, ale stále dostatočne sebavedomí, agresívni, siloví, futbalovo prvotriedni, plní entuziazmu. Aj preto sa na Tehelnom poli hral od začiatku fyzicky náročný zápas, kde Slovanisti hrali kombinačný futbal s takmer hokejovým forčekingom. Wolverhampton bol naopak mimoriadne dôrazný v súbojoch, priamočiary, hral jednoduchý, no účelný futbal. Takže žiadna vyčkávacia taktika z jednej či druhej strany, ale hra od podlahy v plnom nasadení.

Gólová radosť Slovana po góle v zápase s Wolverhamptonom v Európskej lige. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Už dlho sa na Slovensku nehralo stretnutie v takom enormnom nasadení a rýchlosti. Navyše Slovanisti predviedli už v 11. minúte akciu alá Barcelona, keď sa na dva dotyky cez Božikova a Rabiua dostal do brejku Andraž Šporar a dal prvý gól stretnutia. Úvod ako z partesu, presne podľa ideálneho scenára. Po góle sa hra ešte zrýchlila, tempo bolo až brutálne, ani jedno mužstvo nedalo nohu z plynu. Ako by to bol duel z anglickej Premier league. Slovan ale Wolverhampton k ničomu za 45 minút nepustil, bol mu viac ako vyrovnaným partnerom. Aj preto si Angličania žiadnu výraznú šancu nevypracovali a žiadne oddychové minúty v prvom polčase v zápase neboli. Očakávalo sa preto, či sa v podobnom duchu bude pokračovať aj po prestávke. Predsa len slovenské mužstvá nie sú na podobné stretnutia zvyknuté.

Morgan Gibbs-White a Ibrahim Rabiu v zápase Európskej ligy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Po prestávke to aj bol podobný scenár, iba s tým rozdielom, že Wolverhampton prepol ešte na vyšší prevodový stupeň. Jednoducho nechcel odísť z Bratislavy s hanbou, bez bodov a ponížený slovenským tímom. Kritika anglických médii by sa im totiž predýchavala veľmi ťažko a navyše by si Wolves poriadne skomplikovali postup zo skupiny. Slovan však musel hrať naplno a koncentrovane od úvodných sekúnd druhého polčasu, keďže anglické mužstvá sú zvyknuté “makať” viac ako 90 minút.

Ibrahim Rabiu v súboji s anglickými hráčmi v zápase Slovan – Wolverhampton. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Hodinu Wolverhamptonu nevychádzalo na Tehelnom poli vôbec nič, až potom sa do lopty z takmer 30-tich metrov oprel Saiss a prekvapil nielen Dominika Greifa, ale aj celé Slovensko. Paradoxne asistenciu mal obranca Slovana Vernon de Marco, ktorý nezmyselne rozohrával cez stred ihriska. Podobný gól, ako dal Slovan, však úplne zmenil chod dejín. Slovan zostal ako obarený, Wolves pokropený živou vodou. O päť minút totiž de Marco predviedol nepochopiteľný, zbytočný a trestuhodný faul na Raúla Jiméneza, ktorý sám aj pokutový kop premenil. Za 5 minút bolo všetko inak. Opäť sa ukázalo, že anglické mužstvá sú nielen kvalitatívne, ale aj psychicky mimoriadne silné a efektívne. Dve strely na bránu – dva góly.

Tréner Slovana Ján Kozák ml. v zápase Európskej ligy Sovan – Wolverhampton. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Slovan predviedol v predchádzajúcich zápasoch s Besiktasom a Bragou, že má anglické maniere a o svojich bodoch vždy rozhodol v záveroch stretnutí, respektíve v nadstavenom čase. Podobný scenár chceli zažiť Slovanisti aj proti Wolverhamptonu. Najmä keď sa Diego Jota nechal v priebehu pol minúty vykartovať, dostal žltú aj červenú kartu a išiel pod sprchy. No presilovku o jedného muža Slovan nevyužil. Nemal už sily, ani možnosti. Wolverhampton si tak z Bratislavy odviezol tri body, za ktoré môže byť viac ako rád. Nebol lepším mužstvom, ale skúsenejším a šťastnejším. Slovanisti si stretnutie poriadne odmakali, odbehali, ale sú bez bodu. Efektivita bola totiž na anglickej strane, čo rozhodlo. Na Tehelnom poli prehral Slovan  vôbec po prvýkrát od jeho znovuotvorenia.

Futbalisti Slovana prehrali v zápase európskej ligy s Wolverhamptonom 1:2. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Hlasy po zápase

Ján Kozák ml., tréner Slovana: “Odohrali sme nešťastný zápas, nezaslúžili sme si prehrať. Urobili sme isté chybičky a súper ich potrestal. Brankár súpera predviedol skvelé zákroky. Sme sklamaní, chýbalo trochu šťastia a o niečo viac dobrých riešení. Aspoň bod sme si zaslúžili. Sme na dobrej ceste, odohrali sme vyrovnaný zápas s mužstvom z Premier League. Musíme makať, aby ďalšie zápasy boli ešte lepšie.”

Vernon de Marco, obranca Slovana: “Za predvedený výkon sme si zaslúžili minimálne remízu. Prvý polčas sme zvládli veľmi dobre, v druhom sme mali problémy. Bol to ťažký zápas. Pred penaltou tam trochu bol kontakt, on spadol, rozhodca to mohol aj nemusel odpískať. Ideme ďalej bojovať.”

Dominik Greif, brankár Slovana: “Podali sme v oboch polčasoch dobrý výkon, nezaslúžili sme si prehrať. Keď hrajú väčšie kluby proti menším, aj keď sa natrápia, tak dokážu uspieť. V stredu sa to potvrdilo v dueli Ligy majstrov medzi Slaviou Praha a Barcelonou. Deti z celého Slovenska dnes vytvorili fantastickú atmosféru, mal som zimomriavky.”

Andraž Šporar, útočník Slovana: “Pri oboch góloch sme spravili veľké chyby, ktoré sa dnes na európskej úrovni nerobia. Máme však pred sebou ešte tri zápasy, všetko je otvorené.”

Nuno Espírito Santo, tréner Wolverhamptonu: “Sme šťastní, hráči podali dobrý výkon a po otočení výsledku sme zvíťazili. V prvom polčase sme trpeli, tam nie som spokojný, ale v druhom sme sa zlepšili a sme naozaj šťastní. Potešili sme našich fanúšikov, ktorí tu nemohli byť. Je to pozitívny výsledok a ideme ďalej. Atmosféra bola hlučná a bolo lepšie, že sa nehralo pred prázdnymi tribúnami. Dôležité je, aby tá mládež vedela, prečo tu mohla byť, a že rasizmus nemá vo futbale miesto.”

Dominik Greif po druhom góle Jimeneza v zápase Slovan – Wolverhamptonom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Slovan Bratislava – Wolverhampton Wanderers 1:2 (1:0)

Góly: 11. Šporar – 58. Saiss, 63. Jimenez (z 11 m). Rozhodovali: Aranovskij – Šlončak, Skrypka (všetci Ukr.), ŽK: Holman, De Marco, Rabiu, Medveděv – Jota, Jimenez ČK: 87. Jota (po druhej ŽK), bez divákov.
Slovan: Greif – Medveděv, Abena, Božikov, De Marco – Rabiu (81. Čavrič), de Kamps – Daniel (66. Ratao), Holman (57. Ljubičič), Moha – Šporar
Wolverhampton: Patricio – Kilman, Coady, Boly – Doherty, Gibbs-White (59. Jota), Saiss (75. Dendoncker), Moutinho, Vinagre – Cutrone (46. Traore), Jimenez

Besiktas Istanbul – Sporting Braga 1:2 (0:1)

Góly: 71. Navir  – 38. Horta, 80. Eduardo Rozhodoval: Hernandez (Šp.), ŽK: Roco, Boyd – Sequeira, A. Horta, Palhinha, Esgaio, Agbo , Matheus
Besiktas: Karius – Uysal (68. Nayir), Vida, Roco, Rebocho – Özyakup (62. Yilmaz), Alnaní – Boyd (85. Secgin), Ljajić, Erkin – Yalcin
Sporting: Matheus – Esgaio, Viana, Renan, Sequeira – Novais (75. agbo), A. Horta (76. Eduardo), Palhinha, R. Horta – Paulinho (84. Fonte), Galeno