Domáce GPlus Koronavírus Spoločnosť Top

VIDEO Deti vnímajú informácie o koronavíruse vlastným spôsobom. Odborníci radia, ako im obmedzenia správne vysvetliť

Zdroj: Národný ústav detských chorôb

BRATISLAVA – Aj keď si to možno neuvedomujete, deti sú ako špongia. Vnímajú všetko, čo sa okolo nich odohráva, rozpráva či ukazuje. Výnimkou nie je ani aktuálna situácia na Slovensku. Šíriaci sa koronavírus a hrozba nákazy je témou číslo jeden v nejednej domácnosti. COVID-19 sa rozhodol poľudštiť aj Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, ktorý rozbehol informačnú kampaň nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Viete, ako deťom správne vysvetliť, prečo musia byť doma a na čo sú mimoriadne opatrenia vlády?

 

Opakovanie je matka múdrosti. Týmto výrokom sa riadili aj odborníci z Národného ústavu detských chorôb. Uvedomujú si, že ozrejmiť tak závažnú tému, akou je koronavírus, je náročné pre nejedného rodiča. Preto zhrnuli do série videí už známe fakty o COVID-19. Výnimočný je však spôsob spracovania, nakoľko deti vnímajú informácie vlastnou formou. „Naša terapeutická komunikácia, ktorú už rok presadzujeme v našej nemocnici, prináša prvé úspechy. Preto sme sa rozhodli pomerne rýchlo a rovnaký princíp zvolili aj v súčasnej situácií. Nechceme robiť paniku, chceme ale ešte viac pomôcť najmä deťom, ktoré potrebujú určite iný prístup v komunikácií,“ vysvetlil rozhodnutie pripraviť túto kampaň generálny riaditeľ Ladislav Kužela. V súvislosti s nákazou vytvorili aj detský komix, či súbor základných otázok, ktoré rodičom vŕtajú hlavou. Všetky materiály a informácie nájdete v nemocničných novinách – Doktoroviny.

Aj banálnu vec môžete robiť zle

Síce koronavírus už nie je pre nás úplnou neznámou, vakcínu naň zatiaľ nevyvinuli. Poznáme však sériu opatrení, ako sa pred ním chrániť. Jednou z dôležitých a vskutku nevyhnutných činností je aj časté si umývanie rúk. Aj tak banálnu a prirodzenú vec môžete robiť zle. V prvom videu Národného ústavu detských chorôb učí neurochirurg svojho malého kamaráta, ako si správne umyť ruky. Celá činnosť by mala trvať u detí aspoň 20 sekúnd. Zabráni sa tak šíreniu a prenosu nebezpečných baktérií z človeka na človeka.

Vo videu sa dozviete, ako si správne umyť ruky a nešíriť tak nákazu ďalej.

Deti deťom

Ako vysvetliť najlepšie deťom dôležitosť situácie? No predsa detskou rečou. V druhom videu, ktoré sa zameriava na koronavírus, môžete vidieť dvoch chlapcov, ktorí si navzájom zodpovedajú pre nich dôležité otázky. Je koronavírus pre deti nebezpečný? Prečo majú prázdniny? Môžeme vôbec vychádzať von? Musia nosiť deti rúšky? Vo videu vám na ne poskytne odpovede Peťko a Lukáško.

Stručne, vecne, zrozumiteľne

Posledné video, ktoré reflektuje aktuálnu situáciu, je určené pre rodičov. Prihovára sa v ňom prednostka najväčšej detskej kliniky na Slovensku, profesorka Ľudmila Podracká. Dospelí sú v ňom inštruovaní, ako správne hovoriť o víruse s deťmi, či ako im vysvetliť prevenciu alebo klinické príznaky ochorenia. „Správna komunikácia je absolútne nespochybniteľná cesta, ktorú sme povinní dodržiavať. Naša práca nie je len o  medicínskych postupoch, rodičia nám veria a rovnako aj naši pacienti, preto vhodná forma informovania v konečnom dôsledku pomáha aj nám zdravotníkom. Správne edukovaná verejnosť je presne to, čo v tejto situácií pomôže, aby sa nešírila panika, ale zase, aby sa nerobili zbytočné chyby v procese boja proti tomuto vírusu,“ hovorí prednostka Podracká.

Na rováši toho majú viac

Informačná kampaň o koronavíruse nie je prvotinou Národného ústavu detských chorôb. Keďže sa lekári stretávajú s množstvom prípadov, detských reakcií a pacientov, už v minulosti vytvorili špecialisti z NÚDCH-u edukačné videá o tom, ako sa nebáť lekárov, ako odhodiť paniku a bez obáv navštíviť nemocnicu. Viac sa dočítate TU.

NÚDCH posunul komunikáciu s pacientom a jeho rodinou ešte na vyšší level. Ako jediný vyvinul mobilnú aplikáciu, ktorá môže slúžiť ako pomocník pri chaotických situáciach v rodinách. S chladnou hlavou môžu rodičia za pomoci aplikácie správne vyhodnotiť vážnosť novovzniknutej situácie a predísť tak dlhému čakaniu na urgente. Bližšie informácie nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať: