Zahraničné Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Top

VIDEO Ďalšie vážne obvinenie Boeingu. Znížil ochranu pred bleskami na palivových nádržiach

Na snímke dopravné lietadlo Boeing 787-9 Dreamliner spoločnosti Air Tahiti Nui ppočas letovej ukážky na 53. ročníku medzinárodnej leteckej výstavy a veľtrhu Paris Air Show na letisku v Le Bourget pri Paríži 18. júna 2019. Zdroj: TASR / AP

CHICAGO – Každé lietadlo zasiahne podľa štatistík raz ročne blesk. Pre pasažierov vo vnútri to nie je nebezpečné a aj stroj takýto zásah väčšinou prežije bež vážnejších škôd. Je to aj vďaka ochrane, ktorá je súčasťou konštrukcie lietadla.

 

O výrobcovi lietadiel Boeing vyplávala na povrch ďalšia šokujúca informácia. Firma sa potajomky rozhodla zmenšiť ochranu pred bleskami práve na palivových nádržiach lietadla typu Boeing 787 Dreamliner. Minulý týždeň o tom informoval “Seattle Times”.

Technické opatrenia majú v praxi zabrániť výbuchu palivových nádrží v prípade zásahu bleskom do krídla. Kvôli tomu výrobca pred ôsmimi rokmi, pri certifikácii typu 787, vybavil všetky kovové uzávery v krídlach izolačnými krytkami a na rôznych miestach nainštaloval medenú fóliu. V prípade úderu blesku by mali tieto opatrenia rozptýliť elektrické napätie.

Prečo sa začali tieto opatrenia využívať? V roku 1963 zasiahol blesk Boeing 707 už neexistujúcej americkej leteckej spoločnosti Pan Am. V nádrži krídla sa následne vznietil letecký petrolej a došlo k výbuchu. Pri havárii zahynulo 81 z 214 ľudí na palube. Odvtedy leteckí výrobcovia a úrady spoločne pracovali na zosilnenej bezpečnostnej ochrane.


Boeing 777 zasiahne po štarte blesk (od 2:40 minúty). Zdroj: YouTube

Za všetkým hľadaj peniaze

Od roku 2014 však spoločnosť upustila od väčšiny izolačných krytiek. Pre amerického výrobcu bola ich výroba drahá. Krytky sa tiež rýchlo opotrebovali, čo zvyšovalo náklady na údržbu, a tým aj náklady pre zákazníkov. Americká Federálna správa letectva (FAA) tieto zmeny schválila. Prečo tak urobila, je doteraz záhadou.

To však nie je všetko. Podľa prieskumu “Seattle Times” redukoval Boeing ochranu pred prírodnými živlami začiatkom roka 2019 ešte viac. Začal vyrábať krídla bez časti pásov z medenej fólie, ktoré odvádzajú napätie z bleskov. 22. februára nariadila FAA, aby výrobca vrátil na krídla bezpečnostné prvky, ale Boeing sa odvolal.

Odôvodnil to tým, že už bolo vyrobených 40 Dreamlinerov bez časti ochrannej medenej fólie. Ak by FAA zotrvávala na svojom postoji, nemohlo by byť týchto 40 strojov dodaných zákazníkom. FAA následne ustúpila od svojej požiadavky a povolila zmenšenie ochrany proti bleskom. Boeing tak dodal v júni holandskej spoločnosti KLM prvých 787-10 s redukovanou ochranou.


Kompilácia záberov, kedy lietadlo zasiahol blesk. Zdroj: YouTube

Kongresmani vyjadrili obavy

Až potom, ako jeden inžinier pre bezpečnosť FAA podal formálny protest proti zmenšenej ochrane proti bleskom a niekoľko kongresmanov vyslovilo svoje obavy, začala vedenie FAA premýšľať a požiadalo Boeing, aby opätovne posúdilo riziká. Kedy bude táto správa hotová, nie je známe. Boeing sa medzitým nechal počuť, že Dreamliner je aj po odstránení troch z piatich zabezpečení namontovaných na krídlach pred bleskami stále dostatočne chránený.

Boeing sa dostal do veľkých problémov po dvoch katastrofách lietadiel typu Boeing 737 Max. Letecké úrady po druhej z nich nariadili uzemnenie všetkých týchto strojov. Kedy dôjde k opätovnej certifikácii, nie je jasné. V každom prípade nie v tomto roku.

Na základe toho spoločnosť v nedeľu oznámila, že pozastavuje výrobu tohto typu lietadla.

Mohlo by vás zaujímať