Politika Top Zahraničné

VIDEO Ďalšia rana pre Trumpa. Tajne nakrútené zábery ho majú usvedčovať z klamstva

WASHINGTON – V čase, keď prebieha proces impeachmentu proti Donaldovi Trumpovi, dostáva sa americký prezident pod ďalší tlak. V sobotu zverejnili americké médiá video z večere s darcami, na ktorom z jeho úst počuť dôraznú výzvu na prepustenie americkej veľvyslankyne v Kyjeve Marie Yovanovitchovej. “Zbavte sa jej,” počuť na nahrávke Trumpov hlas. “Dostaňte ju zajtra preč.” O rok neskôr bola Yovanovitchová odvolaná zo svojho postu.

 

Na večeri sa zúčastnili aj podnikateľ pôvodom z Ukrajiny Lev Parnas a jeho partner Igor Fruman, ako ukazujú zábery. Obaja muži, ktorí sú od októbra obvinení z porušovania zákona o financovaní volebnej kampane, hrajú v ukrajinskej afére kľúčovú úlohu.

Vyšetrovanie Bidena

Dokumenty, ktoré už predtým zverejnili americkí opoziční demokrati, majú dokazovať, že Trumpov právnik Rudi Guliani spolu s jeho obchodným partnerom Parnasom vyvíjali tlak na Kyjev, aby začal vyšetrovanie demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena. Tiež sa mali pokúsiť dostať Yovanovitchovú z funkcie.

Zdroj: YouTube/The Guardian

Video ako dôkaz

Vo videu, ktoré bolo teraz zverejnené, opisuje Parnas veľvyslankyňu ako veľký problém. Táto žena má navyše prezidenta v súkromných rozhovoroch znevažovať. Krátko nato zaznie Trumpov hlas: “Zbavte sa jej,” hovorí. “Dostante ju zajtra preč. Mne je to jedno. Dostante ju zajtra preč. Dostante ju preč. Okay? Urobte to.”

Zdá sa, že takmer hodinu a pol trvajúce video bolo nakrútené potajomky. Na začiatku je vidieť miestnosť a niektorých hostí, potom už počuť len hlasy. Kamera zaznamenáva len hnedé pozadie – akoby bola ukrytá.

Exitujú ďalšie záznamy?

Video médiám poskytol Parnasov právnik Joseph Bondy. Pre CNN povedal, že ho tiež odovzdal vyšetrovateľom Snemovne reprezentantov. Podľa Bondyho má Parnas aj ďalšie záznamy a fotografie, ktoré by mohol zverejniť.

Video potvrdzuje výpovede

V televíznom rozhovore z minulého týždňa Parnas prezidentovi poriadne priťažil. O svojich a Frumanových snahách na Ukrajine povedal, že Trump “presne vedel, čo sa deje”. Zverejnené video to potvrdzuje. Okrem toho protirečí Trumpových slovám, že Parnasa a Frumana nepozná.

Video zvyšuje tlak na Senát, aby vypočul v procese impeachmentu ďalších svedkov – čo republikánska väčšina v Senáte doteraz striktne odmietala.

Celé video trvá takmer hodinu a pol. Zdroj: YouTube

O čo ide v ukrajinskej afére

Demokrati obviňujú Trumpa z toho, že na konci júla naliehal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa začalo vyšetrovanie Bidena s cieľom ovplyniť prezidentské voľby v roku 2020 v jeho prospech. 

Demokrati považujú za dokázané, že vyšetrovanie svojho konkurenta bolo podmienkou na opätovné poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine a na stretnutie Zelenského s Trumpom v Bielom dome. Keď sa to prevalilo, Trump urobil všetko pre to, aby blokoval vyšetrovanie v Snemovni reprezentantov.

Aj dnes pokračuje v Senáte proces s Trumpom. Jeho obhajcovia majú prezentovať argumenty na obranu Bieleho domu.

Mohlo by vás zaujímať