Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Čaká nás ďalšie nebeské divadlo. Nezabudnite si niečo želať

Zdroj: SAV

BRATISLAVA – Užite si romantiku vo veľkom štýle. Na oblohe sa totiž budú diať veci. Už dnes večer a najmä zajtra nad ránom budú padať hviezdy. Nenechajte si ujsť zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda.

 

Divadlo, ktoré sa opakuje každý rok – meteorický roj Perzeidy. ,,Meteorický roj Perzeidy je v činnosti od 17. júla až do 24. augusta, no jeho najvyššia aktivita býva pred polovicou augusta. Tohto roku je maximum očakávané v noci z 12. na 13 augusta ráno, zvýšený počet meteorov je už niekoľko dní pred a po tomto termíne. Za ideálnych podmienok by sme videli za hodinu na oblohe vyše 100 meteorov,‘‘ povedal pre Glob.sk astronóm zo Slovenského zväzu astronómov (SZA) Pavol Rapavý.

Pozorovanie ale bude tento rok rušiť Mesiac, ktorý bude len dva dni pred splnom. ,,Napriek tomu je frekvencia Perzeíd tak vysoká, že ich zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci,“ skonštatoval z Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň.

 

Sila okamihu

Perzeidy sú pravdepodobne vo verejnosti najznámejším meteorickým rojom. ,,Niekedy sú nazývané aj “slzy svätého Vavrinca”, nakoľko silná aktivita tohto roja bola pozorovaná práve po jeho umučení 10. augusta v roku 258,‘‘ vysvetlil astronóm Rapavý. Materskou kométou tohto roja je kométa s označením 109P/Swift-Tuttle.

Meteorický roj vo všeobecnosti predstavuje prúd úlomkov pochádzajúcich z rozpadu jadra kométy, ktorá sa dostáva do blízkosti Slnka. Sú to väčšinou drobné čiastočky s rozmermi rádovo desatín milimetrov až centimetrov. Ak takýto prúd pretína dráhu Zeme okolo Slnka, tieto čiastočky vletujú do atmosféry a pozorujeme úkazy nazývané meteory. ,,Meteorické teliesko vletí do atmosféry veľkou rýchlosťou (pri Perzeidách je to cca 60 km/h). Vo výške okolo 100 km začne vďaka hustnúcej atmosfére prudko brzdiť a jeho pohybová energia sa začne meniť na teplo a čiastočne i na svetlo. Preto môžeme spozorovať jav odborne nazývaný meteor (ľudovo padajúca hviezda), ktorý trvá iba pár desatín sekundy,‘‘ uviedol pre Glob.sk podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov (SZA) Svetozár Štefeček.

A prečo práve Perzeidy? Pretože v súhvezdí Perzeus leží tzv. radiant roja. ,,Je to bod (resp. malá plocha) na oblohe, z ktorého tieto meteory zdanlivo vyletujú. Čiže ak si dráhy týchto meteorov spätne predĺžime, pretnú sa v radiante,‘‘ zdôraznil Štefeček.

 

Na oblohe nás čaká magická scenéria. Zdroj: TASR / AP

Mesiac sa predvádzal

Na našej oblohe sa toho počas roka deje omnoho viac. Nie je to tak dávno, čo si pre nás vesmír pripravil čiastočné zatmenie Mesiaca. Magická guľa bola vo fáze splnu (16.7.). ,,Počas zatmenia sa medzi Slnko a Mesiac dostane Zem a miesta v tieni Zeme nebudú osvetlené, takže pri pohľade zo Zeme bude časť Mesiaca chýbať,‘‘ povedal vtedy pre Glob.sk vedecký pracovník z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Ján Svoreň. Zatmenie vzniká vďaka tomu, že Mesiac sa pri svojom obehu okolo Zeme raz za čas dostane presne na čiaru spájajúcu Slnko, Zem a Mesiac a vojde do tieňa Zeme. Vpravo od Mesiaca sme mohli vidieť Saturn a o niečo západnejšie aj jasný Jupiter. Na miestach bez svetelného znečistenia skrášlila nočnú oblohu striebristá Mliečna cesta.

 

Čiastočné zatmenie Mesiaca zachytil aj náš čitateľ. Zdroj: FB Ján Sámel

Ďalšie zážitky

Budúci rok nás čakajú dve zatmenia Mesiaca, ale iba polotieňové – 10. januára a 5. júna. Pôjde iba o nepatrné zoslabenie svitu Mesiaca. Čiastočné zatmenie nás čaká 16. mája 2022 a úplné až 7. septembra 2025.

Tento rok sa ešte môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé úkazy. ,,Najvýznamnejším astronomickým úkazom bude prechod planéty Merkúr popred slnečný disk 11.11.2019,‘‘ povedal pre Glob.sk zo Slovenského Zväzu Astronómov (SZA) astronóm Pavol Rapavý.

 

Galéria
Ilustračné. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Tento rok sa ešte môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé úkazy. Zdroj: SAV
Len pred nedávnom sme zažili čiastočné zatmenie Mesiaca. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Tento rok sa ešte môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé úkazy. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
navigate_before
navigate_next