Zahraničné Top

VIDEO Budeme v budúcnosti používať lietajúce taxi? Firma Bell predstavila nádejný koncept

Koncept lietajúceho taxíka firmy Bell. (SITA/AP)

LAS VEGAS/BRATISLAVA – Firma Bell predstavila na výstave CES 2019 svoj 1:1 model konceptu päťmiestneho lietajúceho taxíka Nexus. Už v roku 2020 by chcela spoločnosť dostať do vzduchu prvé prototypy. Mali by mať sklopné rotory a hybridný pohon.

 

Americký výrobca vrtuľníkov Bell predviedol na výstave elektroniky v Las Vegas dizajn automatizovaného lietajúceho taxíka Nexus. Do nasadenia sa má dostať už na budúci rok. 

Stroj ponúka miesto pre päť pasažierov. Dizajn vnútorného priestoru firma ukázala na tom istom podujatí už minulý rok. Maximálna hmotnosť nákladu by mala byť 272 kilogramov. 

Nexus bude poháňať šesť vrtúľ s prstencami. Lietajúci stroj bude kolmo štartovať aj pristávať. Po dosiahnutí potrebnej výšky sa vrtule sklopia z horizontálnej do vertikálnej polohy, aby stroj dosiahol doprednú rýchlosť. Firma už predtým spolupracovala na vývoji konvertoplánov (lietadlá s meniteľnou polohou vrtúľ). So spoločnosťou Boeing vyvinulla Bell-Boeing V-22 Osprey a so spoločnosťou Lockheed Martin stroj Bell V-280 Valor.

Nexus bude mať hybridný pohon

Pohon nie je čisto elektrický. Ide o hybridný pohon. Jeho šesť elektromotorov bude energiou zásobovať  turbína umiestnená v zadnej časti konštrukcie. Má to zabezpečiť vyššiu nosnosť stroja a jeho väčší dolet. Prebytočná energia sa má uskladňovať v akumulátore. V prípade potreby môže poskytnúť dodatočný ťah, ale aj ukladať energiu, keď sa už vrtule zastavia. Cieľom je zabezpečiť, aby sa Nexus udržal vo vzduchu a bezpečne pristál aj v prípade poruchy turbíny. 

Nexus však nemá byť využívaný len ako taxík, ale aj na prepravu nákladu. Okrem toho by mal nájsť aj vojenské využitie. Požiadavku na vývoj kolmo štartujúceho a pristávajúceho drona si pred niekoľkými rokmi zadali Agentúra pre obranné výskumné projekty (Defense Advanced Research Project Agency – Darpa) a americká výskumná agentúra ministerstva obrany.

Jedným zo záujemcov o tento stroj je aj spoločnosť Uber, ktorá už v roku 2016 avizovala koncept pre tzv. Uber Air. Lietajúce taxíky by mali nastúpiť do služby už v roku 2020.

Dovtedy by mal byť Nexus pripravený na štart. Bell s Uberom spolupracuje od roku 2017. Popri firme Bell pracujú na vývoji lietajúceho taxi aj ďalšie renomované spoločnosti, ako napríklad Airbus, ale aj startupové projekty Volocopter a Bruchsal.

Cieľom je autonómny let

Bell nazýva budúcich pilotov ako “bezpečnostných úradníkov”. Pri práci im má pomáhať počítač VMC (Vehicle Management Computer). Tento má akýmsi mozgom Nexusu, ktorý bude riadiť základné funcie ovládania – od dodávky energie až po navigáciu. Konečným cieľom firmy je úplne samostatný let dronu.

Galéria
Dron pojme päť cestujúcich (Bell)
Pohľad no model lietajúceho stroja Nexus. (Bell)
Vrtule by vo zvislej polohe poháňali dron dopredu. (Bell)
Pri pristávaní a štarte by boli vrtule vo vodorovbvnej polohe. (Bell)
Vnútro kabíny Nexusu. (Bell)
navigate_before
navigate_next