Domáce Šport Top

VIDEO Brutálna Tour de France likviduje favoritov. Ale Sagan za jazdy v kopcoch podpisuje knihy

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Už iba šesť etáp a spoznáme nového či staronového šampióna Tour de France. Nuž a bude to naozaj maximálne vzrušujúci týždeň. Trojtýždňové harakiri je totiž najvzrušujúcejšie, najvyrovnanejšie, ale aj najzábavnejšie za poslednú dekádu. Už to nie je dominancia jedného tímu, ako bol v minulosti SKY. Ani jedného jazdca v podaní Chrisa Frooma či Bradleyho Wigginsa. Svorka najväčších favoritov má minimálne osem hláv a vybrať, kto to bude, by určite bolo dilemou aj pre Nostradama.

 

Ale to najlepšie ešte iba príde. Ak si totiž odmyslíme poslednú, už iba exhibičnú záverečnú etapu do Paríža, bude ďalších päť poriadnym peklom na dvoch kolesách. Symbolicky práve v jubilejnom stom ročníku cyklistickej Starej dámy, odkedy jazdí najlepší muž pelotónu v žltom, budú na Elyzejských poliach defilovať majiteľov jednotlivých dresov Tour, ktorá je svojim profilom najbrutálnejšia od začiatku tisícročia. Po pondelkovom dni voľna príde zvlnená a veterná etapa v okolí Nimes. Potom budú nasledovať tri dni v Alpách, kde to bude cyklistické horolezectvo. Šesťkrát sa cyklisti dostanú nad 2000 metrov s čerešniškou na torte v podobe horskej prémie na vrchole Iseranu vo výške 2770 metrov. Vyššej, ako je Gerlach… Pričom celkovo cyklisti našliapu 175 kilometrov v brutálnych kopcoch s ikonickými štítmi, ako sú Isoar či Galibier. Je zaujímavé, a istým spôsobom symbolické, že dvadsiata a dvadsiata prvá etapa budú mať dojazd v lyžiarských strediskách Tignes a Val Thorens, kde bola ešte pred mesiacom zimná idylka a metrové snehové záveje. Teraz sa tam do poslednej kvapky budú potiť cyklisti. Čo by len dali za niečo chladené v tej drine…

Líder Tour de France, Julian Alaphilippe – v žltom drese, počase etapy na Tourmalet.

Najlepšie karty má momentálne v rukách francúzsky národný hrdina Julian Alaphilippe. Muž, ktorý bol pred rokom víťazom pretekov Okolo Slovenska. Kto by vtedy povedal, že po dvoch týždňoch Tour de France 2019 bude hlavným adeptom na žltý dres. Jeho štvordňové dobrodružstvo v Pyrenejách bolo úchvatné, absolútne šokujúce a obdivuhodné. Nielen, že v konfrontácii s elitnými vrchármi, ako sú Geraint Thomas, Thibaut Pinot, Alesandro Valverde, Egan Bernal, Steven Kruijswijk, Mikel Landa či Nairo Quintana im dokázal sekundovať, ale dokonca všetkým nadeľoval desiatky sekúnd. Aj keď v 15. etape už bol “vyžmýkaný, ako citrón” a v cieli ho museli kriesiť. Zatiaľ hrá spôsobom pokrového kráľa, systémom all-in, a vychádza mu to. Paradoxne, bez výraznejšei podpory svojho tímu, ktorý je v tejto sezóne najlepším a najúspešnejším zoskupením v profi pelotóne. Je najvšestranejším cyklistom a to, čo sa zdalo pred dvomi týždňami ako sci-fi, je realitou. Stále má v celkovom hodnotení k dobru jeden a pol minúty na obhajcu titulu Thomasa. Ale napriek eufórii, vo Francúzsku na celkový triumf ostáva Alaphilippe pri zemi a krotí tímový, mediálny aj osobný optimizmus. „Neviem, beriem to deň po dni. Snažím sa na žltý dres nemyslieť. Ale… Čím viac sa budeme blížiť k Parížu, o to častejšie si túto otázku budem dávať aj sám sebe,” povedal Alaphilippe.

Pelotón Tour de France počas 15. etapy pri dojazde na legendárnom Tourmalete. Zdroj TASR / AP

Za Alaphilippom je dusno, ako v tlakovom hrnci. Veď medzi druhým obhajcom titulu – Thomasom a šiestym Emanuelom Buchmannom je iba 39 sekúnd. To bude v Alpách hotový masaker o celkové poradie. Veď ešte aj desiaty Rigoberto Uran stráca na Alaphilippa menej ako 6 minút. Jedna väčšia kríza, alebo lepší deň, a všetko môže byť inak. V elitnej desiatke sú mená, ktoré tam mali byť. Až na Buchmanna, tímového kolegu Petra Sagana. To je tajný adept na prvú trojku a najpozitívnejšie prekvapenie Tour. Hneď po Alaphilippovi. V tíme Bora tak majú po 15. etapách určite maximálne pozitívnu náladu. Peter Sagan má takmer sto bodový náskok v bodovacej súťaži a Buchmann atakuje elitnú trojku. Geniálne! “Bol by som veľmi šťastný, keby som došiel do Paríža do desiateho miesta. Ak by to však bola prvá päťka, bolo by to ešte krajšie. Samozrejme, uvedomujem si, že preliezť Alpy bude náročné. Ak ma postihne zlý deň v Alpách, môžem stratiť veľmi rýchlo veľa času. Verím však, že taký deň nepríde,” zhodnotil doterajší priebeh Tour Buchmann

Sagan podpisoval za jazdy knihu

Sagan aj v druhom týždni dokazoval, že na Tour prišiel vo forme. A že jeho galapredstavenie na ceste za rekordným siedmym zeleným dresom bude zabalené v slovenskej trikolóre. Predviedol sa aj v brutálnej etape na Tourmalet, kde bol dlho v úniku v prvej skupine, diktoval tempo stíhacej skupiny a jeho spôsob jazdy ohromil aj legendy cyklistiky, ktoré čakali v cieli, ako Miguel Indurain, Eddie Merckx alebo Greg Lemond. Žiadny oddych na konci pelotónu s cieľom nenabrať časový limit, ale jazda v popredí a na doraz. Treba iba veriť, že aj v poslednom týždni to Sagan zvládne s rovnakým prehľadom. Podobne, ako pri utrpení na Tourmalete, kde Sagan za jazdy, kde sa mal problém udržať na bicykli, podpísal francúzskemu fanúšikovi svoju vlastnú autobigrafiu. Sánka vtedy padla aj Lancovi Armstrongovi a Georgovi Hincapiemu, ktorý Tour spolukomentujú pre americkú televíziu.

Podpisovanie knihy Petrom Saganom. Zdroj: FB / Théo Sanchez

Posledných šesť etáp teraz bude najmä o hlave a vnútornom nastavení. Nohy a telo už bolia všetkých, teraz bude rozhodovať psychika. Ak si máme tipnúť, ako to skončí v Paríži, tak na celkového víťaza favorizujeme Pinota, ktorý získa aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Bodovaciu súťaž ovládne Sagan a najlepším cyklistom do 25 rokov bude Bernal. “Samozrejme si uvedomujem, že posledné etapy priali Thibautovi Pinotovi a aj posledný týždeň v Alpách mu bude vyhovovať viac, ako mne. Ak prídem o žltý dres, bol by som veľmi rád, ak by ho prevzal po mne práve Thibaut. Túto fantastickú Tour si chcem užiť až do konca, bez ohľadu na záverečný výsledok,” zhodnotil úvodné dva týždne Tour Julian Alaphilippe.