Domáce Šport Top

VIDEO Bol výnimočný človek, geniálny hokejista a milujúci manžel. Demitru vzala Slovákom tragédia už pred ôsmimi rokmi

V sobotu 7.septembra to bude 8 rokov, čo pri leteckej havárii v ruskej Jaroslavli zahynul slovenský hokejista Pavol Demitra. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Bol to deň ako každý iný, ale zásadným spôsobom zmenil život na Slovensku. 7.septembra 2011 totiž z Ruska prišla správa, ktorá všetkých šokovala, zarmútila a vyvolala množstvo otázok. Zdesenie bolo obrovské. Pri leteckej havárii v Jaroslavli, lietadla Jak-42, zahynulo 44 pasažierov. Išlo o celý hokejový tím Lokomotívu Jaroslavľ, ktorý mal odletieť do Minska na úvodné stretnutie sezóny KHL a 8 členov posádky.

V troskách objavili záchranári iba dvoch živých ľudí. Letového inžiniera Alexandra Sizova a 26-ročného útočníka Alexandra Galimova, ktorý zomrel o päť dní v nemocnici. Tragédia, aká nemá obdoby. Tragédia, ktorá je bolestivá aj po ôsmych rokoch. Na palube bolo 13 ruských hokejistov, traja Ukrajinci, dvaja Bielorusi, Lotyš, Nemec, Švéd, českí reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček, kompletný realizačný tím. Ale najmä bývalý kapitán slovenskej reprezentácie Pavol Demitra. Mal iba 36 rokov…

“Deň, keď sa to stalo, bol najsmutnejším v mojom živote. Paľo bol výnimočný človek, každý ho mal rád, či na Slovensku alebo v Amerike. A úžasný, všestranný hráč. To vedia všetci, aký bol výborný hokejista, menej ľudí ho poznalo ako človeka. Super chlap.” smutne si stále spomína Marián Gáborík, jeden z najlepších kamarátov Pavla Demitru.  „Je ťažké o tom všetkom nepremýšľať, nedá sa to dostať z hlavy. Myslím si, že ho ešte veľmi dlho budem mať pred očami, ako uprostred ovácií zaplnených tribún so slzami v očiach máva ľuďom a objíma sa so spoluhráčmi,” povedal  v roku 2011 krátko po tragédii Miroslav Šatan.

Lietadlo Jak-42 havarovalo na letisku Tunošna pri Jaroslavli. Počas štartu sa dlho nedokázalo odlepiť od dráhy, zišlo z nej a keď konečne začalo stúpať, zachytilo sa o anténu. Nehodu spôsobila zásadná chyba posádky. Piloti nemali totiž pre lietadlo Jak-42 dostatočný výcvik a jeden z nich počas vzletu neúmyselne brzdil. Stroj tak nemohol nabrať potrebnú rýchlosť. Vzniesol sa príliš neskoro a bol príliš nízko, takže sa zachytil o anténu lokalizátora a rozpadlo sa na kusy. Hrôza, z ktorej ešte dnes zostáva rozum stáť. Tragédia, ktorá bola úplne zbytočná a ktorá poznačila životy desiatok rodín a ich najbližších.

Vyšetrovanie trvalo až do novembra 2017 a potvrdilo chybu pilotov. Hlavnými podozrivými boli kapitán lietadla Andrej Solomencev, druhý pilot Igor Ževelov a palubný mechanik Sergej Žuravlev. Všetci traja zomreli pri nehode. Odsúdený bol nakoniec iba Vadim Timofejev, námestník generálneho riaditeľa spoločnosti Jak Servis, ktorý zodpovedal za prípravu pilotov a o nedostatočnej kvalifikácii posádky vedel. Dostal päťročný trest, ale vďaka prezidentskej amnestii mu bol odpustený.

Legendárna “38”

Pavol Demitra začínal s hokejom v rodnom meste, v klube Spartak Dubnica nad Váhom. V sezóne 1992/93 debutoval za Duklu Trenčín v poslednom ročníku československej ligy. V nasledujúcej sezóne debutoval v NHL za Ottawu Senators, ktorou bol draftovaný v 9. kole z 227. miesta. Ale väčšiu časť trojročného pôsobenia v Ottawe hral vo farmárskom mužstve Prince Edward Island Senators. Nuž a práve v nižších zámorských súťažiach sa zrodil príbeh legendárneho čísla 38. Demitra mal totiž pôvodne na drese číslo 23, ale nebol spokojný so svojou pozíciou v mužstve a tak si číslo zmenil. „Chcel som mať sedemdesiat štvorku, keďže v tom roku som sa narodil, ale ešte som nevedel dobre po anglicky a tak som omylom povedal číslo 78, ktoré som aj dostal.” Až na farme Detroitu v Grand Rapids mu ponúkli číslo 38 a to ho potom sprevádzalo celou kariérou.

Pred sezónou 1996/97 sa stal hráčom St.Louis Blues. V novom klube sa stal čoskoro jednou z opôr, keď vytvoril slovenský útok s Michalom Handzušom a Ľubošom Bartečkom na krídlach prezývaný Slovak line. V sezóne 2004/2005, počas výluky v NHL hral za Duklu Trenčín. V útoku s Mariánom Hossom a Mariánom Gáboríkom. Stal sa najproduktívnejším hráčom súťaže, keď dosiahol 82 bodov v základnej časti, čím vytvoril rekord, ktorý až o štyri roky prekonal Žigmund Pálffy. Ale Dukla aj napriek tomu prekvapujúco prehrala v semifinále play-off so Slovanom Bratislava. Pred ročníkom 2005/2006 podpísal zmluvu na tri roky s klubom LA Kings, aby bol po sezóne vymenený do Minnesoty Wild za Patricka O´Sullivana a prvú voľbu v drafte. V Minnesote vytvoril opäť produktívnu dvojicu s Gáboríkom, pričom v klube pôsobil aj ďalší Slovák Branko Radivojevič. V júli 2008 podpísal s tímom Vancouver Canucks dvojročnú zmluvu a po jej skončení sa pred sezónou 2010/2011 stal hráčom ruského klubu KHL Lokomotiv Jaroslavľ. Úspešne. Veď v play-off vyrovnal rekord KHL, keď bodoval v desiatich zápasoch po sebe.

O tom, že Demitra bol nielen výnimočný hráč, ale aj osobnosť a človek charakterizuje moment z posledného stretnutia sezóny 1998/99. V súboji proti Los Angeles Kings niekoľko sekúnd pred koncom a pri súperovej hre bez brankára išli spolu so Scottom Youngom sami na prázdnu bránku. Gól by Demitrovi  zabezpečil 90-ty bod v produktivite súťaže a tým aj prémiu 500-tisíc dolárov. Ale Demitra sám nevystrelil, prihral Youngovi, ktorý by za gól dostal bonus 300-tisíc dolárov. Ale Youngovú strelu zblokoval český obranca Jaroslav Modrý. Na pozápasovú otázku novinárov, prečo prihrával, odpovedal lakonicky a typicky demitrovsky. Potreboval gól“.  Aj táto udalosť prispela k tomu, že Demitra bol v roku 2000 ocenený individuálnou trofejou pre najslušnejšieho hráča NHL – Lady Byng Memorial Trophy.

VIZITKA PAVLA DEMITRU

Narodený: 29. novembra 1974 v Dubnici nad Váhom

Kluby: Dubnica nad Váhom, Dukla Trenčín, Prince Edward Island Senators AHL, Ottawa Senators), Las Vegas Thunder IHL, Grand Rapids Griffins IHL, St. Louis Blues, Los Angeles Kings, Minnesota Wild, Vancouver Canucks, Lokomotiv Jaroslavľ

Štatistiky v NHL: v základnej časti odohral 847 zápasov, dal 304 gólov a mal 464 asistencií. V play-off pridal 94 zápasov. Bilancia 23 gólov a 36 asistencií

Štatistiky v KHL: 54 zápasov – 18 gólov a 43 asistencií, play-off 18 zápasov – 6 gólov a 15 asistencií

Reprezentácia SR: účastník MS 1996, 2003, 2004, 2005, 2007 a 2011. Zimných olympijských hier 2002, 2006 a 2010. Svetového pohára 1996 a 2004.Celkovo odohral 77 zápasov a strelil 27 gólov

Úspechy v reprezentácii: MS 2003 vo Fínsku – bronz, MS juniorov 1993 vo Švédsku – bronz

Pavol Demitra bol ženatý a s manželkou Máriou a mal dve deti. Syna Lucasa a dcéru Zaru. Zarino dvojča Tobias zomrel štyri dni po narodení pre vážnu chybu dýchacích ciest.

Rodina bola pre Pavla Demitru všetkým, a to platilo aj naopak. Aj preto v deň jeho nedožitých 38-mych narodenín jeho manželka Maja vydala rozšírenú básnickú zbierku pod názvom P.D. 38. Na sto stranách je viac ako 50 básní, pričom polovica nebola nikdy predtým publikovaná. Vo veršoch sa skrývajú spomienky na osudný deň, kedy Demitra zomrel a sú plne lásky i bolesti. Knihu pokrstila aj manželka Ľubomíra Višňovského Katarína. „Každú básničku, ktorú mi Majka posielala som vždy preplakala,“ priznala Katka Višňovská a dodala. „Poznám ženy, ktoré si básničky nosia stále pri sebe, každá si tam nájde to svoje.“ O tom, že Demitra a Višňovský si boli mimoriadne blízki dokumentuje aj ich spoločné, málo publikované video z ich spoločného pôsobenia v Los Angeles Kings. Zábery z klubového lietadla, zo šatne, kde spolu hrajú karty, alebo sú na večeri iba dokresľujú ich výnimočný vzťah.