Domáce Šport Top

VIDEO Bláznivý Sagan láme rekordy. Slovenský cyklista predvádzal šialené veci v teréne aj na ceste

Slovenský cyklista Peter Sagan ukončil úspešnú sezónu a rok 2019. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Aj keď to znie tvrdo a nepríjemne, Peter Sagan je jediným elitným slovenským cyklistom, ktorý má na ceste dominantné postavenie – bez kompromisu. Nik iný tu nie je a treba povedať, že najbližších 30 rokov ani nebude. Sezóna 2019 bola v profipelotóne jeho jubilejná desiata a opäť bola obdivuhodná, pozoruhodná a rekordná.

 

Aj keď Sagan triumfoval iba v štyroch etapách či jednorázových pretekoch – Okolo Švajčiarska, Okolo Kalifornie, v pretekoch Tour Down Under v Austrálii a predovšetkým na Tour de France, kde po rekordný siedmykrát vyhral bodovaciu súťaž a zelený dres. “Nemyslím si, že moja sezóna bola sklamanie. Niekedy býva rozdiel medzi víťazom a druhým v cieli doslova milimetrový. V prvej časti sezóny som mal žalúdočné problémy a nastal aj úbytok mojej hmotnosti. Chvíľu to trvalo, kým som sa zotavil, ale na Tour de France to bolo dobré,” zhodnotil sezónu Sagan.

Pre niekoho sú štyri triumfy možno málo, ale bol to rok, ktorý je prelomovým. Nástup novej generácie jazdcov ako Mathieu van der Poel, Remco Evenepoel, Tadej Pogačar, Egan Bernal či Wout van Aert úplne zmenili charakteristiku súčasnej cestnej cyklistiky. Univerzálnosť, odolnosť, sebavedomie – to je dnešný trend. Keď k tomu pripočítate skúsenosti a kvalitu Juliana Alaphilippeho, Phillipa Gilberta, Gerainta Thomasa, Chrisa Frooma, Alelandra Valverdeho, Primoža Rogliča, Toma Dumoulina či Michaela Matthewsa, potom je tu mimoriadne veľká a silná skupina možno až 30 a 50  jazdcov, ktorí môžu vyhrať vždy a všade.

Nuž a práve Sagan stále patrí do spoločnosti vyvolených. To, že stále jazdí a dominuje, si treba vážiť a užívať si každý jeho kilometer na bicykli. O päť rokov už budeme možno iba spomínať na hystériu fanúšikov pri trati, preemotivovaných televíznych komentátorov a mediálne šialenstvo pri mene Peter Sagan. Bolo by naozaj príjemným prekvapením, ak by slovenský šampión ešte v roku 2025 pokračoval v kariére. Hlavným problémom bude totiž motivácia. Sezóna 2019 s poradovým číslom 10 sa už pre Sagana skončila. Ešte má pred sebou zopár exhibičných akcií a potom už iba prípravu na rok 2020 s dvomi TOP podujatiami. Tour de France a olympiádou v Tokiu. „Čakajú ma však ešte nejaké podujatia, aj v Taliansku, aj na Slovensku. Zúčastním sa na charitatívnej akcii No Finish Line pod patronátom monackého princa. Od 24. októbra absolvujem prvé sústredenie pred novou sezónou. Odtiaľ ešte pôjdem do USA a Kolumbie na akciu, ktorá má názov Sagan fondo,“ naznačil Sagan svoj program v najbližších týždňoch.

Globálna popularita Petra Sagana je na slovenské pomery abnormálna. Žiadny iný náš športovec nemá vo svete takú charizmu, obdiv, mediálnu pozornosť a reklamu ako 29 ročný Žilinčan. Kde príde, tam je rockovou hviezdou na dvoch kolesách. Veď jeho bláznivá až šialená šou na bicykli je hitom na internete, kde láme rekordy. Veď kto iný dokáže za jazdy zaparkovať bicykel na streche auta, vyskákať 45 stupňové schody v sedle bicykla, opraviť si v 40 kilometrovej rýchlosti riadidlá, jazdiť v najbrutálnejšom stúpaní Tour de France na dvoch kolesách, preskočiť pretekára ležiaceho na zemi, alebo ísť z kopca 100 kilometrovou rýchlosťou… Iba Peter Sagan.

Ale najpamätnejším momentom sezóny zostane pre fanúšikov a televízie podpisovanie vlastnej autobiografie francúzskemu fanúšikovi pri stúpaní na legendárny Tourmalet na Tour de France. Tam, kde ostatní potili krv, dokázal Sagan pobaviť celý cyklistický svet. Niečo podobné možno od v januári 30-ročného slovenského trojnásobného majstra sveta očakávať aj v roku 2020. Program má dostatočne bohatý a pestrý. “Stále som dostatočne motivovaný, mám svoje ciele. Aké sú to? V budúcej sezóne rovnaké ako tento rok – jarné klasiky a Tour de France. Čo sa týka olympijských hier, chcem sa na nich zúčastniť, ale profil pretekov je veľmi náročný,” načrtol svoje plány Sagan.

Peter Sagan je nielen osobnosťou na ceste, ale aj v teréne. Horské bicykle sú jeho mimoriadne obľúbeným spestrením tréningov, prípravy a voľného času. Veď na horských bicykloch sa stal majstrom sveta a v Rio de Janeiro 2016 bol v tejto disciplíne dokonca na olympiáde. Aj keď v Tokiu v lete budúceho roka horské bicykle vynechá. “Láka ma to, ale je naozaj náročné to zapracovať do môjho kalendára. Preteky na horských bicykloch si vyžadujú veľa energie a prípravy. Ak sa chcete kvalifikovať na hry, musíte niekde získať body. Možno v budúcnosti,” odmietol špekulácie na túto tému Peter Sagan. Ale to, čo predvádza v lese pri zjazdoch, je často krát totálne mimo realitu. Žiadny strach, rešpekt, obavy – iba vietor vo vlasoch, široký úsmev, nespútaný pocit voľnosti a slobody. Ako je celý Sagan a jeho pohľad na svet. Veď si pozrite sa, čo predvádzal so svojím kamarátom a tímovým kolegom Danielom Ossom…

Byť jedným z najlepších cyklistov histórie a k tomu byť Slovák, tak to je akoby ste dvakrát po sebe vyhrali prvú cenu v športke. Jednoducho to znie ako rozprávka z ríše divov. V jednom z najpopulárnejšich športov planéty, kde je minimálne zopár desiatok elitných jazdcov. Pri aktuálnej úrovni a kvality cyklistiky u nás sa to zdá ako sci-fi román od Julesa Verna. Aj jeho 113 víťazstiev v profi pelotóne. Cyklistický Mt.Everest. Kombinácia talentu, driny a disciplíny dostali Sagana na absolútny vrchol, na cyklistický Olymp, kde sú už iba také mená ako Eddie Mercxks, Jacques Anquetil, Miguel Indurain, Bernard Hinault ale aj Lance Armstrong. Aj preto nebola sezóna 2019 pre všetkých fanúšikov cyklistiky a Petra Sagana nudnou, ošúchanou, monotónnou a stereotypnou.