Domáce Šport Top

VIDEO Bláznivá a najdlhšia etapa na Paríž – Nice ušla Petrovi Saganovi na cieľovej páske

Slovenský cyklista Peter Sagan pred pretekmi Vuelta a San Juan v Argentíne. Zdroj: cyclingweekly.com

BRATISLAVA – Preteky “Za slnkom”, alebo Paríž – Nice sa posunuli do druhej polovice a po časovke sú najlepšie karty rozdané pre Boru a Maxa Schachmanna, ktorý má v žltom drese k dobru pohodlný, takmer minútový náskok na Dána Andersena. Tomu z tretieho miesta kryje chrbát tímový kolega, Rakúšan Felix Grossschartner.

 

Peter Sagan sa síce prepadol na sedemnáste miesto, no zatiaľ môže byť spokojný, hoci je stále bez etapového triumfu. Veď Bora zatiaľ na francúzskych cestách dominuje výsledkovo aj celkovým prejavom. Navyše Sagan predvádza dominantnú kontrolu diania v pelotóne a sám aj určuje vývoj a tempo jednotlivých etáp. Aj preto zo štyroch etáp neboli ani raz horší ako druhí a majú aj jeden triumf. Ďalší chceli pridať v najdlhšej etape do La Côte-Saint-André, ktorá mala 227 kilometrov. Profil bol saganovský, poriadne zvlnený, bez výrazných stúpaní, aj keď so štyrmi horskými prémiami. Prudké, krátke kopce Saganovi sedia, navyše dojazd nebol úplne po rovine. Okrem toho bol technicky náročný, čo by mohlo hrať do kariet slovenskému šampiónovi.

Štvrtá etapa cyklistických pretekov Paríž – Nice z Gannat – La Côte Saint André, ktorá mala 227km. Zdroj: Laflammerouge

Saganovými konkurentami boli opäť klasicky Caleb Ewan, Giacomo Nizzolo, Cees Bol, Michael Matthews. Ďalší “rýchlik” Sam Bennett už je doma v Monacu potom, ako padol v špurte tretej etapy a poranil si rameno. Na štarte piatej etapy nebol už ani Tejay van Garderen, takže pelotón mal 127 cyklistov. Počasie bolo opäť neutrálne, žiadne veľké slnečné hody to neboli, ale ani nepršalo. Fúkalo síce, no nie až tak, ako v predchádzajúcich dňoch. To využila štvorica jazdcov, ktorá sa vydala do úniku a postupne mala až 7-minútový odstup od hlavného poľa. Boli v ňom Ryan Mullen, Alexis Gougeard, Jan Tratnik a Antony Turgis, no ich náskok postupne klesal a opäť sa všetko pripravovalo na hromadný dojazd. Kvarteto vpredu si postupne rozdelilo bonusové sekundy a body na rýchlostných a horských prémiách.

Pelotón po ceste v posledných 40 kilometroch doslova letel a odstup od kvarteta “uprchlíkov” sa radikálne zmenšoval. To,  že by vydržali až do cieľa v La Côte-Saint-André bola utópia. Etapový triumf bol určený pre elitných špurtérov, a preto aj situácia v balíku pripomínala sopku pred erupciou. Ťahali všetky tímy, ktoré chceli mať na poslednom kilometri vpredu svojich lídrov. Kým štvorica vpredu mala priemernú rýchlosť 37 km za hodinu, pelotón o 16 km viac, čo značilo jediné – koniec úniku a prípravu na divoké finále.  Najmä keď dvojica Alexis Gougeard a Jan Tratnik to vpredu ťahala už iba sama. Tratnik má však na podobné úniky nos. Dokáže Bora opäť eliminovať súperov a získa Sagan konečne etapový triumf v tomto roku? To bola základná otázka pred finišom.

Na špici to boli neskutočné taktické manévre, šialené tempo a boj o pozície. Riziko pádu bolo maximálne, keďže 800 metrov pred cieľom bola ostrá pravotočivá zákruta a každý chcel byť vpredu.  Tam sa rozhodovalo o všetkom. No stále tam ešte bol osamotený Tratnik ako špičkový časovkár a pelotón stále nedokázal zlikvidovať jeho sólo. Až 40 metrov pred cieľom Tratnik skončil, čo bolo na infarkt pre Slovinca. V dlhom špurte mal napokon najlepšie nohy a najviac energie Talian Niccolò Bonifazio z tímu Total Direct Energie a s prehľadom vyhral najdlhšiu etapu Paríž – Nice. Peter Sagan bol tretí, kúsok za Španielom Ivanom Garciom Cortinom. V žltom zostal Nemec Schachmann.

“Keď sme sa v záverečnej rovinke chceli dostať do úniku, zostal som trochu zavretý. Bonifazio mal priestor, dobre si načasoval šprint a došiel si pre víťazstvo. Bol by som rád, keby som tento deň zakončil triumfom, ale urobil som maximum. Na druhej strane, z pohľadu tímu sme boli úspešní, keďže Felix a Max nestratili v celkovej klasifikácii žiadne sekundy, čo je dôležité,” povedal po etape Peter Sagan.

“U nás doma je teraz ťažká situácia a toto je môj malý darček pre všetkých Talianov. V predchádzajúcich etapách i chýbal rytmus, lebo som nemal dostatok najazdených kilometrov. Dnes som sa cítil dobre, mal v záverečnom kilometri dobrú pozíciu a využil som to na víťazstvo. Je veľmi dôležité pre celý náš tím, lebo Paríž-Nice sú veľké preteky,” uviedol v cieli šťastný Niccolo Bonifazio

Preteky Paríž-Nice 2020

5. etapa (Gannat – La Cote-Saint-André, 227 km): 1. Niccolo Bonifazio (Tal.) Total Direct Énergie 5:18:02 h, 2. Iván García Cortina (Šp.), 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Nacer Bouhanni (Fr.) Arkéa Samsic, 5. Hugo Hofstetter (Fr.) Israel Start-Up Nation, 6. Andrea Pasqualon (Tal.) Circus – Wanty Gobert – všetci rovnaký čas ako víťaz,…116. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12:29 min.

Poradie po 5. etape: 1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 18:49:00 h, 2. Sören Kragh Andersen (Dán.) Sunweb +58 s, 3. Felix Grossschartner (Rak.) Bora-Hansgrohe +1:01 min, 4. Nils Politt (Nem.) Israel Start-Up Nation +1:05, 5. Sergio Higuita (Kol.) EF Pro Cycling +1:06, 6. Dylan Teuns (Belg.) +1:09, … 17. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:36, … 110. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +29:51