Domáce Šport Top

VIDEO Astronomický plat! Chára bude prvým slovenským hokejistom NHL, ktorý zarobí 100 miliónov dolárov

Kapitán Bostonu Bruins, slovenský hokejista Zdeno Chára, začína v NHL už svoju rekordnú 21.sezónu. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Vo svete športu sa v súčasnosti točia obrovské a častokrát až nezmyselné peniaze. Tí najlepší zarábajú desiatky či stovky miliónov dolárov alebo eur. Najlukratívnejšie príjmy sú v golfe, americkom futbale, basketbale, bejzbale, tenise či vo futbale. Podľa toho vyzerá aj rebríček najbohatších športovcov planéty, ktorému pre rok 2019 kraľuje trojica futbalistov Lionel Messi, Cristiano Ronaldo a Neymar.

Každý jeden z nich zarobí cez 100 miliónov dolárov, pričom absolútnou jednotkou je kapitán Barcelony Messi. Dostane 127 miliónov. Takú sumu mu ani bankomat nedokáže ukázať. Ale aj na už Slovensku máme vyvoleného, ktorý sa počas svojej kariéry čoskoro dostane do kategórie TOP VIP. Do kategórie, ktorá je považovaná za najlukratívnejšiu adresu spoločenskej smotánky. Do spoločnosti, kde sú iba tí, čo dokázali zarobiť minimálne 100 miliónov dolárov.

Ak by ste chceli tipovať, kto by to mohol byť, tak výber našich športovcov by až taký široký nebol. Hokej, futbal, tenis? Aj tu je to, samozrejme, celosvetová klasika. Vylučovacou metódou by ste na jeho meno prišli veľmi rýchlo. Lídrom a najbohatším Slovákom medzi športovcami je Zdeno Chára. Obranca a kapitán Bostonu Bruins, ktorý v zámorí začne na jeseň už svoju 21.sezónu. Doteraz, čiže do konca uplynulej sezóny, dostal 97,8 milióna dolárov. Iba na plate. Spolu s novým kontraktom a výkonnostnými bonusmi to bude na jar 2020, po skončení základnej časti, viac ako 100 miliónov dolárov. Neskutočné, ale zaslúžené. Každý jeden dolár, ktorý mu pripísali na účet. Nik iný si na Slovensku nedokázal športom zarobiť viac. Ani Marek Hamšík, Martin Škrtel či Dominik Hrbatý.

V Česku majú takisto iba jediného stovkára medzi milionármi NHL. Jaromíra Jágra, ktorý za svoju kariéru zarobil 135 miliónov dolárov. Veľmi blízko magickej hranice 100+ sú aj ďalší dvaja slovenskí hokejisti. Marián Hossa zatiaľ zarobil 92 miliónov dolárov. Ale v súčasnosti je dlhodobo zranený a prakticky už ukončil kariéru. Napriek tomu má stále zmluvu na dva roky. Čo je plus milión za každú sezónu. Nuž a Gáborík ešte má síce dvojročný kontrakt, spolu za 6 a pol milióna dolárov, ale je otázne, čo bude potom. Do hranice snov mu po roku 2021 budú chýbať necelé štyri milióny. Elitná dvadsiatka najlepšie platených slovenských hokejistov v histórii má zaujímavý menoslov a spolu si všetci zarobili 696 miliónov dolárov.

Najlepšie zarábajúci slovenskí hokejisti v NHL v miliónoch USD

 1. Zdeno Chára                             97.8
 2. Marián Gáborík                       96
 3. Marián Hossa                           94
 4. Andrej Sekera                          46.5
 5. Ľubomír Višňovský                 44.5
 6. Pavol Demitra                          40
 7. Žigmund Pálffy                        38.5
 8. Miroslav Šatan                         35.5
 9. Jaroslav Halák                         33
 10. Michal Handzuš                      32.5
 11. Peter Bondra                            31.5
 12. Tomáš Tatar                             30
 13. Andrej Meszároš                     29
 14. Jozef Stumpel                          21.5
 15. Richard Pánik                          20
 16. Róbert Švehla                          19.5
 17. Tomáš Kopecký                       14.5
 18. Richard Zedník                        13.5
 19. Peter Budaj                               13
 20. Ladislav Nagy                           11

Ako sa ukazuje, hrať v NHL je pre našich hokejistov zlatá baňa. Doteraz ich v zámorí bolo 82. Plus štyria brankári. Počet, ktorý sa môže nafúknuť, ale nie tak frontálne, ako v minulých rokoch. Sila, počet, aj kvalita našich hokejistov v zámorí prudko klesá a tento trend sa zrejme tak skoro nezastaví. Puncom kvality sú v tomto smere aj platy hráčov, ktorí budú hrať v NHL aj v novej sezóne a ktorí už majú podpísané zmluvy.

Platy slovenských hokejistov v NHL v sezóne 2019/2020 bez výkonnostných bonusov

BRANKÁR

Jaroslav Halák                  2.75 milióna USD

OBRANCOVIA

Zdeno Chára                     2 milióny USD

Andrej Sekera                  1.5 milióna USD

Christián Jaroš                725-tisíc USD

Martin Marinčin              700-tisíc USD

Erik Černák                       698-tisíc USD

ÚTOČNÍCI

Tomáš Tatar                      5.5 milióna USD

Marián Gáborík                3.175 milióna USD

Richard Pánik                   2.750 milióna USD

Marián Hossa                   1 milión USD

Marko Daňo                      800-tisíc USD

Tomáš Jurčo                      750-tisíc USD

Peter Cehlárik                   700-tisíc USD

To platí pre túto sezónu, ale čo bude o rok, to je veľká neznáma. Zmluvy sa končia Halákovi, Chárovi, Sekerovi, Černákovi, Jarošovi, Cehlárikovi, Daňovi a Jurčovi. Sú tu síce nové a mladé pušky ako Martin Feherváry, ktorý to môže vo Washingtone dotiahnuť až do prvého tímu, ale tých odchodov z NHL bude viac, ako príchodov nových slovenských hokejistov.