Domáce GPlus Spoločnosť Servis Top

VIDEO Aplikácia, ktorá dokáže zachrániť detské životy. Slováci ju majú ako jediní na svete

Zdroj: pixbay.com

BRATISLAVA – Život s malým dieťaťom je plný nevyspytateľných situácií. Zranenia, úrazy či návštevy nemocnice sú častokrát na dennodennom poriadku. A práve preto sa Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) rozhodol zakročiť. Vyvinuli ako jediní mobilnú aplikáciu, ktorá môže slúžiť ako pomocník pri chaotických situáciach v rodinách. S chladnou hlavou môžu rodičia za pomoci aplikácie správne vyhodnotiť vážnosť novovzniknutej situácie a predísť tak dlhému čakaniu na urgente.

 

Jedinečná mobilná aplikácia, ktorá má za sebou dlhé mesiace testovania a rok príprav, konečne uzrela svetlo sveta. Jej zmyslom je pomôcť rodičom správne vyhodnotiť situáciu v pohodlí domova. Lekárom na urgentnom príjme prejde rukami približne 600 detí týždenne. Nie všetky prípady sú však natoľko vážne, že je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Na druhej strane, objavujú sa aj také, kedy rodičia vyčkávajú, že stav ich dieťaťa sa zlepší a lekársku pomoc vyhľadajú až v krajnej núdzi. ,,Zo skúsenosti kolegov na Oddelení urgentného príjmu vieme, čo rodičov najviac trápi v súvislosti s náhlym zhoršením zdravotného stavu ich detí. Preto sme vyvinuli aplikáciu, ktorá im pomôže správne reagovať nielen v život ohrozujúcich situáciach, vážnych stavoch, ale ich aj upokojí, napríklad ak má dieťa teplotu krátky čas a bez príznakov,” povedal pre médiá generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Stačí si už len stiahnuť bezplatnú aplikáciu do mobilu a vreckový pomocník vám bude k dispozícii v akejkoľvek krízovej situácii. Jej jedinečnosť spočíva aj v tom, že práve slovenská detská nemocnica ju má ako jediná na svete. Aplikácia je dnes dostupná len pre užívateľov Iphonov, ale od zajtra sa to má zmeniť. Na trh príde aj verzia pre Android.

Prostredníctvom App Store si môžete stiahnuť aplikáciu už dnes. Zdroj: Glob.sk

Čo všetko sa v apke skrýva?

Možno vám napadne otázka, či je skutočne bezpečné, pokiaľ ide o zdravie vášho dieťaťa, spoliehať sa práve na aplikáciu. Primár Oddelenia urgentného príjmu Marcel Brenner ale ubezpečuje, že vývojári pracovali na aplikácii dlhé mesiace a doviedli ju do špičkového chodu. Testovať sa ju dokonca rozhodli aj samotní lekári.

Aplikácia je pre užívateľov veľmi jednoduchá a zrozumiteľná. Azda najdôležitejšiou sekciou je tá, ktorá upozorní a poskytne praktické rady rodičom, kedy a ako správne resuscitovať, pri akých príznakoch vykonať úkony a v akom poradí. ,,Ďalej pomôže rodičom pri hodnotení niektorých zdravotných príznakov, príznakov zmeny zdravotného stavu, naliehavosti vyšetrenia a zároveň podľa lokalizácie užívateľa ho nasmeruje k najbližšiemu poskytovateľovi ambulantnej pohotovosti,” doplnil Brenner.

Nonstop pomoc

Používaním mobilnej aplikácie chce NÚDCH znížiť aj čakacie lehoty na urgentnom príjme, ktoré sa niekedy vedia vyšplhať aj na 3 až 4 hodiny. Vývojári tiež dúfajú, že by si používaním aplikácie mohlo zabrániť zbytočnému lustrovaniu webových prehliadačov a vyhľadávaniu nepodložených informácií. V aplikácii sú totiž obsiahnuté všetky relevantne podložené informácie, ktoré by každý rodič mal ovládať, prípadne ich mal mať vždy po poruke. Aplikácia vznikla aj vďaka finančnej injekcii z ministerstva zdravotníctva. Rezort z kapitálových investícií zaplatil celý vývojový proces aplikácie, v hodnote 43 200 eur bez DPH.

Keďže ide o doposiaľ jediný druh aplikácie v tomto smere, NÚDCH je otvorený akýmkoľvek pripomienkam a typom na zlepšenie. Pokiaľ chcete aj vy pomôcť pri zlepšovaní kvality tejto služby, neváhajte svoje pripomienky smerovať na aplikacia@dfnsp.sk.