Domáce Politika Top

Vallova viceprimátorka obchádza zákon. Parkovacia politika sa jej nedotkne

Viceprimátorka Bratislavy Lucia Štasselová a primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: Magistrát Bratislavy

BRATISLAVA- Je viceprimátorkou Bratislavy, no v Bratislave nebýva. Lucia Štasselová býva v Marianke, ktorá napriek tomu, že susedí so Záhorskou Bystricou, už patrí do okresu Malacky. Nová bratislavská parkovacia politika sa jej ale nedotkne. Papierovo totiž žije v Bratislave. Podľa odhadu starostu Marianky podobne ako Štasselová nemá prihlásený pobyt v obci ďalších viac ako tisíc ľudí. Marianka tak prichádza ročne minimálne o 371 tisíc eur na podielových daniach. 

 

Podľa odhadu, ktorý Marianka zverejnila ešte na konci minulého roka na svojom webe, by si tak mohli v obci dovoliť novú školu či škôlku, alebo by mohli čerpať eurofondy v celkovej výške až 3,7 milióna eur.  Marianka v boji o obyvateľov a ich podielové dane nie je jediná. Desiatkam obcí v tesnom susedstve Bratislavy sa po zavedení novej mestskej parkovacej politiky výrazne sťažia možnosti. Medzi starostami dotknutých obcí už koluje nápad, že rovnako ako Bratislava zavedú zvýhodnené parkovanie pre svojich obyvateľov. Aby bol tento nápad motivujúci, výška parkovného sa bude musieť podobať tomu v Bratislave. Ľudia sa tak budú musieť rozhodnúť, čo je pre nich výhodnejšie.

Príklad viceprimátorky nie je ojedinelý

Podľa prednostu obecného úradu v Marianke Petra Čambora je väčšina z neprihlásených obyvateľov z Bratislavy. Podobne to vníma napríklad aj prednosta obecného úradu v Rovinke Tomáš Káčer. “Máme hrubé odhady, reálne máme približne 4500 ľudí prihlásených na trvalý pobyt, a odhadujeme, že ďalších asi tisíc je tu bez trvalého pobytu. Na podielových daniach tak prichádzame o viac ako 100-tisíc eur každý rok,” reagoval pre Glob.sk

Káčer navyše medzi hlavné dôvody, pre ktoré sa Bratislavčania neprihlasujú do obcí, v ktorých reálne žijú, zaradil práve parkovaciu politiku. Medzi ďalšie dôvody podľa obidvoch prednostov patrí prístup neprepísaných obyvateľov k miestam v bratislavských škôlkach či k lekárom. Pritom so žiadnou z dotknutých obcí bratislavský magistrát zmeny v bratislavskej parkovacej politike nekonzultoval alebo nehľadal spoločné riešenie.

Lucia Štasselová na Plese v opere Zdroj: FB/Lucia Štasselová

Viceprimátorka na povinnosti kašle

V prípade Lucie Štasselovej ide ale ešte o niečo iné. Bez trvalého pobytu v Bratislave by totiž nemohla byť ani ružinovskou poslankyňou, ani viceprimátorkou hlavného mesta.

Predtým, ako sa Štasselová papierovo dvakrát sťahovala v rámci Ružinova, mala trvalý pobyt v Marianke. Do volieb v roku 2014 už išla na kandidátke strany Sieť s novým trvalým pobytom v Ružinove. Napriek tomu, že je jej firma už mnohé roky nečinná (od roku 2013), zmenu trvalého pobytu súdu, ktoré obchodný register spravujú, neoznámila. Ani prvý, ani druhý raz. A zákon je v tomto prípade nemilosrdný. Ak sa nepodá návrh na zápis zmeny alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v zákonnej lehote (30 dní od právoplatnosti zmeny), príslušný registrový súd uloží pokutu až do výšky 3 310 eur. Z dikcie zákona vyplýva, že registrový súd nemá na výber a pokutu musí uložiť, ak zistí porušenie povinnosti. V prípade spoločnosti s ručením obmedzeným uloží pokutu konateľovi, a nie spoločnosti.

Podobne je na tom Štasselová aj s katastrom nehnuteľností. Na všetkých nehnuteľnostiach, ktoré vlastní, má stále adresu trvalého pobytu uvedenú v Marianke. A to je podľa zákona o katastri nehnuteľností priestupok proti poriadku na úseku katastra. Aj za to môže dostať pokutu.

Nie je to pritom prvýkrát, čo viceprimátorka na povinnosti kašle.

Štasselová mala totiž na konci roku 2017 v Ružinove problém s majetkovým priznaním. Podľa komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov ho nepodala úplné. Za to jej navrhli pokutu v sume 3 poslaneckých mesačných príjmov, čo bolo takmer 1500 eur.

Vtedajšia poslankyňa Štasselová sa v tom čase pre Glob.sk vyjadrila, že si nie je vedomá žiadneho prehrešku.

Neskôr tvrdila, že sa rozhodnutiu poslancov podvolí. Za chyby sa platí, aj za tie nevedomé. Pokutu akceptujem,” povedala. Zároveň sa ale obrátila na Ústavný súd SR, kde žiadala zrušiť rozhodnutie miestneho zastupiteľstva. Ten nakoniec v decembri roku 2018 rozhodol, že Štasselová musí zaplatiť. Rozhodnutie súdu Lucia Štasselová už nekomentovala.

Lucia Štasselová Zdroj:FB/Lucia Šatsselová

50-tisícová pôžička pre Beblavého stranu pár mesiacov po uvedení do funkcie

Lucia Štasselová sa vo februári 2019 stala viceprimátorkou Bratislavy. Do volieb išla za koalíciu Tím Vallo/Progresívne Slovensko/Spolu. A už v júni sa stala jedným z najväčších donorov na kampaň do budúcoročných  parlamentných volieb strany Spolu. Beblavého strane požičala 50-tisíc eur na 5% úrok. Informáciu na svojej stránke priniesla samotná strana. Štasselová požičala viac ako napríklad Jozef Mihál ( 30-tisíc eur), vyššiu pôžičku dal len Miroslava Beblavý (75-tisíc eur) a Martin Pekár s Norbertom Halászom (obaja po 100-tisíc eur).

Miroslav Beblavý a Lucia Štasselová, Zdroj: FB/Lucia Štasselová