Domáce Spoločnosť Top

Slováci si potrpia na silvestrovské bujaré oslavy. Pre zvieratá môže zábavka skončiť tragédiou

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Hlučné vítanie Nového roka nemusí skončiť práve najlepšie. A už vôbec nie pre zvieratá. Nielenže mnoho ľudí nechápe radosť zo zábavnej pyrotechniky, štvornohí miláčikovia ju priam neznášajú. O tom, že sa s ňou spája množstvo negatív, niet pochýb. 

 

Osláviť Silvester sa dá aj inak. V kruhu svojich najbližších a so svojimi domácimi miláčikmi. A hlavne bez zábavnej pyrotechniky. Noc z 31. decembra na 1. januára je totiž pre zvieratá jednou z tých najhorších v roku, kedy sú v dôsledku hluku a rán z delobuchov vydesené na smrť. Domáci miláčikovia môžu zo strachu utiecť, zraniť sa, v tom najhoršom prípade dokonca aj uhynúť.

O nič lepšie na tom nie sú voľne žijúce zvieratá. Tie prepadajú panike a pri úteku pred výbuchmi aj u nich dochádza k mnohým zraneniam. Ako uvádza výzva Českého zväzu ochranárov prírody Vlašim – Tichý Silvestr bez rachejtlí, ,,veľmi časté sú nárazy dezorientovaných vtákov do prekážok či kolízie vyplašenej divej zveri s autami.‘‘ Iba niekoľko minút strávených v panickom úteku zvieratá strácajú energiu, ktorá je pre nich v zime potrebná.

 

Bujaré oslavy sú pre zvieratá nebezpečné. Zdroj: TASR / AP

Zvuky delobuchov

Nezisková organizácia OBRAZ – obrancovia zvierat dokonca vytvorili stránku, kde ľudí varujú pred možnými následkami spôsobenými práve zábavnou pyrotechnikou. Zároveň radia, ako zvládnuť stres domácich zvierat. Je dôležité, aby sa zviera počas výbuchov cítilo v bezpečí. Znie to síce ako nemožné, ale predsa len sa s tým dá aspoň trochu bojovať. Ak máte skúsenosť, že vaše zviera extrémne zle znáša silvestrovské oslavy, v tomto prípade sa poraďte s veterinárom.

  • Nenechávajte zviera vonku – vytvorte mu bezpečný priestor
  • Pozor na okná – zabezpečte byt tak, aby zviera nemohlo utiecť
  • Zapnite hudbu alebo televíziu – odporúča sa vážna hudba, ktorá dokáže pohltiť zvuky delobuchov
  • Zatiahnite závesy
  • Skryte nebezpečné predmety

Dokonca mnohí odborníci radia, aby sa na Silvestra zvieratá unavili hrou alebo dlhšou prechádzkou. Pred začiatkom hluku by mali dostať aj najesť. ,,Ľahšie potom zaspia, čo im pomôže prežiť noc,” vysvetlil prezident Komory veterinárnych lekárov Ľubomír Kráľ. Zvieraťu pomôže aj to, ak mu bude majiteľ robiť po celý čas spoločnosť. ,,Hlavne domáceho miláčika nenechajte samého. Pripravte mu pokojný úkryt, dostatok vody a jeho obľúbené maškrty. Nechajte ho ležať pri sebe a hladkajte ho,” zdôrazňuje Kráľ.

 

Ohňostroj je pre zvieratá nočnou morou. Zdroj: TASR / AP

Krmivo pre útulky

Okrem takýchto výziev sa šíria aj prosby, aby ľudia tento rok oslávili Silvester bez ohňostroja a kúpili radšej krmivo do útulkov alebo peniaze darovali na inú dobročinnú vec. A prečo? Nuž, okrem zvierat trpia dôsledkom ohňostrojov aj ľudia. Ako uvádza výzva Tichý Silvestr bez rachejtlí, pyrotechnika obsahuje nebezpečnú chémiu: ,,Delobuchy obsahujú celý koktail chemikálií, napríklad kovy, ktoré zaisťujú krásnu farebnosť vybuchujúcich svetiel – a po dopade kontaminujú vodu či pôdu.‘‘

Okrem toho môže ich použitím dôjsť k popáleniu osôb, poškodeniu sluchu či dýchacích ciest. Nie je práve tento rok čas na zmenu? Čo tak pridať sa k tisíckam ľudí a osláviť Silvester inak.

 

Útulky sa krmivu potešia. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: