Domáca Domáce Spoločnosť Top

Nové pravidlá pre predaj pyrotechniky. Niektoré ohňostroje kúpite už len počas štyroch dní v roku

Zábavná pyrotechnika sa už tento rok predáva podľa nových pravidiel. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

BRATISLAVA – Predaj pyrotechniky má od septembra nové pravidlá. Mali by ochrániť nielen používateľov pyrotechniky, ale aj deti a zvieratá. Hoci doteraz bolo obmedzené len používanie pyrotechniky, tento rok je po prvý krát obmedzený aj jej predaj. Obmedzenie sa však dotýka len niektorých jej druhov. 

 

Predaj pyrotechniky má špecifické pravidlá, ktoré však málokto ovláda. Predávať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 je možné len v období od 28. decembra do 31. decembra kalendárneho roka,” platí po novom. Kategórie sú dokopy štyri. Tá prvá, teda F1, je prakticky nehlučná. Na používanie pyrotechniky kategórie F4 je zase povinná odborná spôsobilosť. Obchody s pyrotechnikou môžu byť otvorené počas celého decembra, nekúpite v nich však všetko. 

Pokiaľ by ste si chceli ohňostroj pustiť počas roka, je potrebné mať povolenie obce. Aby ste ho dostali, musíte si vyplniť žiadosť. 

Ohňostroje či petardy by ste mali používať len 31. decembra a 1. januára. Novinka má ochrániť ľudí, ktorí si na zábavnú pyrotechniku veľmi nepotrpia. Mnoho ľudí tiež protestuje, že výbuchy petárd rušia deti, ale aj zvieratá.

Pyrotechnika je rozdelená do viacerých kategórií. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

Zmeny čakajú aj predajne. Zatiaľ čo po minulé roky ste mohli nájsť ohňostroje na pultoch supermarketov, už to nie je možné. Novela totiž zaviedla povinnosť zaplatiť bezprostredne po prevzatí tovaru. V minulosti sa totiž stávalo, že si nakupujúci kúpu ohňostroja rozmyslel a položil ho v obchode k inému tovaru. Mohol sa tak dostať do rúk deťom.

Práve vek je jednou z ďalších podmienok na kúpu pyrotechniky. Tá by sa totiž mala predávať ľuďom starším ako 18 rokov.

Potrebný je kurz

Zamestnanec, ktorý pyrotechniku predáva, musí absolvovať kurz, kde mu vysvetlia náležitosti potrebné na predaj. V učebných osnovách sa oboznámi s jednotlivými predpismi o výbušninách a o ochrane pred požiarmi, o zložení jednotlivých výrobkov, o podmienkach prepravy týchto výrobkov a o zásadách bezpečnosti pri ich používaní.

Predavač by vám mal pri nákupe objasniť návod na používanie a povedať vám o prípadných rizikách.

Pyrotechniku nemôžete kúpiť hocikde. Napríklad na vianočných trhoch by ste na ňu nemali naraziť vôbec. Zábavná pyrotechnika sa totiž podľa zákona musí predávať len v objekte, ktorý je pevne vstavaný do zeme. Keby to tak nebolo, v prípade nehody by bolo ohrozenie oveľa väčšie. “Pyrotechnické výrobky sa môžu predávať len v predajniach, ktoré sú umiestnené v stavbe,” píše sa v osnovách potrebných na absolvovanie kurzu. “Pyrotechnické výrobky nemožno skladovať a predávať v priestoroch únikových ciest zo stavby či predajne,” píše sa v ďalšom bode.

Po tom, čo si výrobok kúpite, ho už používate na vlastné riziko a sami si zaň zodpovedáte. Kúpiť ho môžete už 28. decembra, použiť však až posledný decembrový deň. Ak by ste tak urobili skôr, potrestať vás môže mestská polícia. Konkrétne podmienky si už stanovuje každé mesto a obec vo svojom všeobecne záväznom nariadení.