Domáce Spoločnosť Kauzy

Vianoce nemajú byť o ďalších príkazoch a nariadeniach, tvrdí Cár. Ľudí vyzýva k zodpovednosti

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Blížiace sa vianočné sviatky a zvýšená mobilita počas nich by mali byť najmä o zodpovednosti všetkých ľudí, nie o ďalších príkazoch a nariadeniach. Pre TASR to zhodnotil Mikuláš Cár, bývalý člen výboru Slovenskej štatistickej a demografickej spoločnosti.

 

K ďalšiemu zmierňovaniu rastu miery pozitívne testovaných osôb v najbližších predvianočných dňoch môže podľa Cára výrazne prispieť aj presne cielené a intenzívnejšie testovanie rizikových skupín obyvateľov aj mikroregiónov. Aktuálny vývoj nového koronavírusu na Slovensku je relatívne stabilizovaný. Krajina ako prvá v strednej Európe zaznamenala trend spomaľovania medzitýždňového rastu kumulovanej miery (podiel všetkých doteraz pozitívne testovaných osôb pomocou PCR testov na celkovom počte vykonaných PCR testov) pozitívne testovaných osôb už v polovici októbra 2020. “Na Slovensku aj v susedných krajinách, okrem Maďarska, sledujeme zhruba od začiatku novembra 2020 relatívne poľavenie v intenzite testovania pomocou PCR testov,” poukázal Cár.

V posledných týždňoch sa však ukazuje pozitívny nárast počtu vyliečených. Od polovice novembra do 6. decembra predstavoval počet denne vyliečených v priemere dvojnásobok v porovnaní s počtom denne novo pozitívne testovaných osôb. “S opatrným optimizmom je sledovaný ukazovateľ reprodukčné číslo koronavírusu, pri ktorom je žiaduca hodnota pod 1. V priebehu októbra 2020 bola dosiahnutá priemerná hodnota reprodukčného čísla koronavírusu na úrovni 1,3,” spresnil Cár. V prvom decembrovom týždni dosiahlo číslo úroveň 1,1.

Problémom je podľa Cára opäť zvyšujúci sa počet hospitalizovaných na nový koronavírus. Za prvý decembrový týždeň pribúdalo denne v priemere 26 hospitalizovaných osôb na nový koronavírus, čo je viac ako v prvej dekáde novembra, keď pribúdalo denne v priemere zhruba 21 hospitalizovaných. “Pozitívnym zistením je fakt, že podiel hospitalizovaných na koronavírus, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, na celkovom počte hospitalizovaných na koronavírus výraznejšie nerastie a už dlhšie variuje okolo 7 %,” uzavrel Cár.