Zahraničné Spoločnosť Top

Prognózy vedcov pre rok 2020 sú hrozivé. Vráti sa El Niño a s ním katastrofálne následky

El Niño spôsobil v roku 2016 extrémne suchá. Zdroj: SITA / AP

GIESSEN – Nemecko-izraelský výskumný tím varoval pred návratom klimatického fenoménu El Niño v roku 2020. Ich predpovede sa pritom už raz splnili aj pre rok 2015, keď táto výchylka v počasí napáchala škody obrovských rozmerov.

 

Obávaný klimatický fenomén El Niño by sa mohol vrátiť koncom roku 2020, predpovedala medzinárodná skupina vedcov: “Pravdepodobnosť, že El Niño príde v roku 2020, je okolo 80 percent,” vysvetlil Hans Joachim Schellnhuber z univerzity Justus-Liebig v meste Giessen (JLU). 

Spolu s výskumníkmi s nemeckého Postupimského inštitútu pre výskum podnebia (PIK) a univerzity Bar-Ilan v izraelskom meste Ramat Gan, vyvinuli algorytmus, ktorý dokáže podľa ich slov relatívne presne určiť pravdepodobnosť príchodu El Niña a s ročným predstihom pred ním varovať.

Vedci mali pravdu aj tento rok

“Konvenčné metódy nie sú schopné spoľahlivo predvídať El Niño na viac ako šesť mesiacov,” uviedol fyzik Armin Bunde z JLU. Preto sa v iných modeloch prognóz nenachádza varovanie pred príchodom tohto fenoménu v roku 2020. 

Nemecko-izraelský tím však verí svojej predpovedi pre budúci rok. Opiera sa o predošlé úspechy: “Aj absenciu El Niño v roku 2019 sme predpovedali už koncom minulého roka. Až v júli súhlasili oficiálne prognózy s našou predpoveďou,” uviedol Josef Ludescher z PIK.

Klimatický fenomén El Niño spôsobil aj veľké záplavy. Zdroj: SITA / AP

Ako dochádza k javu El Niño

El Niño je extrémny klimatický jav, ktorý vedie už viac ako 150 rokov v intervaloch od dvoch do siedmich rokov k extrémnym výkyvom počasia. 

Ako vzniká? Za normálnycch okolností fúkajú pasáty pozdĺž rovníka v Tichomorí z východu na západ. Aj vodu tlačia týmto smerom a prinášajú tak túto teplú vodu do regiónu Indonézie. Okolo južnej Ameriky sa zároveň dostáva z hlbín oceánu na povrch studená voda. 

Keď vetry pri El Niño oslabia, dostáva sa teplá voda z východnej Ázie naspäť. Dôsledkom je, že neuveriteľne veľké množstvo teplej vody sa cez Tichý oceán vyplaví na povrch pred Južnou Amerikou. Voda potom uvoľňuje teplo do vzduchu.

Dramatické následky 

Netvor – tak nazvali meteorológovia El Niño, ktorý vznikol v rokoch 1997/98. Fenomén priniesol zmätok v počasí a ekosystémoch na celom svete. Spôsobil škodu takmer 30 miliárd eur a vyžiadal si 23-tisíc ľudských životov. Podobné katastrofy sa odohrali aj na prelome rokov 1982/83, keď voda zohriata El Niñom spôsobila prudký nárast zemskej teploty.

Ešte silnejší bol El Niño v rokoch 2015/16. Voda v Tichom oceáne sa zohriala ešte viac a na väčšej ploche, s maximálnymi teplotami až tri stupne nad normálnou hranicou, v porovnaní s “bežným” El Niñom, kedy sa voda zohreje v priemere o 1,5 stupňa. “Teplotné anomálie boli v zime 2015/16 výraznejšie ako v rokoch 1982/83 a 1997/98,” uviedla v tom čase meteorologická služba.

Fenomén sa prejavil na celom svete. Suchom trpela stredná Amerika, severovýchodná a južná Afrika, juhovýchodná Ázia a ostrovy na juhozápade Tichého oceánu. V Indonézii zase zúrili lesné požiare. Na juhu USA a južnej časti Južnej Ameriky zase zápasili so silnými záplavami. Ak sa najnovšie prognózy vedcov naplnia, niečo podobné nás čaká aj koncom roka 2020.

V rokoch 2015/16 bol El Niño mimoriadne silný. Zdroj: SITA / AP

El Niño a nákazlivé choroby

Podľa štúdie uverejnenej v renomovanom časopise “Nature” klimatický fenomén tiež podporuje vznik epidémií, ako sú infekcie vírusmi Hanta a Zika, cholera, mor, ale aj ďalšie. V minulosti boli obzvlášť postihnuté juhovýchodná Ázia, Tanzánia, Brazília a západ USA.

Dlhodobé predpovede, ako je aj tá od nemecko-izraelského vedeckého tímu, by mohli ľuďom v regiónoch zasiahnutých týmto javom pomôcť lepšie sa pripraviť na jeho ničivé následky. Napríklad poľnohospodári v Brazílii, Austrálii alebo Indii by mohli zodpovedajúcim spôsobom upraviť svoju sejbu.

Mohlo by vás zaujímať